Prymusi turystyki wiejskiej

Dwunastu laureatów ze 115 uczestników wyłonił konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. To pierwsza taka impreza, ale ma być od teraz powtarzana co rok

Publikacja: 14.08.2018 23:32

Prymusi turystyki wiejskiej

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Do konkursu mogli zgłaszać się właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

Konkurs został przeprowadzony w iście ekspresowym tempie. – 115 zgłoszeń w zaledwie dwa i pół tygodnia, bo tyle czasu trwało ich przyjmowanie, to bardzo dobry wynik – mówił podczas rozdawania wyróżnionym dyplomów prezes POT Robert Andrzejczyk. – A jednocześnie jakość tych produktów była wysoka.

Za unijne pieniądze

– Konkurs „Na wsi najlepiej” jest elementem większego projektu, polegającego na identyfikowaniu, upowszechnianiu i promowaniu dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – wyjaśniał dyrektor departamentu turystyki krajowej POT Jacek Janowski. Dzięki konkursowi ma powstać pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on adresowany do osób już świadczących usługi dla turystów lub planujących rozpoczęcie takiej działalności. Katalog będzie miał też cel promocyjny, gdyż zawierać ma rekomendacje konkretnych miejsc.

Przedsięwzięcie prowadzone wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”.

Na czele kapituły konkursu stał Janowski, w jej skład weszli eksperci zewnętrzni i przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz regionalnych organizacji turystycznych. Ze 115 zgłoszeń Kapituła wybrała w czterech kategoriach 12 laureatów uosabiających dobre praktyki w turystyce wiejskiej, a spośród nich czterech zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii „Wypoczynek u rolnika” zajęło gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek położone w Sąpach, wiosce tematycznej w gminie Młynary w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt urzekł jury przede wszystkim mnogością oferowanych warsztatów, przybliżających tajniki ginących rzemiosł wiejskich i kultury Słowian. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęły: gospodarstwo turystyczne Ola i agroturystyka Pod Srebrną Górą.

Trudno się przebić

– Pierwszy raz bierzemy udział w konkursie ogólnopolskim i myślę, że taka inicjatywa jest super, ponieważ miejscom jak nasze trudno się przebić z promocją do szerokiego odbiorcy, a ta oferowana przez Polską Organizację Turystyczną jest po prostu bezcenna, nigdy nie byłoby nas stać na popularyzację w takiej skali – mówi Sylwia Pacha, która z mężem Albertem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Malowane Wierchy w Gładyszowie w Beskidzie Niskim. Zdobyła ona pierwsze miejsce w kategorii „wypoczynek na wsi”.

W tym roku kilkanaście potraw tego gospodarstwa przyrządzanych z produktów lokalnych zostało wpisanych na ministerialną listę dziedzictwa kulinarnego. Gospodarze oferują aktywny wypoczynek i obserwowanie zwierząt na wolności, warsztaty o życiu pszczół i zdobienia pisanek metodą batikową, typową dla łemkowszczyzny, której kulturę promują. Pozostali laureaci tej kategorii to: agroturystyka Polesie i Villa Greta.

Lawenda i psychologia

– Uprawiamy lawendę, mamy zagrodę edukacyjną, oferujemy 27 miejsc noclegowych w lawendowych chatkach, a ponieważ zainicjowaliśmy też lawendowy glamping, liczba miejsc się zwiększyła do 32 – wylicza Barbara Idczak prowadząca z mężem Bartoszem gospodarstwo agroturystyczne Lawendowa Osada w Przywidzu w województwie pomorskim. Małżeństwo zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii „oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej”. – Organizujemy warsztaty z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego i kilkudniowe spotkania „Lawendowa manufaktura kobiecego szczęścia”, podczas których panie produkują lawendowe mydła, ale też mają sesje z psychologiem. Mamy lawendowe spa & wellenss, a w pobliżu stok narciarski, więc działamy cały rok – wyjaśnia. Lawendowa Osada jest laureatem wielu konkursów lokalnych i krajowych.

