Lotnisko Chopina: Dzięki czarterom wracamy do normalności

Fot. Dariusz Kłosiński

W maju Lotnisko Chopina obsłużyło 361 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny.

Linie lotnicze wznawiają zawieszone połączenia, a pasażerów przybywa, co pozwala Lotnisku Chopina patrzeć w przyszłość z optymizmem – pisze w komunikacie zarządzające warszawskim portem Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

W maju lotnisko obsłużyło 361 tysięcy pasażerów – to o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny. W ubiegłym miesiącu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Punta Cana w Dominikanie – z tego połączenia skorzystało ponad 21 tysięcy osób. Drugie miejsce przypadło Marsa Alam w Egipcie z wynikiem prawie 15 tysięcy, a trzecie Cancun w Meksyku – ponad 12 tysięcy. Wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi zwiastuje, że to właśnie dzięki czarterom ruch lotniczy wróci do normalności.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina: Powoli odbudowujemy ruch pasażerski

Od stycznia do maja 51,8 procent pasażerów wybrało kierunki strefy Schengen. Jednocześnie wzrosło, do 48,2 procent (prawie 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej), zainteresowanie kierunkami spoza niej.

Z początkiem roku zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Przyczyną zmian były zarówno obostrzenia pandemiczne, jak i brexit, który spowodował spadek zainteresowania podróżami do Wielkiej Brytanii. Od początku roku niekwestionowanym liderem kierunków rozkładowych jest Frankfurt. Na jedno z największych niemieckich lotnisk wybrało się w okresie od stycznia do czerwca ponad 68 tysięcy pasażerów. Na liście znalazły się także Kijów, Amsterdam i Dubaj.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 70 procent wszystkich operacji lotniczych. Kolejne miejsca zajęły Wizz Air i Enter Air.

ZOBACZ TAKŻE: Czartery odbudowują ruch na katowickim lotnisku

LOT zaproponował dwa nowe kierunki – Grecję i Włochy. Od maja z Lotniska Chopina można latać na Mikonos i do Lamezii Terme w Kalabrii. W ostatnim czasie w rozkładzie pojawiły się loty do Kluż-Napoki i Erywania. W czerwcu wracają połączenia do Nur-Sułtanu, Bejrutu, Billund, Berlina i Luksemburga. W lipcu planowane jest uruchomienie lotów do Strasburga.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Kuala Lumpur wolne od trującego gazu

Lotnisko w Kuala Lumpur, gdzie 13 lutego gazem bojowym VX zabity został Kim Dzong ...

Minister zdrowia: Szczepionka może uratować wakacje

Jeżeli narodowy program szczepień będzie przebiegał bez zakłóceń, w wakacje będziemy mogli zacząć normalnie ...

TFG instruuje, jak wypełnić deklaracje o składkach

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny nagrał i udostępnił na swojej stronie internetowej filmy, pokazujące jak poprawnie ...

Egipcjanie wybiorą radnych

Po tym jak w wyborach prezydenckich urzędujący prezydent uzyskał 97 procent poparcia, władze w ...

Huragan Maria pustoszy Dominikę

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte. W wyspę uderzył huragan Maria, który osiągnął ...

Pandemia zatrzymała część inwestycji hotelowych

Zakaz podróżowania zmniejszył popyt na usługi hotelowe i sprawił, że część inwestycji w ten rynek została ...