Toruń wraca nad Wisłę

Fotorzepa, Dariusz Gorajski

Na drewnianych łodziach na środku Wisły w Toruniu przedstawiciele 23 organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego symbolicznie parafowali porozumienie o współpracy na rzecz tej rzeki

– Nie byłoby Torunia, gdyby nie Wisła. Teraz jest czas przywracania tej rzeki nam – Polsce i Polakom. Zbyt rzadko zaglądaliśmy nad Wisłę w ostatnich latach – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarz miasta wielokrotnie powtarzał, że położenie miasta nad Wisłą jest niezwykle ważne dla gospodarki toruńskiej i regionalnej.

– Porozumienie ma zaowocować wspólną współpracą na rzecz Wisły – nie tylko w Roku Rzeki Wisły – podkreślił Aleksander Zmuda-Trzebiatowski z Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa. Już trzeciego maja odbędzie się pierwsze Toruńskie Forum Wiślane. – Nie chcemy, żeby był to tylko symbol, ale zaczyn realnego współdziałania. Razem możemy zrealizować wiele wydarzeń i przybliżyć ludziom rzekę, o której często mało wiemy – dodał.

Wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński dodał, że „celem sobotniego spotkania jest integracja środowisk, które na Wiśle działają i kochają rzekę”.

– Najważniejszym dla nas wydarzeniem tegorocznych obchodów Roku Rzeki Wisły będzie Festiwal Rzeki Wisły, czyli zlot tradycyjnych łodzi rzecznych z Polski i zagranicy. Chodzi o kultywowanie tradycji wiślanej. Będzie to połączone z festiwalem piosenki żeglarskiej i ginących zawodów związanych z rzeką. Drugim ważnym wydarzeniem będą regaty na odcinku pomiędzy Włocławkiem a Bydgoszczą. To najstarsza impreza tego typu w Polsce, gdyż rozgrywane od 1936 roku. Ich renesans, po różnych kolejach losu, nastąpił w latach 90. XX wieku – uzupełnił Karasiński.

W ubiegłym tygodniu w Toruniu zakończył się 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego tematem przewodnim była w 2017 r. Wisła. Jako motyw przewodni wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair stawia na Kraków

Ryanair chce pozostać największym przewoźnikiem w Polsce. Plany na ten rok to 11 milionów ...

Lotnisko Chopina rośnie na trasach międzykontynentalnych

We wrześniu Lotnisko Chopina obsłużyło 1,88 miliona pasażerów. To o 3,1 procent więcej niż ...

Etihad: Zakaz laptopów nam nie zaszkodził

Rezerwacje na loty do Stanów są dobre mimo wprowadzenia w marcu zakazu wnoszenia na ...

NIK: Promocja turystyczna działa, ale nie wiemy czy skutecznie

Promocja turystyczna Polski była prowadzona prawidłowo, ale brakuje narzędzi, żeby ocenić, jaki miała wpływ ...

Chińscy turyści zmieniają nawyki – mniej zakupów, więcej zwiedzania

Pierwsze miejsce na liście priorytetów chińskich turystów zajmuje zwiedzanie, a drugie – rozrywka. Dopiero ...

Wizz Air wchodzi mocniej do Wrocławia

Na wrocławskim lotnisku Wizz Air postawi drugiego airbusa A320, by od marca przyszłego roku ...