Piec hutniczy nowym symbolem Rudy Śląskiej?

Wikipedia

Samorząd Rudy Śląskiej chce nabyć zabytkowy wielki piec z huty „Pokój” i odnowić go, by stał się ikoną miasta. Rudzki piec z lat 60. XX wieku jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech w kraju

Jak podaje biuro prasowe rudzkiego magistratu, negocjacje w sprawie nabycia nieruchomości zabudowanej wielkim piecem hutniczym „A” w dzielnicy Nowy Bytom są w toku. – Mam nadzieję, że wkrótce wielki piec będzie własnością miasta i wtedy będziemy mogli przystąpić do jego rewitalizacji – mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Po zakończeniu transakcji miasto planuje ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie obiektu.

Magistrat zapowiada, że konkurs będzie dwuetapowy – w pierwszym, otwartym etapie pracownie projektowe będą miały za zadanie przedstawić szkicowy plan zagospodarowania obiektu. Przesłane koncepcje zostaną ocenione przez jury konkursowe, które wybierze kilka z nich do dalszego, szczegółowego opracowania. Zwycięzca będzie mógł podpisać umowę na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania wielkiego pieca.

Założeniem samorządu jest, by zrewitalizowany w przyszłości piec stał się ikoną miasta. – Należy przypomnieć, że to jeden z trzech zachowanych obiektów tego typu na terenie kraju. Chcemy, aby po przeprowadzeniu prac budowlanych przy obiekcie, był on nie tylko monumentem historii techniki, lecz także symbolem nowoczesnej architektury i jej pięknego współżycia z zabytkową tkanką miasta – podkreśla Marta Lip–Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W weekend rudzki zabytek odwiedzili przedstawiciele komisji historycznej niemieckiego Instytutu Stali VDEh, skupiającego przedstawicieli przemysłu stalowego. Komisja zajmuje się m.in. zachowywaniem stalowego dziedzictwa. Jak czytamy w komunikacie, przewodniczący tej komisji historycznej prof. Manfred Rasch nazwał rudzki wielki piec „przemysłową perłą, którą trzeba wydobyć z muszli”.

– Wizyta komisji i rozmowy z praktykami, którzy zajmują się takimi zabytkami w Niemczech, Wielkich Brytanii czy Holandii są impulsem do kolejnych działań i otwierają drogę dla nowych projektów – ocenia prezydent miasta.

Objęty ochroną konserwatorską wielki piec powstał w latach 60. XX wieku. Sama Huta „Pokój” została uruchomiona w 1840 roku pod nazwą Friedenshuette. Wtedy znajdował się tam jeden wielki piec opalany koksem. W 1858 roku działały tam już cztery takie jednostki. Rozmiary i pojemności tych instalacji pozwalały wtedy na zaliczenie huty do największych zakładów na Górnym Śląsku.

Rozwój hutnictwa w tym okresie miał duże znaczenie dla powstania Rudy Śląskiej w jej dzisiejszym kształcie. Działalność huty silnie wpłynęła na proces tworzenia się miasta, szczególnie dzisiejszej rudzkiej dzielnicy Nowy Bytom, na terenie której znajduje się zakład.

Najwięcej (siedem) pieców działało w tamtejszej hucie w 1937 roku, kiedy wybudowano tam najnowocześniejszy w kraju wielki piec typu europejskiego. W 1968 r. na terenie huty stanął do dziś górujący nad Nowym Bytomiem kolos, który zastąpił jeden z wcześniejszych pieców.

Funkcjonowanie tego pieca zawieszono w 1997 roku. Podjęto wtedy kolejne etapy unowocześniania obiektu oraz przystosowywanie go do wymogów ochrony środowiska. Ponowny rozruch nastąpił w maju 2004 roku. Rudzki magistrat przypomniał, że obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje” przekształcone wkrótce w spółkę Stalmag. Produkcja nie trwała jednak długo – ze względów ekologicznych i ekonomicznych piec wygaszono ostatecznie w lutym 2005 roku.

Dziś wielki piec w Nowym Bytomiu inspiruje wielbicieli architektury przemysłowej. W 2012 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Wycieczki i loty już są, o klientów na nie trudniej

Polacy wstrzymują się z rezerwowaniem wyjazdów zagranicznych z obawy o finanse, pracę i zdrowie. ...

Neckermann: Rodzinne wakacje w tym roku tańsze

Bułgaria, Grecja i Turcja – to kraje, które najchętniej wybierają na wakacje klienci biura ...

Wizz Air poleci z Wrocławia do Rejkiawiku

Począwszy od 31 maja, w środy i w niedziele, Wizz Air będzie latał między ...

Koronawirus – własny leżak jest bezpieczniejszy

Plażowanie i kąpiele wodne będą o wiele trudniejsze. Trudno bowiem zachować dystans na plaży, ...

Ratowanie Lufthansy. Rządy stawiają warunki

Grupa Lufthansy dopina rozmowy z rządami Niemiec, Austrii i Szwajcarii w sprawie 10 miliardów ...

Grecja otworzy się na turystów w lipcu

– 1 lipca otworzymy turystykę na gości z zagranicy – poinformował sekretarz stanu w ...