Powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków

Pixabay

W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków. Znalazło się w nim 100 miejsc związanych z działalnością i życiem wybitnych osób, które tworzyły historię Polski i stolicy Tatr

– Wiele osobowości żyjących na przełomie XIX i XX wieku i tworzących historię Polski, naszą kulturę, było związanych z Zakopanem. Na początek wybraliśmy 100 takich postaci, ale będzie ich więcej, bo planujemy poszerzenie szlaku. Przyjęliśmy kryterium, żeby na początek na szlaku znalazły się osoby, które urodziły się w XIX wieku – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Na szlaku zostały upamiętnione wybitne osoby, które pod Tatrami mieszkały lub tutaj zamieszkały i tworzyły historię Polski. Na szlaku znalazły się nie tylko takie sztandarowe postaci jak Tytus Chałubiński, Sabała, Stanisław Witkiewicz czy Helena Modrzejewska, ale są też szerzej nieznane, albo zapomniane osoby jak na przykład Bronisława i Kazimierz Dłuscy czy bracia Zwolińscy.

– Chcemy przywrócić pamięć o ludziach, którzy bardzo wiele zrobili dla ojczyzny i Zakopanego, a gdzieś zniknęły z naszej pamięci – dodała Wende-Surmiak.

Aby przejść szlakiem, trzeba kupić specjalnie przygotowany przewodnik. Będzie też uruchomiona aplikacja na urządzenia mobilne. Miejsca na szlaku będą oznaczone znakami – piktogramami z wizerunkiem Sabały i Witkacego.

– Najwięcej znakomitych zakopiańczyków było związanych z ulicą Krupówki, także ten szlak będzie zarówno odczarowaniem tego deptaka, przypomnieniem, że Krupówki to nie tylko stragany i gastronomia, ale też miejsce, w którym mieszkało i działało wielu artystów, intelektualistów i naukowców – mówiła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.

Uroczystą inaugurację szlaku zaplanowano na piątek. Po uroczystej inauguracji wyruszą dwa spacery, w towarzystwie twórców projektu, wytyczone trasą dedykowaną osobom zasłużonym dla Zakopanego. Punktami charakterystycznymi spaceru będą: Stary Cmentarz, Krupówki, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Spacer zakończy się w willi Oksza.

Inicjatorem powstania Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków jest dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego, który wraz ze znawcą historii Zakopanego Maciejem Krupą, opracował przewodnik. Projekt wsparł Urząd Miasta Zakopane.

To kolejny szlak turystyczny oprowadzający po Zakopanem po powstałym kilka lat temu Szlaku Stylu Zakopiańskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje w samochodzie mniej chronione przez prawo

Nie wszystkie przepisy prawa turystycznego obowiązują przy wycieczkach z dojazdem własnym – zdecydował monachijski ...

Ateny dobre na weekend

5,5 miliona turystów przyjedzie w tym roku do Aten, co będzie rekordowym wynikiem. Wielu ...

Pierwszy Moxy przyjmuje już gości na lotnisku w Katowicach

Moxy, pierwszy w Polsce hotel pod marką należącą do koncernu Marriott International, działa od ...

48-godzinny strajk marynarzy w Grecji

Strajk załóg promów oznacza, że te greckie wyspy, na których nie ma lotnisk, będą ...

USA nie wpuszczą gości z Korei Północnej

Biały Dom rozszerzył do 8 listę państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu na ...

Lawinowy wzrost lotów do Hiszpanii. Polska przoduje w dynamice

O 2644 procent wzrosła, licząc rok do roku, liczba miejsc w samolotach rejsowych do ...