Lotnisko Chopina: Powoli odbudowujemy ruch pasażerski

Fot. Dariusz Kłosiński

Ruch na największym polskim lotnisku zwiększa się. W kwietniu obsłużyło ono 253 tysiące pasażerów, o prawie 7 procent więcej niż w marcu, ale wciąż znacznie, bo o prawie 83 procent, mniej niż w marcu 2019 roku.

Od początku roku Lotnisko Chopina obsłużyło w sumie 860 tysięcy pasażerów, o 72 procent  mniej niż w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku i o 83 proc mniej w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku – podaje w komunikacie Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

W przewozach pasażerskich wzrósł udział przewoźników tradycyjnych, którzy od początku roku przewieźli prawie 89 procent wszystkich pasażerów (84 procent w 2020 roku). 11 procent klientów Lotniska Chopina skorzystało z oferty tanich przewoźników (16 procent w 2020 roku). Najpopularniejszym przewoźnikiem jest LOT, który realizuje ponad połowę operacji lotniczych. Na drugim miejscu jest Wizz Air (11 procent), a na trzecim Enter Air (8 procent).

W 2021 roku pasażerowie częściej latali poza strefę Schengen. Od stycznia do kwietnia takie trasy wybrało 48,6 procent podróżnych, o ponad 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina: W marcu czartery rosły nam najmocniej

W samym kwietniu przez Lotnisko Chopina przewinęło się 253 tysiące pasażerów, o prawie 7 procent więcej niż w marcu.

– Wyniki kwietnia napawają nas optymizmem. Widać, że ruch pasażerski się odbudowuje, zwłaszcza w sektorze czarterowym – mówi rzecznik prasowy Lotniska Chopina Piotr Rudzki, cytowany w komunikacie.

– Na warszawskie lotnisko wracają kolejni przewoźnicy. W kwietniu połączenie do Antalyi uruchomił Corendon, w maju z lotami do Heraklionu i Salonik wraca Aegean. Już wkrótce spodziewamy się kolejnych powrotów po pandemicznej przerwie – Air Baltic, Brussels Airlines, British Airways czy UIA. Dodatkowo Qatar Airways i Emirates zwiększają częstotliwość lotów do Warszawy. Wpływ na wzrost ruchu ma rosnąca liczba osób zaszczepionych. Liczymy, że wspólny, europejski certyfikat covidowy wpłynie na dalsze znoszenie przeszkód w podróżowaniu – dodaje Rudzki.

ZOBACZ TAKŻE: Wrocławskie lotnisko: Sezon urlopowy będzie udany

W kwietniu w ruchu tradycyjnym największą frekwencję miały loty do Frankfurtu, Mińska, Dubaju, Kijowa i Amsterdamu. Wśród kierunków czarterowych nadal królują Punta Cana i Puerto Plata w Dominikanie. W pierwszej piątce znalazły się także Marsa Alam, Cancun i Zanzibar.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenecja policzy turystów

Turyści w Wenecji będą liczeni – postanowiły władze miasta w ramach działań, których celem ...

Emirates: Pierwszy spadek zysku od 5 lat

Przewoźnik z Dubaju poinformował o pierwszym od 5 lat spadku rocznego zysku. Wszystko z ...

Betlej: Polski TUI ciągnie wyniki koncernu

Polska spółka TUI uzyskała wyniki wyróżniające ją na tle innych firm koncernu. To po ...

Promocja Włoch wraca do Polski

Promowanie mniej znanych regionów, turystyki konferencyjno-kongresowej i wellenss & spa – to priorytety Narodowej ...

Ryanair połączy Kraków z Kalabrią

30 marca Ryanair uruchomi loty z krakowskiego lotniska do Lamezii na południu Włoch. To ...

Niemcy ostrzegają przed Słowacją

W ostatnim czasie w centrum Bratysławy wzrosła liczba kradzieży i ataków, częściowo skierowanych przeciwko ...