Toruń wraca nad Wisłę

Fotorzepa, Dariusz Gorajski

Na drewnianych łodziach na środku Wisły w Toruniu przedstawiciele 23 organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego symbolicznie parafowali porozumienie o współpracy na rzecz tej rzeki

– Nie byłoby Torunia, gdyby nie Wisła. Teraz jest czas przywracania tej rzeki nam – Polsce i Polakom. Zbyt rzadko zaglądaliśmy nad Wisłę w ostatnich latach – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarz miasta wielokrotnie powtarzał, że położenie miasta nad Wisłą jest niezwykle ważne dla gospodarki toruńskiej i regionalnej.

– Porozumienie ma zaowocować wspólną współpracą na rzecz Wisły – nie tylko w Roku Rzeki Wisły – podkreślił Aleksander Zmuda-Trzebiatowski z Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa. Już trzeciego maja odbędzie się pierwsze Toruńskie Forum Wiślane. – Nie chcemy, żeby był to tylko symbol, ale zaczyn realnego współdziałania. Razem możemy zrealizować wiele wydarzeń i przybliżyć ludziom rzekę, o której często mało wiemy – dodał.

Wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński dodał, że „celem sobotniego spotkania jest integracja środowisk, które na Wiśle działają i kochają rzekę”.

– Najważniejszym dla nas wydarzeniem tegorocznych obchodów Roku Rzeki Wisły będzie Festiwal Rzeki Wisły, czyli zlot tradycyjnych łodzi rzecznych z Polski i zagranicy. Chodzi o kultywowanie tradycji wiślanej. Będzie to połączone z festiwalem piosenki żeglarskiej i ginących zawodów związanych z rzeką. Drugim ważnym wydarzeniem będą regaty na odcinku pomiędzy Włocławkiem a Bydgoszczą. To najstarsza impreza tego typu w Polsce, gdyż rozgrywane od 1936 roku. Ich renesans, po różnych kolejach losu, nastąpił w latach 90. XX wieku – uzupełnił Karasiński.

W ubiegłym tygodniu w Toruniu zakończył się 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego tematem przewodnim była w 2017 r. Wisła. Jako motyw przewodni wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcy dopłacają do rejsów wycieczkowych

30 dolarów za każdego pasażera oferuje turecki rząd organizatorom rejsów wycieczkowych, którzy będą zawijać ...

Litewski Small Planet: Tylko restrukturyzacja lub inwestor mogą nas uratować

Small Planet na Litwie ogłosił, że rozpoczął restrukturyzację. W ten sposób chce się uchronić ...

Centralny Port Lotniczy – projekt cywilizacyjny

Centralny Port Lotniczy może być komunikacyjnym sercem Polski, a jego realizacja dużym projektem rozwojowym ...

Polska branża autokarowa z dobrymi perspektywami

Przewozy autokarowe mogą być konkurencją dla transportu lotniczego czy pociągów. Już teraz autokary turystyczne ...

Betlej: Awantura o Tuska to minus dla turystyki

Świeżość kierunku i niskie ceny mogą spowodować, że pozycja Albanii, która dogania już Chorwację ...

AccorHotels prezentuje swoje warszawskie włości

12 hoteli własnych, pięć kategorii, sześć marek, 3300 pokojów, 86 sal konferencyjnych, cztery rodzaje ...