Lotnisko Chopina: Dzięki czarterom wracamy do normalności

Fot. Dariusz Kłosiński

W maju Lotnisko Chopina obsłużyło 361 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny.

Linie lotnicze wznawiają zawieszone połączenia, a pasażerów przybywa, co pozwala Lotnisku Chopina patrzeć w przyszłość z optymizmem – pisze w komunikacie zarządzające warszawskim portem Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

W maju lotnisko obsłużyło 361 tysięcy pasażerów – to o ponad 42 procent więcej niż w kwietniu i o ponad 52 procent więcej niż w marcu. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy i zbliżający się sezon wakacyjny. W ubiegłym miesiącu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Punta Cana w Dominikanie – z tego połączenia skorzystało ponad 21 tysięcy osób. Drugie miejsce przypadło Marsa Alam w Egipcie z wynikiem prawie 15 tysięcy, a trzecie Cancun w Meksyku – ponad 12 tysięcy. Wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi zwiastuje, że to właśnie dzięki czarterom ruch lotniczy wróci do normalności.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina: Powoli odbudowujemy ruch pasażerski

Od stycznia do maja 51,8 procent pasażerów wybrało kierunki strefy Schengen. Jednocześnie wzrosło, do 48,2 procent (prawie 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej), zainteresowanie kierunkami spoza niej.

Z początkiem roku zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Przyczyną zmian były zarówno obostrzenia pandemiczne, jak i brexit, który spowodował spadek zainteresowania podróżami do Wielkiej Brytanii. Od początku roku niekwestionowanym liderem kierunków rozkładowych jest Frankfurt. Na jedno z największych niemieckich lotnisk wybrało się w okresie od stycznia do czerwca ponad 68 tysięcy pasażerów. Na liście znalazły się także Kijów, Amsterdam i Dubaj.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 70 procent wszystkich operacji lotniczych. Kolejne miejsca zajęły Wizz Air i Enter Air.

ZOBACZ TAKŻE: Czartery odbudowują ruch na katowickim lotnisku

LOT zaproponował dwa nowe kierunki – Grecję i Włochy. Od maja z Lotniska Chopina można latać na Mikonos i do Lamezii Terme w Kalabrii. W ostatnim czasie w rozkładzie pojawiły się loty do Kluż-Napoki i Erywania. W czerwcu wracają połączenia do Nur-Sułtanu, Bejrutu, Billund, Berlina i Luksemburga. W lipcu planowane jest uruchomienie lotów do Strasburga.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Maxy LOT-u wracają do Warszawy

Z Lublina przyleciał na Lotnisko Chopina w Warszawie pierwszy z pięciu boeigów 737 Max ...

Zwolnienie z ZUS dla organizatorów turystyki z poparciem komisji sejmowej

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawkę do ustawy, dzięki której organizatorzy turystyki ...

Czy zimą grozi powtórka z chaosu lotniczego?

Choć sezon zimowy jeszcze się nie zaczął, rozkłady lotów największych niemieckich przewoźników już trafiły ...

Można już rezerwować wakacje w Hiszpanii

Zagraniczni turyści mogą już rezerwować lipcowy wypoczynek w Hiszpanii – powiedziała w poniedziałek minister ...

Bidroom ma nowego dyrektora ds. technologii

Nad cyfrowym rozwojem platformy do rezerwacji noclegów w hotelach czuwać będzie Maurizio Tripi, ekspert ...

Zielone światło dla podróżnych – na razie Europa, wkrótce świat

Komisja Europejska przedstawiła 13 maja 2020 r. pakiet wytycznych i zaleceń w sprawie stopniowego ...