Wakacje u szczęśliwych sąsiadów

Aby poczuć atmosferę miejsc odwiedzanych przez piękną policjantkę Sagę Norén i inspektora Martina Rohde’a, turyści przylatują do Malmö z całego świata. W mieście działają już przewodnicy wyspecjalizowani w oprowadzaniu amatorów kryminałów

Publikacja: 03.09.2017 13:29

Turning Torso, zaprojektowany przez słynnego architekta hiszpańskiego Santiago Calatravę, stał się s

Turning Torso, zaprojektowany przez słynnego architekta hiszpańskiego Santiago Calatravę, stał się symbolem Malmö

Foto: Justin Brown/imagebank.sweden.se

Relaks. Odpoczynek. Odprężenie. Ukojenie. Odskocznia. Te słowa najlepiej oddają największą wartość tego, co oferuje Skania. Południowy region Szwecji to niezwykłe połączenie przyjaznej atmosfery i architektury skandynawskich miast z niezliczoną liczbą rowerzystów, pięknymi krajobrazami tworzonymi przez lasy, jeziora, długą, naturalną linię brzegową Bałtyku i niezwykłymi zabytkami. Nawet krótkie wakacje w tym regionie pozwalają zrozumieć, dlaczego Szwedzi należą do dziesięciu najszczęśliwszych narodów na świecie według tegorocznego World Happiness Report (Polacy są w tym rankingu na 45. miejscu, przed Włochami, Japończykami czy Portugalczykami) i dlaczego to właśnie na południu Szwecji słynny aktor Hugh Grant kupił sobie wakacyjną willę.

Uczta w spichlerzu Szwecji

„New York Times” umieścił szwedzką Skanię wśród 52 najciekawszych miejsc do odwiedzenia w 2016 r. Szwecja już wtedy była najczęściej odwiedzanym krajem nordyckim. Liczba zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj – nie tylko z Niemiec, Norwegii czy z Polski, ale również z Chin, Indii – rośnie z roku na rok. Część gości przyciąga nieskażona natura, możliwość odwiedzenia zabytkowej farmy (np. w Kulturens Östarp niedaleko Lund można obejrzeć zabudowania z pierwszej połowy XIX w., w których wciąż hodowane są konie, krowy czy świnie) lub spędzenia kilku godzin w wiosce Wikingów.

– Polska to dla nas stosunkowo nowy rynek, ale widzimy w nim ogromny potencjał – mówi odpowiedzialna za promocję turystyki w Malmö Jessica Lindberg. – Jesteśmy najtańszym krajem skandynawskim. Mamy szeroką ofertę dla gości w różnym wieku, a także dla turystów kulinarnych – wyjaśnia.

Dla przybyszów fascynujący może być również styl życia Szwedów. Ich otwartość, spokój i zamiłowanie do aktywnego wypoczynku. Te cechy da się podsumować w czteroliterowym słowie „fika”, jednym z pierwszych pojęć dotyczących szwedzkiej kultury, które poznaje na miejscu turysta. Upraszczając – fika to po prostu dobra kawa z cynamonową bułeczką, ciastem czy inną słodką przekąską. Szwedzi to bowiem prawdziwi kawosze. Lubią dobrą i mocną kawę. Czasem dla urozmaicenia podają jednak np. owocowe espresso z tonikiem lub zachęcają do spróbowania tradycji zwanej kaffeost, polegającej na piciu kawy przez kawałek sera krowiego, reniferowego lub zanurzaniu kawałków sera w kawie.

Szwedzi uwielbiają kulinarne eksperymenty. To właśnie w Malmö wynaleziono potrawę o nazwie „kebab pizza”, która w wersji ekstra nordyckiej nazywa się „Wiking kebab pizza” i jest po prostu kebab pizzą złożoną w taki sposób, aby przypominała statek Wikingów. Odkrywanie kuchni Szwedów można zacząć od Odkrywanie kuchni Szwedów można zacząć od wizyty w otwartej niedawno hali targowej Malmö Saluhall. Można w niej kupić świeże owocowe i warzywa, sery, różnego rodzaju mięsa, ryby, czekolady czy też świeże pieczywo, a także zjeść coś na miejscu w jednej z licznych restauracji, w tym serwujących slow food, regionalne piwa i szwedzkie wina.

Dobrym miejscem dla smakoszy jest także Slottsträdgarden Kafe. Położona w kwiecistych ogrodach najstarszego z zachowanych renesansowych pałaców kawiarnia i restauracja dysponuje własną szklarnią, a klientom serwowane są dania, w których warzywa czy przyprawy pochodzą z pobliskich grządek.

W Malmö jest m.in. restauracja, która może pochwalić się dwoma gwiazdkami w przewodniku Michelina (to serwująca m.in. lokalne dania restauracja Vollmers), a także trzy restauracje, które w słynnym przewodniku zostały wyróżnione jedną gwiazdką. Dla przypomnienia – w Polsce tylko dwie restauracje, jedna w Warszawie i jedna w Krakowie, zasłużyły na taką ocenę.

Będąc w Szwecji, aby dobrze zjeść, nie trzeba jednak specjalnych przewodników. Nawet podczas śniadań w hotelowych restauracjach można skosztować wielu ekologicznych, regionalnych potraw. W uliczkach położonych w centrach miast wręcz roi się od kawiarni i knajpek, a wieczorami gości restauracji jest tak wielu, że na niektórych miejskich placach nie ma już gdzie postawić roweru.

