Hiszpania: Czas na turystykę wysokiej jakości

AFP

Hiszpania chce wesprzeć odpowiedzialny rozwój turystyki, walkę z sezonowością i przyciąganie bogatszych turystów, by uniknąć problemów z tłumami odwiedzających

Cytowany przez branżowy portal Preferente Juan Antonio Samaranch, prezes komitetu organizacyjnego trzeciego Szczytu Handlu, Turystyki i Gospodarki, który odbędzie się w październiku w Hiszpanii, mówi, że kraj ten musi rozwiązać problem turystyki masowej. Jego zdaniem należy teraz przede wszystkim skupić się na pozyskaniu klientów „lepszej jakości”. Samaranch uważa, że trzeba też stworzyć model odpowiedzialnego rozwoju  turystyki, rozwiązać problem sezonowości, by pozyskać wykwalifikowanych pracowników na dłużej, a także zawiązywać partnerstwa prywatno-publiczne, bo „konkurencja jest przytłaczająca”.

Prezes przytacza dane dotyczące turystyki zakupowej. Jak wylicza, 16 procent podróżnych, którzy w poszukiwaniu towarów przekraczają granicę państwa, jedzie do Paryża, 13 procent do Londynu, 2,3 procent odwiedza Madryt, a 2,6 procent – Barcelonę. Samaranch uważa, że jeśli Hiszpania podwoiłaby liczbę gości spoza Europy, przychody z turystyki zakupowej wzrosłyby o około 17 milionów euro, ponieważ turyści z dalekich krajów wydają średnio cztery razy więcej niż mieszkańcy Starego Kontynentu. Urozmaicenie rynków źródłowych wpłynęłoby również na zmniejszenie sezonowości. Chińczycy podróżują na przykład najczęściej w lutym i w październiku.

Również Luis Llorca, członek komitetu organizującego szczyt, uważa, że kluczem do sukcesu jest pozyskiwanie „nie tyle turystów, co ich euro”. Llorca podkreśla, że „turystyka wysokiej jakości” przyczynia się i do wzrostu zysków przedsiębiorstw, i do poprawy sytuacji na rynku zatrudnienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ULC: Do samolotu tylko z oświadczeniem o stanie zdrowia

Przed terminalem mierzenie temperatury, w samolocie tylko w maseczce na twarzy – tak będą ...

Są chętni na Condora

Co najmniej trzy firmy są zainteresowane przejęciem wspólnie linii lotniczej Condor, jednej ze spółek ...

Wizz Air połączy Poznań z Gruzją

Wizz Air ogłosił dzisiaj, że uruchomieni nową trasę z Poznania do Kutaisi w Gruzji ...

SLD: Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży bez PIT i ZUS

Zwolnienie z PIT i składek na ZUS wydatków pracodawców na zorganizowany letni wypoczynek dzieci ...

Tatry są równie piękne jak Alpy

Polubiłem polski porządek, uprzejmość i zupę grzybową. Niewykluczone, że wrócę do Polski na wakacje ...

Grecja: Robimy krok milowy w turystyce

O 12 procent wzrosła liczba przyjazdów do Grecji w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Inwestorzy ...