Lotnisko w Lublinie ma nowy, jednoosobowy zarząd

Fot. materiały prasowe

Rada nadzorcza Portu Lotniczego Lublin odwołała dotychczasowy zarząd – prezesa Krzysztofa Wójtowicza oraz jego zastępców Sebastiana Meitza i Adama Klinerta – i powierzyła stery spółki Andrzejowi Hawrylukowi.

„Rada nadzorcza, podejmując swoją decyzję, wzięła pod uwagę zarówno oczekiwania akcjonariuszy w zakresie zarządzania Portem Lotniczym Lublin, jak również fakt, że dotychczasowy zarząd 25 czerwca uzyskał absolutorium za 2019 rok i został skwitowany przez akcjonariuszy. Nowa sytuacja, z jaką ma do czynienia branża lotnicza w ostatnich miesiącach, wymaga zdaniem rady nadzorczej także nowych rozwiązań personalnych w zakresie zarządzania Portem Lotniczym Lublin” – pisze spółka w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko w Lublinie ma wiceprezesa od strategii

Odwołania Wójtowicza chciał marszałek województwa lubelskiego, które ma znaczne udziały w spółce, Jarosław Stawiarski. – Moim zdaniem zmiana na stanowisku prezesa jest nieunikniona. Człowiek się wypala po kilku latach pracy. Jeśli ktoś próbuje coś robić, a nic mu nie wychodzi, liczba pasażerów spada, nie widać nowych inwestycji wokół lotniska, to znaczy, że pomysły dotychczasowego kierownictwa nie wypaliły i trzeba szukać nowych rozwiązań – argumentował Stawiarski w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”. Do odwołania potrzebna była zgoda największego udziałowca spółki – miasta Lublin, które dotąd broniło prezesa.

Wójtowicz kierował lubelskim lotniskiem od 2013 roku. Za jego kadencji w Lublinie powstała baza Wizz Aira, do sukcesów były już prezes może też zaliczyć uruchomienie lotów do Izraela i rozbudowę terminala. Zastępcy prezesa Sebastian Meitz i Adam Klinert sprawowali swoje funkcje od zeszłego roku.

W 2019 roku Port Lotniczy Lublin obsłużył ponad 357 tysięcy pasażerów, o 21 procent mniej niż w roku poprzednim. Rok 2018 zamknął stratą w wysokości 30,2 miliona złotych, rok wcześniej była ona jeszcze większa i wyniosła 31,4 miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Port Lotniczy Lublin ma nową halę odlotów

Andrzej Hawryluk ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu instytucjami i przedsiębiorstwami sektora lotniczego – przedstawia spółka nowego prezesa. Studiował ruch lotniczy w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, uzyskując tytuł inżyniera, jest także absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej z dyplomem inżyniera transportu o specjalności sterowanie ruchem w transporcie oraz podyplomowych studiów z zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Łódzkiej.

Jak ustalił „Kurier Lubelski”, nowy prezes nie jest ani człowiekiem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, ani marszałka województwa. Należy go wiązać z pochodzącym ze Świdnika (mniejszościowego udziałowca) wiceministrem aktywów państwowych Arturem Soboniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kerala: Przyjedź, odpocznij i wylecz się sam

Plaże, rejsy houseboatami, czyli domami na łodziach, oraz leczenie w szpitalach i ośrodkach ajurwedy ...

Kreta zaprasza turystów na narty

Nowa inicjatywa ma wesprzeć te regiony wyspy, które nie są często odwiedzane przez turystów ...

Austria od dziś tylko dla zarejestrowanych

Wszystkie osoby podróżujące do Austrii muszą od dzisiaj zostawić swoje dane w formularzu rejestracyjnym. ...

Szef KPRM: Otworzymy granice, kiedy to będzie bezpieczne

Polski rząd „analizuje sytuację”, ale wciąż nie podjął decyzji w sprawie granic. Szef Kancelarii ...

Tourasia obiecuje Azję od A do Z

Na polski rynek wchodzi nowe biuro podróży – szwajcarski specjalista od południowo-wschodniej Azji, Tourasia. ...

Corendon Airlines Polska debiutuje na Facebooku

Od dziś na Facebooku i Instagramie można śledzić polskie profile tureckich czarterowych linii lotniczych ...