Lotnisko w Lublinie ma nowy, jednoosobowy zarząd

Fot. materiały prasowe

Rada nadzorcza Portu Lotniczego Lublin odwołała dotychczasowy zarząd – prezesa Krzysztofa Wójtowicza oraz jego zastępców Sebastiana Meitza i Adama Klinerta – i powierzyła stery spółki Andrzejowi Hawrylukowi.

„Rada nadzorcza, podejmując swoją decyzję, wzięła pod uwagę zarówno oczekiwania akcjonariuszy w zakresie zarządzania Portem Lotniczym Lublin, jak również fakt, że dotychczasowy zarząd 25 czerwca uzyskał absolutorium za 2019 rok i został skwitowany przez akcjonariuszy. Nowa sytuacja, z jaką ma do czynienia branża lotnicza w ostatnich miesiącach, wymaga zdaniem rady nadzorczej także nowych rozwiązań personalnych w zakresie zarządzania Portem Lotniczym Lublin” – pisze spółka w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko w Lublinie ma wiceprezesa od strategii

Odwołania Wójtowicza chciał marszałek województwa lubelskiego, które ma znaczne udziały w spółce, Jarosław Stawiarski. – Moim zdaniem zmiana na stanowisku prezesa jest nieunikniona. Człowiek się wypala po kilku latach pracy. Jeśli ktoś próbuje coś robić, a nic mu nie wychodzi, liczba pasażerów spada, nie widać nowych inwestycji wokół lotniska, to znaczy, że pomysły dotychczasowego kierownictwa nie wypaliły i trzeba szukać nowych rozwiązań – argumentował Stawiarski w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”. Do odwołania potrzebna była zgoda największego udziałowca spółki – miasta Lublin, które dotąd broniło prezesa.

Wójtowicz kierował lubelskim lotniskiem od 2013 roku. Za jego kadencji w Lublinie powstała baza Wizz Aira, do sukcesów były już prezes może też zaliczyć uruchomienie lotów do Izraela i rozbudowę terminala. Zastępcy prezesa Sebastian Meitz i Adam Klinert sprawowali swoje funkcje od zeszłego roku.

W 2019 roku Port Lotniczy Lublin obsłużył ponad 357 tysięcy pasażerów, o 21 procent mniej niż w roku poprzednim. Rok 2018 zamknął stratą w wysokości 30,2 miliona złotych, rok wcześniej była ona jeszcze większa i wyniosła 31,4 miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Port Lotniczy Lublin ma nową halę odlotów

Andrzej Hawryluk ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu instytucjami i przedsiębiorstwami sektora lotniczego – przedstawia spółka nowego prezesa. Studiował ruch lotniczy w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, uzyskując tytuł inżyniera, jest także absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej z dyplomem inżyniera transportu o specjalności sterowanie ruchem w transporcie oraz podyplomowych studiów z zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Łódzkiej.

Jak ustalił „Kurier Lubelski”, nowy prezes nie jest ani człowiekiem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, ani marszałka województwa. Należy go wiązać z pochodzącym ze Świdnika (mniejszościowego udziałowca) wiceministrem aktywów państwowych Arturem Soboniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prima Holiday: (Na)Kręci nas Miś Primuś

Biuro podróży Prima Holiday zamierza w nowym sezonie urosnąć o 25 procent. Jego sposób ...

Prezes TUI Deutschland: W Polsce gramy fair

Chcemy zapewnić wakacje zarówno klientom z małym budżetem, jak i tym z grubym portfelem. ...

Lublin nie zwróci dotacji do lotniska

Nie będzie zwrotu części unijnej dotacji do oddanego do użytku w końcu 2012 roku ...

Poznań: Kluby go-go psują wizerunek miasta

Zdaniem prezydenta Poznania natarczywe nagabywanie do korzystania z oferty klubów go-go na Starym Rynku ...

Polskie Koleje Linowe zatrzymują kolejki górskie

Informujemy, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce ośrodki Grupy PKL zostają ...

W biurach podróży powrót Hiszpanii

Kolejny tydzień spadku zainteresowania wyjazdami z biurami podróży. W ostatnim tygodniu nadwyżka nad zeszłym ...