Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

Fot. Filip Frydrykiewicz

Liczba turystów odwiedzających Grecję w tym roku zwiększy się jednocyfrowo, a przychody urosną dwucyfrowo – zapowiada minister turystyki tego kraju w rozmowie z agencją informacyjną Reutera.

Harry Theoharis odniósł się do wstępnych danych za zeszły rok – przychody z turystyki wzrosły o 12-15 procent wobec 2018 roku, kiedy to wyniosły 16 miliardów euro. Przyjezdnych było o 4-5 procent więcej (w 2018 roku do Grecji przyjechało około 33 milionów gości). Dzięki turystyce pracę miało 20 procent zatrudnionych.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: setki milionów euro na projekty turystyczne

Dla wyników branży nie bez znaczenia był upadek Thomasa Cooka, który zbankrutował we wrześniu zeszłego roku. Ponieważ touroperator zgodnie z umowami z hotelarzami płacił za pobyt swoich klientów dopiero kilka tygodni po ich powrocie z wakacji, wielu przedsiębiorców nie dostało zapłaty. Szacunki mówią, że straty z tym związane wyniosą około 500 milionów euro. Na szczęście udało się sprzedać miejsca w hotelach innym organizatorom, a sloty na lotniskach – przewoźnikom.

– Mimo wzlotów i upadków 2019 roku przyniósł nam pozytywne wyniki – mówi minister. – Szacujemy, że 2020 rok będzie lepszy niż 2019 rok. W tym roku do Grecji przyjedzie więcej klientów, którzy zostawią tam jeszcze więcej pieniędzy. Co prawda polityk nie podaje konkretnych liczb, zapewnia jednak, że ten pierwszy wskaźnik wzrośnie jedno-, a ten drugi dwucyfrowo.

ZOBACZ TEŻ: Greckie hotele docenione za jakość

Zapewnia, że ministerstwo stale pracuje nad zwiększeniem atrakcyjności Grecji jako kierunku turystycznego i podejmuje szereg inicjatyw, jak uregulowanie wynajmu krótkoterminowego, czy otwarcie branży na turystykę morską – chodzi o uruchomienie miejsc do nurkowania, które dziś są zamknięte, ponieważ pod wodą znajduje się wiele stacji archeologicznych.

Theoharis przyznaje, że turystyka jest narażona na skutki wydarzeń niezależnych od rządu, jak recesja w Europie, czy zawirowania na Bliskim Wschodzie, a w perspektywie długoterminowej pracuje nad uchronieniem się przed skutkami zmian klimatycznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TSS ma pomysł, jak poprawić płynność finansową agentów

Kooperatywa gromadząca agentów turystycznych, TSS, przygotowała dla swoich członków „bonus płynnościowy”. Chodzi o dodatkowe ...

Betlej: PiS obiecuje stymulację fiskalną gospodarki

Ceny w biurach podróży na lato są już prawie o 260 złotych większe niż ...

Tourasia – indywidualny styl podróżowania

Nie wciskamy klienta w grupowe wyjazdy z ustalonym wcześniej programem. U nas każdy sam ...

Ryanair gotów płacić odszkodowania

Kłopoty irlandzkiej linii odczuje 1,5 tysiąca polskich pasażerów, którzy kupili bilety na loty do ...

Karnawałowe szaleństwo ogarnęło świat

Żarty z polityków albo parady z przedstawicielami władzy, występy nawiązujące do lokalnych wierzeń i ...

FlixBus lekko odmraża siatkę na Wielkanoc

Operator połączeń autobusowych FlixBus ogłosił rozkład na kwiecień. Znalazło się w nim 19 połączeń ...