Drugie i trzecie miejsce tej kategorii przypadło gospodarstwu Sielsko i Anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich oraz Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie.

Pierwsze miejsce w kategorii „oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich” zajął szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków, który biegnie przez osiem powiatów (kielecki, opatowski, ostrowiecki, sandomierski, buski, pińczowski, staszowski i starachowicki) i gromadzi 72 miejsca, dbające o tradycję regionu. Jury wyróżniło go za łączenie producentów lokalnych produktów z branżą turystyczną i gastronomiczną, bo na trasie znajdują się zarówno wytwórcy żywności, jak i właściciele restauracji, a nawet gospodarstwa agroturystyczne zajmujące się przetwarzaniem żywności. W gronie laureatów tej kategorii znalazły się szlaki kulinarne Podkarpackie Smaki i Kaliskie Smaki.

W konkursie wzięli udział reprezentanci wszystkich województw. Najwięcej zgłoszeń, bo po 13 nadeszło z małopolskiego i pomorskiego. 12 zgłosiło warmińsko-mazurskie, a 10 – dolnośląskie. Najmniej, bo zaledwie dwa, reprezentowało w konkursie opolskie.

Źródło: POT

47 zainteresowanych rywalizowało w najpopularniejszej kategorii „oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej”. O dwóch mniej w kategorii „wypoczynek na wsi”. W kategoriach „wypoczynek u rolnika” i szlaków kulinarnych zmierzyło się odpowiednio 12 i 11 chętnych.

Co po konkursie? – Nagrodzone obiekty będą objęte specjalną promocją. Pojadą do nich blogerzy turystyczni, a potem czekają je profesjonalne sesje fotograficzne. – Na koniec, wczesną jesienią, ruszy reklamowa kampania internetowa. Finał całości planujemy na koniec września – mówi w rozmowie z Turystyką.rp.pl prezes Robert Andrzejczyk.

Efektem konkursu będzie też 10 tysięcy albumów prezentujących gospodarstwa laureatów.

– Chcemy, aby projekt stał się stałym elementem naszej aktywności, podobnie jak akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” i certyfikaty POT – zapewnia Andrzejczyk. – Dlatego konkurs będzie się odbywać co roku, przy czym planujemy go wcześniej, w kwietniu, maju tak, aby jego rozstrzygnięcie przypadło jeszcze przed sezonem. Dzięki temu promocja laureatów mogłaby się skuteczniej przełożyć na odwiedziny gości w wyróżnionych obiektach – dodaje.

W przyszłych edycjach niewykluczone są modyfikacje kategorii. – Myślimy też o zagrodach edukacyjnych jako osobnej kategorii, gdyż jest to bardzo szybko rozwijający się segment turystyki wiejskiej – wyjaśnia Andrzejczyk.

Ze 115 zgłoszeń we wszystkich kategoriach Kapituła wybrała 12 dobrych praktyk.

Kategoria wypoczynek u rolnika

1. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek, www.ziolowydzbanek.pl

2. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Ola, www.ola.agrowczasy.afr.pl

3. miejsce – Pod Srebrną Górą, www.srebrna-gora.pl

Kategoria wypoczynek na wsi

1. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Malowane Wierchy, www.malowanewierchy.pl

2. miejsce – gospodarstwo agroturystyczne Polesie, www.polesie.info

3. miejsce – Villa Greta, www.villagreta.pl

Kategoria oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej

1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady, www.lawendowaosada.pl

2. miejsce – Sielsko i Anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich, www.osadasredniowieczna.eu

3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie, www.termyuniejow.pl

Kategoria oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich

1. miejsce – szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków, www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl

2. miejsce – szlak kulinarny Podkarpackie Smaki, www.podkarpackiesmaki.pl

3. miejsce – szlak kulinarny Kaliskie Smaki, www.facebook.com/kaliskiesmaki

Do konkursu mogli zgłaszać się właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

Pozostało 93% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty