Bruksela mówi, jak przygotować restart rejsów

Fot. AFP

Unia Europejska przygotowała wytyczne dla armatorów statków wycieczkowych do wznowienia rejsów. Zaleca między innymi, żeby lekarz potwierdził, czy seniorzy mogą uczestniczyć w wycieczce.

50-stronicowy dokument opracowała agencja EU Healthy Gateways, na którą fundusze dała Unia Europejska – donosi niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9. Zgodnie z zawartymi w nim zaleceniami osoby w wieku powyżej 65 lat, które cierpią na choroby przewlekłe, powinny zostać zatrzymane i przed rozpoczęciem podróży zbadane przez lekarza, który sprawdzi, czy ich stan zdrowia pozwala na uczestnictwo w rejsie. Dodatkowo na pokładzie statku usługi i atrakcje powinny być zorganizowane z uwzględnieniem wieku uczestników. Chodzi o to, by oddzielić osoby starsze i członków załogi od młodszych klientów.

CZYTAJ TEŻ: Część statków wycieczkowych wypłynie w morze w wakacje

Wytyczne dotyczą zarówno statków, jak i portów. Jedne i drugie muszą zadbać o utrzymanie dystansu społecznego. Armatorzy powinni ograniczyć liczbę klientów na pokładzie, a powrót do działalności operacyjnej rozpocząć od krótszych rejsów, trwających od trzech do siedmiu dni, w czasie których przystanków w portach będzie mniej.

Organizatorzy rejsów muszą też wydzielić kabiny, w których zakwaterowane zostaną osoby zarażone koronawirusem, gdyby doszło do tego w czasie rejsu. Miejsca na izolację musi być tyle, by mogło z niego korzystać jednocześnie co najmniej 5 procent pasażerów i 5 procent załogi, o ile program wycieczki nie zakłada, że w ciągu każdych 24 godzin statek zawija do portu. Jeśli przystanki są częste, wystarczy, by na izolatorium przeznaczyć 1 procent dostępnych kabin.

Turyści powinni unikać korzystania z wind, a w kasynach, restauracjach i innych wspólnych częściach utrzymywać dystans społeczny i nosić maseczki. Trzeba również ograniczyć liczbę osób przebywających jednocześnie w basenach, tak, aby na każdą osobę przypadały co najmniej 4 metry kwadratowe. Restauracje powinny wydawać posiłki w systemie zmianowym, a przy jednym stoliku mogą siedzieć tylko osoby współdzielące kabinę lub mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

ZOBACZ TAKŻE: Armatorzy rysują scenariusze przywrócenia rejsów

Organizatorzy muszą też porozumieć się z portami i władzami miast, do których przybijają. Zamieszanie wokół rejsów wycieczkowych, które pojawiło się na początku pandemii, wynikało między innymi z tego, że władze wielu krajów nagle zabroniły statkom zawijać do portów, a pasażerom schodzić z pokładów. Nie było też wytycznych dotyczących postępowania z osobami zakażonymi koronawirusem. W przyszłości kwestie te powinny być rozstrzygnięte na etapie planowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis pozbył się część biznesu

Hotelarska grupa sprzedała za 1,218 mld zł netto swojemu właścicielowi, grupie Accor, całą hotelową ...

Włochy dają zielone światło rejsom wycieczkowym

Włoski rząd wydał zgodę na organizowanie rejsów wycieczkowych. To oznacza, że pływające pod tamtejszą ...

Ras al-Chajma ma nową strategię dla turystyki

Do 2021 roku Ras al-Chajma chce przyjmować 1,5 miliona gości rocznie – to jedno ...

Linie lotnicze walczą w regionach

Liczba osób korzystających z mniejszych lotnisk rośnie w tym roku szybciej niż w latach ...

Hotelarze przeciw wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w turystyce

IGHP będzie promować wśród swoich członków kodeks postępowania na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem ...

Odszkodowanie za spóźniony lot i dla niemowlaka

Także niemowlęciu należy się odszkodowanie za opóźniony lot na trasie wewnątrz Unii Europejskiej, nawet ...