Wieża kontroli lotów w Poznaniu gotowa

Fot. pansa.pl

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała od Hochtief Polska Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w sąsiedztwie lotniska Poznań-Ławica. Z tej wieży w razie potrzeby będzie można nadzorować ruch lotniczy nad całą Polską.

To także pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej koszt wyniósł 91,5 miliona złotych. Dzięki zastosowaniu cyfrowych środków transmisji obrazu i dźwięku z wieży zdalnej będzie można nadzorować ruch lotniczy oddalony nawet o kilkaset kilometrów.

Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu to trzypoziomowy kompleks zbudowany w miejscu starej wieży radarowej. Umowa na realizację inwestycji w czasie 25 miesięcy została zawarta z Hochtief Polska w maju 2018 roku. Zlecenie objęło zaprojektowanie i budowę nowego OKRL z infrastrukturą techniczną, rozbiórkę istniejących obiektów, adaptację i modernizację wieży o wysokości 24 metrów, budowę drogi dojazdowej i parkingu.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko w Katowicach ma nową wieżę kontroli lotów

W kompleksie o powierzchni niemal 10 tysięcy metrów kwadratowych znajdują się miedzy innymi dwie sale o powierzchni 1280 metrów kwadratowych każda, dwie bliźniacze serwerownie, a także zaplecze socjalne przygotowane dla zespołów kontrolerów, techników i programistów. Obiekt wyposażony jest w dwa niezależne zasilenia z sieci elektroenergetycznej i dwa agregaty prądotwórcze o mocy 1,5 MW każdy, które mogłyby zaopatrzyć w prąd średniej wielkości miasto. W kompleksie znajduje się również centrum gaszenia gazem specjalistycznego sprzętu kontrolerskiego.

– Dokładnie rok temu wspólnie z Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) rozpoczęliśmy projekt NaviHub. Laboratorium Innowacji, które będzie miało tu swoją siedzibę, pozwoli na dalszy rozwój systemu koordynacji lotów dronów PANSA UTM – wyjaśnia prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

Inwestycja wpisuje się w plany budowy CPK, na terenie którego powstanie wprawdzie wieża konwencjonalna, ale technologia zdalna z wykorzystaniem centrum sterowania w Poznaniu będzie wykorzystana jako rozwiązanie awaryjne. W poznańskim ośrodku powstanie również centrum zapasowe dla CZRL w Warszawie i centrum rozwoju technologii. Jego zadaniem ma być tworzenie wiedzy specjalistycznej w obszarze kontroli ruchu oraz zbudowanie zaplecza specjalistów w obszarach związanych z lotnictwem i nowoczesnymi technologiami.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus nie zatrzyma budowy CPK. Prace trwają

– Obiekt w Poznaniu to pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby CPK, to także miejsce w którym powstawać będą technologie wykorzystywane na wszystkich lotniskach w Polsce i, mam nadzieję, na świecie – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więzienie za fałszywe reklamacje

Na rok więzienia został skazany Brytyjczyk, który namawiał klientów touroperatora Jet2holidays do składania fałszywych ...

Niedzielski: Majówka? Nie taka, jak dwa lata temu. Otwarcie hoteli? Jak pozwoli sytuacja

Sytuacja epidemiczna skłania rząd do przedłużenia obecnych obostrzeń w gospodarce i życiu społecznym – ...

Z Warszawy do Budapesztu w cztery godziny

Jest szansa na szybkie połączenie kolejowe Warszawy z Budapesztem. Rozmowy na ten temat prowadził ...

Już ponad tysiąc obiektów bezpiecznych higienicznie

Do programu „Obiekt bezpieczny higienicznie”, który na początku czerwca ogłosiła Polska Organizacja Turystyczna, przystąpiło ...

Minister: Włochy to nie kolonia trędowatych

– Włochy nie mogą być traktowane jak kolonia trędowatych – powiedział minister spraw zagranicznych ...

Zaskakujący pomysł na fotele w samolocie. „To krępujące”

Firma Heinkel zaprezentowała nowy układ foteli w samolocie, w którym cztery osoby siedzą do ...