Gdańskie lotnisko: Pierwszy kwartał na dużym minusie

Fot. materiały prasowe

Pierwsze trzy miesiące Port Lotniczy Gdańsk zamknął 88-procentowym spadkiem liczby pasażerów i zanotował stratę rzędu 12,2 miliona złotych.

W pierwszym kwartale Port Lotniczy Gdańsk obsłużył nieco ponad 105 tysięcy pasażerów, czyli o 88,2 procent mniej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku – podaje w komunikacie gdańskie lotnisko. Liczba operacji lotniczych spadła o 64,4 procent do 3,3 tysiąca.

– Wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10 procent pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie covid-19 – mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Testy na gdańskim lotnisku również dla przylatujących

– Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą sposobem na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu – dodaje prezes.

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk

W pierwszych trzech miesiącach lotnisko zanotowało 12,2 miliona złotych straty. – Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku – przyznał Tomasz Kloskowski.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w Airport City Gdańsk. W rozbudowywanym terminalu pasażerskim trwają ostatnie prace zewnętrzne, po których rozpoczną się roboty wykończeniowe.

Letnia siatka gdańskiego lotniska liczy 82 połączenia z 69 lotniskami w 21 państwach (w tym Polsce), realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni ogłaszają uruchomienie nowych lotów. Tomasz Kloskowski mówi, że lotnisko prowadzi „intensywne i interesujące” rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tunezja: Klienci biur podróży wjadą bez kwarantanny, wystarczy test

Tunezyjski rząd ogłosił nowe zasady podróżowania do Tunezji w ramach zorganizowanych wyjazdów turystycznych – ...

Lanzarote: Wejdź pod wodę i podziwiaj

Dwa lata trwało przygotowanie pierwszego europejskiego muzeum pod wodą, które działa już u wybrzeży ...

Tatrzański Park Narodowy chce odzyskać schroniska

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wezwały Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) do wydania schronisk nad ...

POT zaprasza na wakacje z bonem turystycznym

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, że od tego roku bonem turystycznym można płacić nie tylko ...

Rainbow: Lato na małym plusie

Sprzedaliśmy na lato 230 tysięcy wyjazdów. To 10,6 tysiąca więcej niż rok wcześniej – ...

Bitwa nad Kabulem – na latawce

Młodzi Afgańczycy lubią na wzgórzach Kabulu puszczać latawce. Kto ładniejszy, kto wyżej. Na miejscu ...