Trzeci pas w Heathrow jeszcze nie przesądzony

Fot. Bloomberg

Sąd apelacyjny w Londynie uznał rozbudowę lotniska Heathrow za bezprawną. Ekolodzy i okoliczni mieszkańcy nie mogą jednak jeszcze się cieszyć, bo ostateczny werdykt należy do Sądu Najwyższego.

Brytyjski rząd zatwierdził w 2018 r. projekt budowy trzeciego pasa w Heathrow za 14 mld funtów, ale obecny premier Boris Johnson był temu przeciwny. Podczas kampanii przed wyborami w grudniu mówił, że znajdzie sposób, by powstrzymać rozbudowę.

CZYTAJ TEŻ: British Airways chce nowej oceny rozbudowy Heathrow

Obecnie sędzia Keith Lindblom uznał, że rząd nie wystąpił o zezwolenie na odwołanie się do sądu wyższej instancji, co oznacza, że będzie musiał zmienić postępowanie, jeśli chce dopiąć swego. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że polityka rządu jest sprzeczna z prawem, bo nie uwzględnia zobowiązań w sprawie ochrony klimatu, przyjętych przez rząd w Porozumieniu Paryskim w 2015 roku.

Czwartkowy werdykt jest zwycięstwem organizacji ochrony środowiska, np. Friends of the Earth i Greenpeace, a także lokalnych władz, przeciwnych rozbudowie. Firma Heathrow Airport zapowiedziała jednak apelację w Sądzie Najwyższym i stwierdziła, że najnowsze zobowiązania sektora lotnictwa dotyczące emisji spalin do 2050 roku są zgodne z Porozumieniem Paryskim.

Heathrow Airport twierdzi, że po wyjściu kraju z Unii Europejskiej budowa nowego pasa nabrała ogromnego znaczenia w rozwijaniu handlu ze światem. Obecne dwa pasy są w pełni wykorzystywane, nie można im już dołożyć nowych startów i lądowań. Za dwa to największe lotnisko w Europie prześcignie lotnisko Charlesa de Gaulle’a w Paryżu, które ma cztery pasy. Trzeci brytyjski pas ma być oddany w 2028 roku – informuje Reuters.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecka branża turystyczna straci 80 procent przychodów

W tym roku niemieccy touroperatorzy i agenci zanotują spadek przychodów w wysokości ponad 28 ...

POT: Zagraniczni studenci fotografują Polskę i wygrywają nagrody

Trzynastu zagranicznych studentów studiujących w Polsce dostanie od Polskiej Organizacji Turystycznej vouchery na noclegi ...

Betlej: Przed biurami podróży trudne lato 2021

W przyszłym roku będzie o 25 – 50 procent mniej chętnych do skorzystania z ...

Traveldata: Ciąg dalszy przecen w biurach podróży

Pierwszy raz od kilku sezonów wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się tańsze niż do ...

Rząd: Po feriach możliwe otwarcie hoteli i stoków

Wedle nieoficjalnych planów rządu, do których dotarł RMF FM, po feriach hotele i stoki ...

IGHP: Bez dalszej pomocy rządu hotele nie przetrwają

W grudniu 2020 roku co piąty hotel w Polsce był zamknięty, a w większości ...