Emilewicz: Stawiam branży turystycznej ambitne zadanie

Minister Jadwiga Emilewicz wystąpiła podczas gali rozdania certyfikatów POT obok byłego ministra Witolda Bańki

Obiecuję dokończenie prac legislacyjnych, wsparcie przedsięwzięć w turystyce i otwartość na problemy branży turystycznej – deklaruje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz była gościem podczas corocznej gali rozdania wyróżniającym się produktom turystycznym certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej. W krótkim wystąpieniu zwróciła się do branży turystycznej. Było to pierwsze jej wystąpienie na tym forum odkąd jej resort objął nadzór nad turystyką. Tych kilka minut przemowy można potraktować jako mini exposé pani minister, w kwestiach turystyki, dlatego przytaczamy je w całości.

Wśród licznych gości był też żegnający się i przekazujący sprawy turystyki w nowe ręce minister sportu i turystyki w poprzednim rządzie, Witold Bańka.

CZYTAJ TEŻ: Kopalnia srebra z turystycznym Oskarem

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju:

Turystyka wraca na łono gospodarki po kilku latach przerwy, bardzo się z tego powodu cieszymy. [Turystyka] to znaczący obszar polskiej gospodarki – państwo doskonale wiedzą, że wypracowują państwo sześć procent polskiego PKB, zatrudniają państwo setki tysięcy pracowników. Są w Polsce miasta, w których branża turystyczna wypracowuje [nawet] kilkanaście procent PKB. Zdajemy sobie z tego sprawę i doceniamy to.

Miałam dzisiaj przyjemność spotkać się z przedstawicielami organizacji i izb zrzeszających branżę turystyczną*. Zainspirował mnie wiceprezes LOT, żeby postawić państwu ambitne zadanie – pan premier powiedział w exposé, że mamy [jako kraj] rozwijać się w tempie dwóch, trzech procent szybciej niż strefa euro, stawiam więc państwu taki challange, wyzwanie, żeby w ciągu najbliższych czterech lat turystyka urosła o cztery procent. Myślę, że to jest do osiągnięcia, tego państwu i sobie życzę.

Ale życzę tego przede wszystkim Polsce, bo [turystyka] to jest taka branża, która idzie w parze bardzo blisko z każdym innym sektorem gospodarki. A przez cztery lata udało nam się wypracować markę kraju, w którym opłaca się inwestować. Jesteśmy drugim najchętniej wybieranym państwem w Europie i piątym na świecie przez zagraniczne inwestycje. Mamy jednak jeszcze co poprawiać w tym zakresie – zostało jeszcze pierwsze miejsce – dlatego chcielibyśmy teraz, wspólnie pracować nad tym, żeby do Polski warto było i opłacało się przyjeżdżać.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że stanowimy dobre, bezpieczne, przewidywalne prawo, ale również dlatego, że jest u nas bardzo bezpiecznie. To jest czynnik, dla którego dzisiaj inwestorzy i turyści wybierają Polskę.

Nie będzie takich sukcesów, jeśli nie będziemy mieli takich miejsc jak te, które dzisiaj są wyróżnione. Zabudowywać nimi mapę Polski. Chciałam złożyć dzisiaj państwu zobowiązanie, że w działaniach i pracach, dzięki którym państwo dostarczacie nowe produkty turystyczne, będziemy chcieli państwa wspierać, będziemy chcieli państwa promować. Nie tylko poprzez Polską Organizację Turystyczną, ale także poprzez inne agencje, które służą wsparciu polskiej marki, budowaniu polskiej marki, wsparciu polskiego eksportu. Chciałabym państwa zapewnić, że drzwi Ministerstwa Rozwoju będą zawsze przed państwem szeroko otwarte.

Przed nami wiele wyzwań legislacyjnych – obiecuję, że doprowadzimy do końca te rozpoczęte przez pana ministra [Witolda Bańkę] i te, które znalazły się w przygotowanej przez pana ministra Białej księdze**.

Zatem dzisiejszy wieczór to wieczór radości, ale przed nami ciężka praca i mam nadzieję dotrzymać państwu kroku przez najbliższe lata.

*Minister Emilewicz nawiązuje do spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Polskiego Holdingu Hotelowego, Izby Turystyki RP, Polskiej Organizacji Turystycznej i PLL LOT, podczas którego rozmawiano głównie o promocji turystyki.

**Minister Witold Bańka obiecywał przygotowanie ustaw dotyczących promocji turystycznej (temu chciał poświęcić Białą księgę, ale jej nie dokończył, a wersja, którą do konsultacji dostały samorządy i organizacje turystyczne budzi sporo zastrzeżeń) nowej ustawy o hotelach i o zawodzie przewodników i pilotów turystycznych, rozwiązanie problemu tzw. najmu krótkoterminowego, o co zabiega od lat środowisko hotelarzy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turystyka potrzebuje mapy bezpiecznych miejsc

System oznaczania hoteli, lotnisk i atrakcji turystycznych na świecie pod kątem zapewnianego w nich ...

Wypadek białoruskich turystów w Polsce

18 obywateli Białorusi zostało rannych po tym jak autobus, którym podróżowali, wjechał do rowu ...

POT: Promujemy się na targach IMEX

Piętnaście biur podróży, hoteli i biur odpowiedzialnych za promowanie swoich miast w organizowaniu konferencji ...

PIT do premiera: Ratujmy małe i średnie firmy turystyczne

Natychmiastowe zawieszenie składek ZUS, szybkie kredyty, dopłaty do wynagrodzeń, zawieszenie podatku od nieruchomości i ...

IGHP ma nową szefową na Dolnym Śląsku

Joanna Stypa-Loręc została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie dolnośląskim. Na ...

Tajlandia chce odpocząć od masowej turystyki

Tajowie postanowili wykorzystać kryzys spowodowany pandemią Covid-19 na przebudowanie oferty turystycznej. Chcą postawić na ...