Pomorze inwestuje 216 milionów złotych w infrastrukturę turystyczną

Polska Organizacja Turystyczna

Drogi rowerowe nad morzem i na Żuławach, trasy kajakowe na rzekach, przystanie żeglarskie na szlaku Pętli Żuławskiej i w Zatoce Gdańskiej powstaną w najbliższych latach na Pomorzu

W Gdańsku przedstawiciele zarządu województwa pomorskiego i samorządów, które będą realizować łącznie 34 projekty, podpisali umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość umów to ponad 216 mln złotych, z czego prawie 133 mln złotych stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

Planowane inwestycje wchodzą w skład trzech turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: „Pomorskie Szlaki Kajakowe”, „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9″ oraz „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Marta Chełkowska poinformowała, że powstanie ponad 600 km tras rowerowych, w tym pomorska trasa rowerowa o znaczeniu międzynarodowym R-10 (docelowo EuroVelo 10) – wzdłuż morza, od strony Ustki przez Łebę, Władysławowo, Trójmiasto, Nowy Dwór Gdański oraz Krynicę Morską, aż do wschodniej granicy województwa. R-9 zwana Wiślaną Trasą Rowerową (docelowo EuroVelo 9) ma prowadzić przez Żuławy Gdańskie, Tczew, Gniew i Kwidzyn aż po południową granicę województwa.

W ramach infrastruktury dla rowerzystów mają powstać 73 miejsca wypoczynku ze stołami i ławeczkami, stojakami na rowery i tablicami informacyjnymi. „Nowe trasy wpiszą się w europejską sieć długodystansowych szlaków rowerowych EuroVelo, stając się dzięki temu częścią międzynarodowego systemu rowerowego” – podkreśliła Chełkowska. Całkowita wartość projektów to ponad 141 mln zł, z czego ponad 73 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

Na terenie powiatu tczewskiego Wiślana Trasa Rowerowa ma mieć ponad 66 km i kilkanaście miejsc postojowych. Liderem projektu realizowanego przez pięć gmin jest gmina miejska Tczew. Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki powiedział PAP, że na terenie powiatu mają być zrealizowane prace o wartości ponad 13 mln zł. Przypomniał, że Trasa ma prowadzić wzdłuż Wisły (po obu jej stronach), do morza. Zaznaczył, że województwo Kujawsko-pomorskie „ma już zbudowaną Wiślaną Trasę”. Prezydent Tczewa powiedział, że budowa ścieżek w ramach projektu „jest najtańsza”, bo ponadto ma powstać wiele mostków, wiaduktów, które ułatwią przemieszczanie się jednośladem. „W Tczewie np. będziemy musieli wyburzyć jeden z mostków i zbudować całkowicie nowy” – dodał. Częścią trasy ma być system informacji i oznaczeń adresowany do rowerzystów. Zwrócił uwagę, że prace związane z budową trasy powiat rozpoczął już dwa lata temu. Najwięcej prac ma być wykonywanych w 2018 i 2019 roku.

Natomiast do 2019 roku mają zostać zrealizowane projekty w zakresie szlaków kajakowych. Szlaki wodne i infrastruktura turystyczna dla kajakarzy mają powstać wzdłuż 24 pomorskich rzek, m.in. Czernicy, Brdy, Wdy, Wierzycy, Raduni, Słupi, Motławy, Martwej Wisły, Szkarpawy, Nogatu i Tugi. Szlaki mają zostać oznakowane i wyposażone w infrastrukturę turystyczną. m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty, przenoski. Te miejsca mają być wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, stojaki na rowery i lampy solarne. Tylko na szlaku Motławy i Martwej Wisły ma powstać 14 przystani kajakowych. W opinii władz Gdańska realizacja projektu przyczyni się nie tylko do zwiększenia atrakcyjności szlaków Motławy i Martwej Wisły, ale też wpłynie na zwiększenie dochodów mieszkańców terenów nabrzeżnych z turystyki oraz na ograniczenie niekontrolowanego wpływu turystyki na środowisko, głównie w zakresie gospodarki odpadami i nieczystościami. Na rozwój szlaków kajakowych na Pomorzu ma być wydane 50 mln zł, z tego 41 mln zł ma pochodzić z UE.

Nowoczesna infrastruktura żeglarska: uławach i monitoringiem ma powstać w ramach projektu „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Planuje się wykonanie 10 inwestycji, w tym trzy mosty udrażniające ruch żeglugi śródlądowej i pozwalające na dalszy rozwój turystyki wodnej w obszarze Dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego. Przystanie żeglarskie połączą powstałą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Planowane jest uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze poprzez m.in. uruchomienie nieczynnych mostów zwodzonych. Prace mają być zrealizowane najpóźniej do 2022 roku, ale część z nich ma być zrealizowana już do 2019 i 2020 roku. Całkowita wartość realizowanych projektów to ponad 24 mln zł, w tym 18 mln zł pochodzi z UE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Krecie dłuższy sezon i więcej klientów

4,5 miliona gości ma w tym roku przyjechać na Kretę. Rok temu było ich ...

W legginsach nie wejdziesz do samolotu United Airlines

Linie lotnicze United Airlines bronią decyzji swojego pracownika, który nie wpuścił dwóch dziewcząt na ...

Emirates – 44 procent Nicei więcej

Linie Emirates otworzyły codzienne połączenie A380 do Nicei, głównego portu Lazurowego Wybrzeża i Prowansji. ...

Pietrzyk znowu osiągalny w księgarniach

Wydawnictwo Pascal przy współpracy z biurem podróży Grecos Holiday wydało właśnie drugie, uzupełnione wydanie ...

Klienci Neckermanna odzyskali już dwa miliony złotych

Minął pierwszy tydzień wypłacania przez Allianz pieniędzy klientom Neckermanna, którzy mieli dopiero jechać z ...

Rosja: Szeremietiewo gotowe na mundial

Szefostwo największego lotniska w Rosji ogłosiło gotowość obiektu do przyjęcia gości rosyjskiego mundialu. Co ...