Rząd wesprze polskie lotniska. Potrzeba 142 milionów złotych

Fot. lotnisko-chopina.pl

Wszystkie 14 polskich lotnisk, przyjmujących regularne rejsy pasażerskie, będzie mogło skorzystać z pomocy publicznej. Odpowiedzialny za branżę lotniczą w Polsce wiceminister Marcin Horała przygotował rozporządzenie w tej sprawie.

— Na mocy tego rozporządzenia otworzymy drogę do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Łącznie szacujemy, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 miliona złotych w ciągu roku – mówił Horała podczas spotkania z dziennikarzami w piątek, 22 maja.

Rozporządzeniem mają zostać objęte lotniska w: Warszawie, Modlinie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Łodzi.

Czytaj także:  Porozumienie w LOT: obniżki pensji na czas kryzysu 

Pieniądze będą dzielone według wielkości ruchu pasażerskiego. — Lotnisko Chopina, na którym w zeszłym roku zostało odprawionych ponad 18 mln pasażerów, dostanie więcej niż port w Modlinie, z którego skorzystało 3 miliony pasażerów — tłumaczył minister.

Oprócz tego polskie lotniska mogą skorzystać z dodatkowych środków wsparcia, w tym trzymiesięcznego dofinansowania wynagrodzenia pracowników w wypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne, możliwości późniejszego opłacenia podatku, rozłożenia zaległego podatku na raty, opłacenia niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT, odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

— Umożliwiliśmy również odroczenie do końca czerwca płatności za użytkowanie wieczyste gruntów skarbu państwa, na których ulokowanych jest wiele portów lotniczych. Dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji uruchomiliśmy ponadto gwarancje z funduszu gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego na zabezpieczenie lub zdobycie środków na utrzymanie firmy w kryzysie — mówił Marcin Horała.

Jego zdaniem te rozwiązania wraz ze wsparciem samorządów, na przykład zwolnienia z podatku od nieruchomości czy możliwość uzyskania ulg w spłacie czynszów, dzierżawy i użytkowania nieruchomości stanowiących własność samorządów pozwolą chociaż częściowo ułatwić sytuację lotniskom, które z dnia na dzień utraciły większość przychodów tak z usług lotniskowych, jak i z pozostałej działalności, jak wynajmowanie przestrzeni komercyjnych, reklamy, parkingi.

Mogą Ci się również spodobać

Masz iPhone’a? Zapłacisz więcej za samolot i wakacje

Linie lotnicze, agencje turystyczne i sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom wyższe ceny na ...

Obcokrajowcy na TT Warsaw: Będziemy wracać do Pałacu Kultury

Madagaskar cieszy się z czarterów Itaki. Na Krecie polscy turyści są już na piątym ...

Rainbow zaprasza klientów Neckermanna do siebie

W związku ze złożeniem przez biuro podróży Neckermann Polska oświadczenia o niewypłacalności przygotowaliśmy dla ...

Turyści przed sądem za okradanie Auschwitz

10 lat więzienia grozi dwóm Belgom, których śledczy oskarżyli o kradzież z byłego niemieckiego ...

Rosja surowo ukarze za lotnicze chuligaństwo

Rosyjska Duma zwiększy dziesięciokrotnie kary dla pasażerów, którzy zachowują się nieodpowiednio na pokładach samolotów. ...

MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w ...