Brytyjczycy doradzą, jak zbudować CPK

Fot. Fotolia

Doradzali przy najgłośniejszych projektach lotniskowych na świecie, jak Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i IGA w Stambule. Teraz doradzą też jak zbudować Centralny Port Komunikacyjny pod Warszawą.

Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali dziś porozumienie o współpracy przy budowie CPK. Sygnatariuszami Memorandum of Understanding byli wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, działający w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.
– Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. To wsparcie pomoże nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – mówi Horała, cytowany w komunikacie CPK.
– Polska jest ważnym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm przysłuży się w tym strategicznym i ważnym dla gospodarki projekcie, jakim jest CPK – dodaje Graham Stuart, który uczestniczył w konferencji online z Londynu. – Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich umiejętności na świecie, np. przy tak dużych projektach jak CPK.
Porozumienie przewiduje współpracę w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego m.in. przy planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, przygotowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.
Z brytyjskiego wsparcia skorzystają nie tylko CPK, ale także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group zrzeszająca firmy z branży lotniskowej i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach, odpowiednik PAŻP.
– Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Ww pełni doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji. Ich oferta współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, ocenia współpracę z Brytyjczykami, jako wsparcie dla agencji m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba nad Polską i Europą. – Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego cały czas pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce – deklaruje, cytowany w komunikacie.
Umowa podpisana we środę, 20 maja, to kolejny etap we współpracy CPK z Brytyjczykami. W czerwcu i wrześniu zeszłego roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, a ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Mogą Ci się również spodobać

Lotnicza zima na bogato

Linie lotnicze mają już rozkłady lotów na sezon zimowy, który zacznie się w ostatnią ...

Polregio: Nowy tabor przyciągnął pasażerów

384 tysiące nowych pasażerów i 26-procentowy udział w rynku – tak przewoźnik kolejowy Polregio ...

Grecos: Nasi klienci na Kos nie ucierpieli

Turyści najedli się trochę strachu i spędzili noc poza budynkami hoteli, ale nikomu nic ...

Warszawa zagra w serialu koreańskim

Dzięki staraniom Polskiej Organizacji Turystycznej Warszawa stanie się sceną dla nowego serialu koreańskiego. Spodziewana ...

Brytyjskie MSZ: Uważajcie na jarmarkach

Szwedzkie i szwajcarskie jarmarki bożonarodzeniowe mogą być potencjalnym celem ataku terrorystów – uważa brytyjskie ...

Lotnisko w Babimoście: Listopad urósł o 124 procent

Port lotniczy Zielona Góra-Babimost obsłużył w przedostatnim miesiącu roku prawie 3 tysiące pasażerów, notując ...