Brytyjczycy doradzą, jak zbudować CPK

Fot. Fotolia

Doradzali przy najgłośniejszych projektach lotniskowych na świecie, jak Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i IGA w Stambule. Teraz doradzą też jak zbudować Centralny Port Komunikacyjny pod Warszawą.

Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali dziś porozumienie o współpracy przy budowie CPK. Sygnatariuszami Memorandum of Understanding byli wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, działający w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.
– Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. To wsparcie pomoże nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – mówi Horała, cytowany w komunikacie CPK.
– Polska jest ważnym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm przysłuży się w tym strategicznym i ważnym dla gospodarki projekcie, jakim jest CPK – dodaje Graham Stuart, który uczestniczył w konferencji online z Londynu. – Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich umiejętności na świecie, np. przy tak dużych projektach jak CPK.
Porozumienie przewiduje współpracę w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego m.in. przy planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, przygotowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.
Z brytyjskiego wsparcia skorzystają nie tylko CPK, ale także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group zrzeszająca firmy z branży lotniskowej i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach, odpowiednik PAŻP.
– Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Ww pełni doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji. Ich oferta współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, ocenia współpracę z Brytyjczykami, jako wsparcie dla agencji m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba nad Polską i Europą. – Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego cały czas pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce – deklaruje, cytowany w komunikacie.
Umowa podpisana we środę, 20 maja, to kolejny etap we współpracy CPK z Brytyjczykami. W czerwcu i wrześniu zeszłego roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, a ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Mogą Ci się również spodobać

Kraków zyska połączenie z Helsinkami

Od 26 marca będzie można polecieć dwa razy w tygodniu Norwegianem do stolicy Finlandii ...

Sun & Fun – stara marka, nowy właściciel

Mazowiecki urząd marszałkowski zarejestrował dzisiaj nowego organizatora turystyki. Spółka nosi nazwę Blue Style, ale ...

Świnoujski Radisson Blu ma już pierwszy pokój

Pierwsi goście przyjadą do świnoujskiego Radissona w lipcu. Czekać na nich będzie 340 pokojów ...

Pokój z ruletki będzie tańszy

Klienci niemieckiego biura podróży FTI mogą zaoszczędzić na wakacjach w Bułgarii, jeśli pozwolą na ...

Debata: Komu potrzebna jest Polska Organizacja Turystyczna?

Kachniewska: Można oczekiwać od młotka, że zbuduje stół, ale ja wolałabym, aby ten młotek ...

Korridy na Balearach bez przelewu byczej krwi

Rząd Balearów zmienił przepisy dotyczące organizacji walk z bykami. Jedynym rekwizytem torreadora będzie peleryna, ...