Restauracje mają ruszyć w połowie maja, ale nie wszystkie

Fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Rząd planuje otwarcie restauracji i kawiarni 18 maja. Lokale gastronomiczne mają jednak funkcjonować na nowych zasadach i z pewnymi ograniczeniami – dowiedział się RMF24.

Rząd powoli odmraża gospodarkę i łagodzi obostrzenia, mające hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Centra handlowe i hotele ruszyły po przerwie w poniedziałek 4 maja, ale nie wolno im było otwierać restauracji, nawet na potrzeby własnych gości. Inne lokale gastronomiczne też wciąż pozostają zamknięte, mogą jedynie przygotowywać dania na wynos. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że restauracje i kawiarnie otworzą się dopiero w trzecim etapie znoszenia ograniczeń, nie zdradził jednak konkretniej daty.
Jak dowiedział się nieoficjalnie RMF24, zgodnie z rządowym planem gastronomia ma otworzyć się ponownie 18 maja. Dotyczy to jednak wyłącznie restauracji, barów i kawiarni posiadających ogródki – tylko w nich bowiem będzie można przyjmować klientów. Lokale bez wydzielonej przestrzeni na zewnątrz pozostaną zamknięte.
Wymogów jest więcej. Jak wymienia RMF24, stoliki w ogródkach mają być rozmieszczone w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, a klientów muszą obsługiwać przy stanowiskach kelnerzy, co znaczy, że bary samoobsługowe i takie, które wydają dania w okienkach nie mogą działać. Klient będzie musiał pozostać przy stoliku ogródkowym, będzie mógł jedynie skorzystać w lokalu z łazienki. Podchodzenie do baru czy siedzenie wewnątrz będzie zabronione.
Dobrą informacją dla klientów jest to, że nie będą musieli nosić w restauracjach maseczek i rękawiczek, co utrudniłoby jedzenie.
To wciąż jednak nie najlepsza wiadomość dla hoteli, które tracą na zamkniętych restauracjach. Nie wszystkie mają ogródki ze stołami przy restauracjach, a bez oferty gastronomicznej goście nie chcą ich odwiedzać. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apelowała już w tej sprawie do premiera, prosząc o jak najszybszą zgodę na otwarcie restauracji i uratowanie branży przez bankructwem i masowymi zwolnieniami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kayak doradzi, w którym kraju kupić taniej

Na nowej stronie kayak.eu prezentowane są ceny za przelot na tej samej trasie dostępne ...

Traveldata: Skończyły się obniżki cen wakacji

Wakacje z biurem podróży w ciągu tygodnia podrożały średnio o 21 złotych. Najmocniej skoczyły ...

PIT: Są pieniądze na targi i promocję

Nawet do 850 tysięcy złotych dofinansowania mogą uzyskać przedsiębiorcy na udział w targach czy ...

Prezes lotniska w Modlinie poszukiwany

Do 20 lipca mogą się zgłaszać kandydaci na prezesa lotniska w Modlinie – wynika ...

Więcej Grecji u Thomasa Cooka

O 40 procent wzrósł popyt na wakacje w Grecji u touroperatorów należących do Grupy ...

Niemieccy touroperatorzy odwołują wycieczki do Chin

Rozprzestrzeniająca się epidemia zachorowań wywołanych koronawirusem powoduje, że niemieckie biura podróży anulują wyjazdy do ...