Lotnisko Chopina: Dzięki czarterom wracamy do normalności

Fot. Dariusz Kłosiński

W maju Lotnisko Chopina obsłużyło 361 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny.

Linie lotnicze wznawiają zawieszone połączenia, a pasażerów przybywa, co pozwala Lotnisku Chopina patrzeć w przyszłość z optymizmem – pisze w komunikacie zarządzające warszawskim portem Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

W maju lotnisko obsłużyło 361 tysięcy pasażerów – to o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny. W ubiegłym miesiącu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Punta Cana w Dominikanie – z tego połączenia skorzystało ponad 21 tysięcy osób. Drugie miejsce przypadło Marsa Alam w Egipcie z wynikiem prawie 15 tysięcy, a trzecie Cancun w Meksyku – ponad 12 tysięcy. Wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi zwiastuje, że to właśnie dzięki czarterom ruch lotniczy wróci do normalności.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina: Powoli odbudowujemy ruch pasażerski

Od stycznia do maja 51,8 procent pasażerów wybrało kierunki strefy Schengen. Jednocześnie wzrosło, do 48,2 procent (prawie 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej), zainteresowanie kierunkami spoza niej.

Z początkiem roku zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Przyczyną zmian były zarówno obostrzenia pandemiczne, jak i brexit, który spowodował spadek zainteresowania podróżami do Wielkiej Brytanii. Od początku roku niekwestionowanym liderem kierunków rozkładowych jest Frankfurt. Na jedno z największych niemieckich lotnisk wybrało się w okresie od stycznia do czerwca ponad 68 tysięcy pasażerów. Na liście znalazły się także Kijów, Amsterdam i Dubaj.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 70 procent wszystkich operacji lotniczych. Kolejne miejsca zajęły Wizz Air i Enter Air.

ZOBACZ TAKŻE: Czartery odbudowują ruch na katowickim lotnisku

LOT zaproponował dwa nowe kierunki – Grecję i Włochy. Od maja z Lotniska Chopina można latać na Mikonos i do Lamezii Terme w Kalabrii. W ostatnim czasie w rozkładzie pojawiły się loty do Kluż-Napoki i Erywania. W czerwcu wracają połączenia do Nur-Sułtanu, Bejrutu, Billund, Berlina i Luksemburga. W lipcu planowane jest uruchomienie lotów do Strasburga.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski Holding Hotelowy oddaje medykom kolejne hotele

Polski Holding Hotelowy udostępnił personelowi medycznemu dwa kolejne hotele, a trzy przekształcił w izolatoria. ...

MEN: Sprawdź, kto organizuje ferie

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie ...

Eurowings tworzy platformę dla turystów

40 milionów klientów chce obsługiwać Eurowings przez swoją nową spółkę internetową Eurowings, tania linia ...

Brytyjczycy szturmują biura podróży. Sprawił to premier

Niemal natychmiast po tym, jak premier Boris Johnson ogłosił plan odmrażania gospodarki, w brytyjskich ...

Lecisz do Kenii? Plastikowe torby zostaw w kraju

W Kenii od poniedziałku obowiązuje zakaz importowania, produkowania i używania plastikowych toreb. Za jego ...

Betlej: Grozi nam depolonizacja turystyki

Zagraniczne firmy, które mają dosyć gotówki własnej (Ryanair, Wizz Air) lub pożyczonej przez rząd ...