Pandemia nie wstrzymała budowy lotniska w Radomiu

Fot. materiały prasowe

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ogłosiło kolejne cztery przetargi na prace zmierzające do uruchomienia lotniska w Radomiu. Ich łączna wartość to 200 milionów złotych.

– Trwa bardzo zaawansowana budowa drogi startowej. Widać prace związane z terminalem i za chwilę tam też będzie widać efekt pierwszego etapu prac. Nadszedł czas realizacji kolejnych przetargów – zapowiada prezes PPL Mariusz Szpikowski.

CZYTAJ TEŻ: PPL ma umowę na budowę terminalu w Radomiu

Za 200 milionów złotych mają być wybudowane drogi kołowania, część wschodnia i zachodnia płyt postojowych dla samolotów typu A320 i B737 MAX9, a także budynki służb lotniskowych, parkingi i drogi dojazdowe. Zaplanowane jest również zamontowanie instalacji odwodnieniowych, energetycznych i teletechnicznych. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tys. mkw.

Przetarg dotyczący budynków podzielono na dwie części. Zakres pierwszej obejmuje obiekty niezbędne do funkcjonowania lotniska (poza terminalem), czyli dla służb lotniskowych, straży granicznej, urzędu celnego, hali garażowej z magazynami oraz budowę wewnętrznego układu drogowego połączonego z układem drogowym Portu Lotniczego Radom-Sadków oraz z zewnętrznymi miejscami parkingowymi.

Zakres drugiej to budowa budynku wieży kontroli ruchu lotniczego i strażnicy lotniskowej straży pożarnej; wewnętrznego układu drogowego połączonego z układem drogowym Portu Lotniczego-Sadków z terenowymi miejscami parkingowymi oraz wymaganej infrastruktury technicznej oraz przyłączy: elektroenergetycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego.

Ostatni ogłaszany przetarg dotyczy budowy dojazdu i parkingów. Harmonogram projektów – z wyłączeniem dróg kołowania i płyt postojowych – zakłada rozpoczęcie realizacji na początku października br. Start projektu związanego z infrastrukturą lotniczą zaplanowany jest na przełom lat 2020 i 2021.

Wcześniej PPL podpisało siedem umów na lotnisko w Radomiu na łączną kwotę około 435 mln złotych.

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Polskie porty lotnicze w zeszłym roku obsłużyły prawie 34 miliony pasażerów – podaje prezes ...

Jedzenie w hotelach gorsze dla środowiska niż samoloty

Choć negatywny wpływ turystyki na środowisko rozpatrywany jest głównie przez pryzmat emisji dwutlenku węgla ...

Drożeją wakacje w Barcelonie

Rząd Kataloński podniósł regionalny podatek turystyczny. Od 1 kwietnia turyści płacą w Barcelonie trzy ...

Austria: Narty tak, ale bez après-ski jak dawniej

Mimo utrzymującej się pandemii Austria planuje otwarcie wszystkich ośrodków narciarskich. – Turystyka zimowa i ...

Targi TT Warsaw z ofertą dla branży

Prawie 500 wystawców z ponad 50 krajów będzie obecnych na największych targach turystycznych w ...

Japonia – pasażerowie Diamond Princess schodzą na ląd

Dziś zakończyła się 14-dniowa kwarantanna wycieczkowca Diamond Princess, zacumowanego w pobliżu portu w Jokohamie ...