Kopalnia srebra z turystycznym Oskarem

Fot. Filip Frydrykiewicz

Polska Organizacja Turystyczna rozdała najlepszym produktom turystycznym certyfikaty, najważniejsze wyróżnienia w turystyce krajowej. Złoty przypadł Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Certyfikaty wręczono już siedemnasty raz. „Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. POT nagradza produkty, które wyróżniają się na tle innych i dają turystom wiele możliwości spędzenia czasu w ciekawy sposób”. Konkurują ze sobą wydarzenia cykliczne, obiekty, szlaki, miejsca, pakiety usług turystycznych. Najlepsze produkty wyłaniane są najpierw w regionach, a potem z tych kandydatów najlepsze wybiera kapituła działająca przy POT.

Jak co roku, kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT. Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym certyfikatem. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę laureatów sprzed trzech lub więcej lat. Turystycznego Oscara zdobyła tym razem Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Wygrała ona między innymi z takimi tuzami jak Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Green Velo Wschodnim Szlakiem Rowerowym.

CZYTAJ TEŻ: Muzeum Powstania Warszawskiego ze złotym certyfikatem POT

POT wyróżnił też Certyfikatem Specjalnym, którym nagrodzone mogą być jedynie produkty mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata. Laureatem tej nagrody zostało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport – unikatowy ośrodek edukacyjny, przybliżający zasady funkcjonowania lotniska. Internauci z kolei w głosowaniu w sieci przyznali certyfikat festiwalowi pod nazwą Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli trwającemu trzy dni „spotkaniu ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna”.

— Turystyka w Polsce kwitnie. W dużej mierze to zasługa zarządców produktów turystycznych, w tym naszych dzisiejszych laureatów. Wszystkim gratuluję i dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę. Dzięki Wam nasz kraj ma jeszcze więcej do zaoferowania zarówno turystom krajowym, jak i gościom zza granicy – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, do której resortu przeniesiono kilka dni temu z ministerstwa Sportu i Turystyki turystykę.

– Chciałabym złożyć zobowiązanie państwu, że będziemy promować i wspierać państwa, będziemy budować markę turystyczną kraju – zadeklarowała minister podczas gali rozdania nagród dzisiaj wieczorem.

— Obiekty z certyfikatami to bez wątpienia najbardziej wyróżniające się atrakcje turystyczne na mapie Polsk, dlatego warto, aby dowiedzieli się o nich turyści z całego świata — dodaje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. – Chociaż co roku jesteśmy zaskoczeni, że jeszcze tyle wspaniałych miejsc nie jest certyfikowanych – w zeszłym roku na przykład pałac królewski w Wilanowie i spływy Dunajcem. Życzyłbym sobie, aby każda polska rodzina odwiedziła atrakcje z certyfikatami. Regiony, w których się znajdują mogą być idealnym miejscem do spędzenia wakacji czy na krótsze wyjazdy weekendowe.

Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, odbierając złoty certyfikat mówił, że Tarnowskie Góry to miejsce niezwykłe, miejsce świadome swojej historii, tradycji i tożsamości. Pielęgnujące swoje zabytki.

Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne są objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach kampanii Odpoczywaj w Polsce. Dodatkowo nagrodą dla zdobywcy Złotego Certyfikatu POT jest kampania promocyjna realizowana przez POT o wartości 150 tysięcy złotych.

Certyfikat POT już sam w sobie działa promocyjnie, podnosi rangę produktu turystycznego w oczach turystów klientów. Jest atutuem w kampaniach reklamowych.

Złoty Certyfikat POT 2019

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. To jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Od 2014 roku kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Certyfikaty POT 2019

Centrum Nauki i Techniki EC1
ENOTarnowskie
PGE Narodowy
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum Emigracji w Gdyni
Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa
Twierdza Srebrna Góra
Zamek Czocha
Zamek Książ w Wałbrzychu

Certyfikat Specjalny

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (www.krakowairport.pl)

Certyfikat Internautów

Perspektywy – 9 Hills Festival

Wyróżnienia

Winnica Dwórzno – Mazowiecka Toskania
Perspektywy – 9 Hills Festival
Mazury AirShow

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańscy agenci turystyczni przyjadą do Poznania

W listopadzie w Poznaniu stu amerykańskich agentów turystycznych specjalizujących się w sprzedaży wycieczek do ...

Szef KPRM: Otworzymy granice, kiedy to będzie bezpieczne

Polski rząd „analizuje sytuację”, ale wciąż nie podjął decyzji w sprawie granic. Szef Kancelarii ...

Nowe promy Stena Line nabierają kształtu

Po 214,5 metra długości i 27,8 metra szerokości będą miały dwa nowe promy Stena ...

LOT: Sprzedajemy bilety nawet tam, dokąd nie latamy

LOT będzie sprzedawać bilety w krajach, do których nie lata. Dzięki pozyskaniu agentów w ...

Rozporządzenie o lockdownie – ozdrowieńcy nie potrzebują kwarantanny

Wszyscy przekraczający granicę Polski środkami transportu zbiorowego – m.in. autokar, bus, pociąg, samolot – ...

Największy samolot świata w Warszawie

Na Lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje dzisiaj airbus A380. Największy pasażerski samolot świata przewiezie ...