Modlin: Pomimo restartu lotów pomoc wciąż potrzebna

Fot. modlinairport.pl

Lotnisko w Modlinie obsłużyło w czerwcu ponad 2,2 tysiąca pasażerów. Wznowienie operacji lotniczych nie gwarantuje jednak stabilności po trzymiesięcznym przestoju – mówi jego prezes Leszek Chorzewski.

W pierwszym półroczu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył niecałe 491,7 tysiąca podróżnych, czyli o 69 procent mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej, o czym informuje w komunikacie. Po trzymiesięcznym zawieszeniu lotów międzynarodowych pierwsi pasażerowie wylecieli stąd 21 czerwca do Madrytu. Do końca czerwca Modlin obsłużył 59 rejsów i ponad 2,2 pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Bruksela i Rzym, a nowością w rozkładzie uruchomiony 2 lipca Pafos na Cyprze.

W ogłoszonym przez Ryanaira rozkładzie na lipiec ma się znaleźć w sumie 37 kierunków, w sierpniu mają przybyć kolejne dwa, w tym codzienne połączenie do Wiednia. W drugim miesiącu wakacyjnym liczba operacji ma być większa o połowę od lipcowej. Po kilkunastu dniach regularnych rejsów najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi okazały się Teneryfa, Alicante, Walencja i Sewilla.

CZYTAJ TEŻ: Ryanair wraca do Modlina

– Po ponad trzech miesiącach zakazu lotów pod koniec czerwca wreszcie na naszym lotnisku mogliśmy cieszyć się widokiem odlatujących i przylatujących samolotów z pasażerami na pokładzie – mówi p.o. prezesa lotniska w Modlinie Leszek Chorzewski, cytowany w komunikacie. – Zdołaliśmy przetrwać ten trudny okres, choć kosztowało to nas wiele wyrzeczeń. Następne tygodnie będą kluczowe i okaże się, czy uda nam się odzyskać choć częściową stabilność, by móc zacząć odbudowywać naszą pozycję na rynku przewozów lotniczych w kraju – dodaje.

Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej od 6 do 12 lipca odbyło się w Polsce prawie 3,6 tysiąca operacji lotniczych, o 62 procent mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Lotniska skorzystały z rządowej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej i wciąż czekają na obiecane przez Ministerstwo Infrastruktury wsparcie w wysokości 142 milionów złotych. Pomoc ta jest jednak niewspółmierna w stosunku do ponoszonych przez lotniska kosztów – głosi komunikat.

– Wznowienie operacji lotniczych nie gwarantuje stabilności po trzymiesięcznym przestoju. Mimo ponownego otwarcia polskie lotniska notują wyniki sprzed dekady. Wielu będzie bardzo trudno przetrwać następne trzy-cztery lata. Rząd powinien szukać kolejnych rozwiązań wspierających ten istotny sektor gospodarki, bo trzeba pamiętać, że sukces Centralnego Portu Lotniczego zależy od kondycji całej branży. Tylko lotniska regionalne mogą wytworzyć odpowiedni wolumen podróżnych i utrzymywać zainteresowanie linii lotniczych naszym rynkiem, aby ten projekt mógł osiągnąć zakładany sukces – podkreśla Chorzewski.

ZOBACZ TAKŻE: Modlin: To był przełomowy rok

Przez osiem lat działalności, które upłynęło 15 lipca, lotnisko w Modlinie obsłużyło niemal 17 milionów pasażerów, zajmując szóste miejsce w Polsce pod względem ich liczby. W ostatnich latach z Modlina odprawiało się ponad 3 miliony pasażerów rocznie. W firmach działających na lotnisku pracuje prawie 2 tysiące osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Costa Cruises nie wypłynie z portów do 30 maja

W związku z szerzącą się pandemią włoski armator przedłużył zawieszenie rejsów o kolejny miesiąc, ...

Hotelarze krytykują pakiet pomocowy dla turystyki

Przedstawione przez rząd pomysły na ratowanie branży turystycznej nie rozwiązują naszych problemów – pisze ...

Czechy zamykają granicę przed Polakami

Od przyszłego tygodnia nie będzie można wjechać z Polski do Czech. Powodem zamknięcia granicy ...

Najszybciej wrócą wycieczki jednodniowe

Po kryzysie turyści najpierw ruszą na wycieczki jednodniowe, potem na kilkudniowe, następnie na wyjazdy ...

Co trzecie rosyjskie biuro podróży upadnie

Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów szacuje, że z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem w Rosji zamknie się ...

W listopadzie hotele straciły prawie 80 procent gości

W październiku obiekty noclegowe gościły 1,4 miliona turystów, o ponad połowę mniej niż rok ...