Hiszpania: Czas na turystykę wysokiej jakości

AFP

Hiszpania chce wesprzeć odpowiedzialny rozwój turystyki, walkę z sezonowością i przyciąganie bogatszych turystów, by uniknąć problemów z tłumami odwiedzających

Cytowany przez branżowy portal Preferente Juan Antonio Samaranch, prezes komitetu organizacyjnego trzeciego Szczytu Handlu, Turystyki i Gospodarki, który odbędzie się w październiku w Hiszpanii, mówi, że kraj ten musi rozwiązać problem turystyki masowej. Jego zdaniem należy teraz przede wszystkim skupić się na pozyskaniu klientów „lepszej jakości”. Samaranch uważa, że trzeba też stworzyć model odpowiedzialnego rozwoju  turystyki, rozwiązać problem sezonowości, by pozyskać wykwalifikowanych pracowników na dłużej, a także zawiązywać partnerstwa prywatno-publiczne, bo „konkurencja jest przytłaczająca”.

Prezes przytacza dane dotyczące turystyki zakupowej. Jak wylicza, 16 procent podróżnych, którzy w poszukiwaniu towarów przekraczają granicę państwa, jedzie do Paryża, 13 procent do Londynu, 2,3 procent odwiedza Madryt, a 2,6 procent – Barcelonę. Samaranch uważa, że jeśli Hiszpania podwoiłaby liczbę gości spoza Europy, przychody z turystyki zakupowej wzrosłyby o około 17 milionów euro, ponieważ turyści z dalekich krajów wydają średnio cztery razy więcej niż mieszkańcy Starego Kontynentu. Urozmaicenie rynków źródłowych wpłynęłoby również na zmniejszenie sezonowości. Chińczycy podróżują na przykład najczęściej w lutym i w październiku.

Również Luis Llorca, członek komitetu organizującego szczyt, uważa, że kluczem do sukcesu jest pozyskiwanie „nie tyle turystów, co ich euro”. Llorca podkreśla, że „turystyka wysokiej jakości” przyczynia się i do wzrostu zysków przedsiębiorstw, i do poprawy sytuacji na rynku zatrudnienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Izrael bez licencji na oprowadzanie?

Izrael zmieni prawo turystyczne. Nowe regulacje pozwolą oprowadzać gości także nielicencjonowanym przewodnikom – zapowiada ...

Rainbow: Na zimę proponujemy lekką egzotykę

Nowe kierunki, „Egzotyka light”, czyli wczasy w egzotycznych krajach dla początkujących i „dwie osoby ...

Lauda uruchomi połączenie z Modlina do Wiednia

Lauda od marca 2020 roku zamierza latać spod Warszawy do Wiednia. Loty do stolicy ...

Latarki outdoor: wybieramy najlepszy model

Planując weekendowy wypad za miasto, by spędzić czas na łonie natury, należy pamiętać o ...

W biurach podróży Grecja goni Egipt

W minionym tygodniu biura podróży odwiedziło tyle samo klientów co rok temu. Najchętniej kupowali ...

Mieszkańcy Wenecji nie chcą wielkich statków

Tysiące ludzi przeszły wczoraj ulicami (i kanałami) Wenecji w proteście przeciwko wielkim statkom wpływającym ...