Niemcy już z pakietem osłonowym dla firm

Fot. AFP

Wsparcie dla firm, które ograniczają czas pracy, czasowe zwolnienie z podatków, kredyty na odbudowę i międzynarodowa współpraca to działania, które podejmuje niemiecki rząd w walce ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Niemiecki rząd stworzył pakiet osłonowy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. Minister finansów Olaf Scholz i minister gospodarki i energii Peter Altmeier opracowali program, który ma pomóc firmom utrzymać płynność finansową i uchronić pracowników przed zwolnieniami. Jak podkreśla rząd, pieniędzy na walkę z kryzysem wystarczy, tego Niemcy mogą być pewni.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecka izba turystyczna chce rekompensat dla touroperatorów i agentów

Program opiera się na czterech filarach. Po pierwsze, firmy będą mogły skorzystać z bardziej elastycznych zasad pomocy przy ograniczaniu czasu pracy zatrudnionych. Także osoby pracujące tymczasowo będą mogły pracować w niepełnym wymiarze godzin. Firmy otrzymają też pełny zwrot wpłat na ubezpieczenie społeczne.

Po drugie, przedsiębiorcy będą mogli wystąpić o odroczenie podatków i obniżenie przedpłat, urzędy skarbowe nie będą też prowadzić egzekucji takich jak zajęcie konta bankowego czy naliczanie odsetek karnych do końca tego roku, o ile płatnik nie będzie w stanie rozliczyć się z urzędem z powodu trudnej sytuacji wywołanej koronawirusem. W wypadku opłat pobieranych przez urzędy celne – pod tę kategorię podlega na przykład podatek wylotowy – Dyrekcja Generalna została poinstruowana, by porozumiewać się z firmami w kwestii rozliczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Lufthansa prosi państwo o pomoc

Po trzecie, firmy będą mogły występować o kredyty na odbudowę. Tu niemiecki rząd nie stawia żadnych granic budżetowych. Z tego wsparcia skorzystać będą mogli wszyscy przedsiębiorcy, samozatrudnieni i osoby uprawiające wolne zawody. Rząd rozszerzył istniejące już wcześniej programy pomocowe, z których dwa są dla firm istniejących od co najmniej pięciu lat, a jeden dla tych, które działają krócej niż pięć lat. W zależności od programu państwo przejmie od 70 do 90 procent ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki, czyli więcej niż dotychczas. Bank będzie nadal analizował wiarygodność kredytobiorcy – nie może on być wpisany na przykład na listę dłużników.

Czwarty punkt planu przedstawionego przez rząd dotyczy współpracy na arenie międzynarodowej w zakresie tworzenia rozwiązań dla gospodarki unijnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecos ma rzecznika prasowego

Biuro podróży Grecos Holiday poinformowało, że do kontaktów z mediami wynajęło poznańską agencję PR. ...

Betlej: Policzymy, ile zarabiają biura podróży

Najważniejsze dla kondycji finansowej biur podróży są marże, jakie mogą one uzyskać na sprzedanych ...

Artur Godlewski zmienia Mouzenidisa na Neckermanna

Artur Godlewski, kierownik sieci sprzedaży w Mouzenidis Travel Polska opuszcza to biuro i przechodzi ...

Chorwacja: Turyści przekroczą granicę w kilka sekund

Wystarczy, by turyści wypełnili przez internet aplikację, a unikną długiego oczekiwania na wjazd do ...

EasyJet Holidays wchodzi na rynek

W Wielkiej Brytanii pojawi się nowy touroperator – easyJet Holidays. Na początek zaoferuje ponad ...

Flydubai z codziennym lotem do Krakowa

Linie lotnicze flydubai rozpoczęły realizację codziennych bezpośrednich lotów na trasie Dubaj – Kraków Lot ...