Kajakiem po Bałtyku

Malmö. Trzecia pod względem wielkości aglomeracja w Szwecji. Rodzinne miasto Zlatana Ibrahimovicia – najlepszego szwedzkiego piłkarza, który niedawno zirytował rodaków, przekonując, że to właśnie jego twarz powinna widnieć na nowym banknocie o wartości 1000 koron – to znakomite miejsce nie tylko dla miłośników piłki nożnej, ale wszelkich aktywności fizycznych.

Miasto jest uznawane za jedno z pięciu najbardziej przyjaznych cyklistom na świecie. Rowerzyści mają do dyspozycji niemal pół tysiąca kilometrów tras rowerowych. W mieście działa też system miejskich wypożyczalni. Turyści mogą wypożyczyć rower np. na 24 godziny (za 80 koron szwedzkich) lub na trzy dni (za 165 koron szwedzkich).

Rowery są niezwykle popularnym środkiem transportu: biznesmenom zastępują luksusowe limuzyny, rodzicom służą do wożenia dzieci do szkoły, a w niektórych rejonach miasta już nawet odbiór śmieci odbywa się na dwóch kółkach. Przy głównych szlakach rowerowych stoją zaś specjalne liczniki, ukazujące jak wielu ludzi korzysta właśnie z tego środka transportu. Podobny system rowerów miejskich działa też w pobliskim Lund – to piękne, historyczne miasto z romańską katedrą, w której dawniej koronowano duńskich monarchów, również najłatwiej jest zobaczyć na rowerze (koszt to 25 koron szwedzkich za dobę).

W Malmö jednośladem dojechać można np. do kompleksu gorących saun zbudowanych na wysuniętej w morze platformie (Ribersborgs Kallbadhus). Po skorzystaniu z kąpieli w saunie, po której pożądane jest schłodzenie się w falach zimnego Bałtyku, można wybrać się na zwiedzanie miasta lub na rejs po morzu kajakiem.

Znad tafli wody można podziwiać m.in. gigantyczny most między Danią a Szwecją. Oresund Bridge, najdłuższa tego typu przeprawa w Europie przyciąga m.in. miłośników kryminalnego serialu „Most nad Sundem”, którzy aby poczuć atmosferę miejsc odwiedzanych przez piękną policjantkę Sagę Norén oraz inspektora Martina Rohde’a, przylatują do Malmö z całego świata. Lecz chociaż oglądając kryminalne przygody szwedzko-duńskiej pary można odnieść wrażenie, że akcja rozgrywa się mniej więcej po równo w Malmö, jak i po drugiej stronie cieśniny, w Kopenhadze, to według szwedzkich przewodników 75 procent znanych z serialu miejsc znajduje się jednak w Malmö. Turyści mogą więc zobaczyć słynne miejsca zbrodni: wejść na stadion piłki nożnej lub poczuć dreszcz emocji, przechodząc przez mroczny podziemny parking przy Norra Skolgatan 23. Według przewodniczki Pernilli Lundgren liczba chętnych do zwiedzania miasta śladami szwedzkich kryminałów jest tak duża, że niektórzy jej koledzy wyspecjalizowali się w prowadzeniu tego typu wycieczek. Wśród ich klientów coraz częściej są również turyści z Polski.

U innowatorów

Szwecja to również świetny cel podróży dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć, jak wygląda jeden z najbardziej innowacyjnych krajów świata, w którym powstały takie serwisy jak Skype czy Spotify. W ciągu dwóch dekad Szwedom udało się stworzyć tak dobry system zachęt, że kraj ten ma obecnie największy na świecie wskaźnik wartości inwestycji w sektorze fintech. W tegorocznym rankingu Global Innovation Index Szwedzi zajęli zaś trzecie miejsce na świecie.

Szwedzi chętnie chwalą się też położoną w Malmö dzielnicą Västra Hamnen – zaprojektowaną wspólnie przez architektów i ekologów, w której w miejscu opuszczonych fabryk powstały niskie domy zbudowane z kamieni, drewna i piasku. Ruch samochodów w położonej tuż nad morzem Zachodniej Przystani ograniczono do minimum. Osiedle korzysta z kolektorów słonecznych, elektrowni wiatrowych, systemów zbierania deszczówki i z gorących wód termalnych do podgrzewania kaloryferów i zimnej wody do obsługi klimatyzacji. Nic dziwnego, że ekologiczne osiedle wraz z górującym nad nim luksusowym wieżowcem (190 m) Turning Torso jest jedną z atrakcji Malmö. Sam wieżowiec, który stał się jednym z symboli miasta, lepiej jednak oglądać go z daleka, bo wtedy można dostrzec, że budynek się obraca dokoła własnej osi.

Autor odwiedził Skanię na zaproszenie Visit Sweden

Relaks. Odpoczynek. Odprężenie. Ukojenie. Odskocznia. Te słowa najlepiej oddają największą wartość tego, co oferuje Skania. Południowy region Szwecji to niezwykłe połączenie przyjaznej atmosfery i architektury skandynawskich miast z niezliczoną liczbą rowerzystów, pięknymi krajobrazami tworzonymi przez lasy, jeziora, długą, naturalną linię brzegową Bałtyku i niezwykłymi zabytkami. Nawet krótkie wakacje w tym regionie pozwalają zrozumieć, dlaczego Szwedzi należą do dziesięciu najszczęśliwszych narodów na świecie według tegorocznego World Happiness Report (Polacy są w tym rankingu na 45. miejscu, przed Włochami, Japończykami czy Portugalczykami) i dlaczego to właśnie na południu Szwecji słynny aktor Hugh Grant kupił sobie wakacyjną willę.

Pozostało 92% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty