Restauracje mają ruszyć w połowie maja, ale nie wszystkie

Fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Rząd planuje otwarcie restauracji i kawiarni 18 maja. Lokale gastronomiczne mają jednak funkcjonować na nowych zasadach i z pewnymi ograniczeniami – dowiedział się RMF24.

Rząd powoli odmraża gospodarkę i łagodzi obostrzenia, mające hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Centra handlowe i hotele ruszyły po przerwie w poniedziałek 4 maja, ale nie wolno im było otwierać restauracji, nawet na potrzeby własnych gości. Inne lokale gastronomiczne też wciąż pozostają zamknięte, mogą jedynie przygotowywać dania na wynos. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że restauracje i kawiarnie otworzą się dopiero w trzecim etapie znoszenia ograniczeń, nie zdradził jednak konkretniej daty.
Jak dowiedział się nieoficjalnie RMF24, zgodnie z rządowym planem gastronomia ma otworzyć się ponownie 18 maja. Dotyczy to jednak wyłącznie restauracji, barów i kawiarni posiadających ogródki – tylko w nich bowiem będzie można przyjmować klientów. Lokale bez wydzielonej przestrzeni na zewnątrz pozostaną zamknięte.
Wymogów jest więcej. Jak wymienia RMF24, stoliki w ogródkach mają być rozmieszczone w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, a klientów muszą obsługiwać przy stanowiskach kelnerzy, co znaczy, że bary samoobsługowe i takie, które wydają dania w okienkach nie mogą działać. Klient będzie musiał pozostać przy stoliku ogródkowym, będzie mógł jedynie skorzystać w lokalu z łazienki. Podchodzenie do baru czy siedzenie wewnątrz będzie zabronione.
Dobrą informacją dla klientów jest to, że nie będą musieli nosić w restauracjach maseczek i rękawiczek, co utrudniłoby jedzenie.
To wciąż jednak nie najlepsza wiadomość dla hoteli, które tracą na zamkniętych restauracjach. Nie wszystkie mają ogródki ze stołami przy restauracjach, a bez oferty gastronomicznej goście nie chcą ich odwiedzać. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apelowała już w tej sprawie do premiera, prosząc o jak najszybszą zgodę na otwarcie restauracji i uratowanie branży przez bankructwem i masowymi zwolnieniami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotniska Berlina sparaliżował strajk

210 lotów odwołano w czwartek z powodu strajku ostrzegawczego personelu obsługi naziemnej na berlińskich ...

Kraków nie obniża lotów – wzrost o 17 procent

W lutym krakowskie lotnisko obsłużyło 362,6 tysiąca pasażerów, o 17 procent więcej niż rok ...

Więcej ubezpieczeń od zamachów

Turyści coraz częściej poszukują polisy na wypadek ataków terrorystycznych. Nie każde towarzystwo udzieli ochrony ...

KLM wraca do Wrocławia

3 sierpnia holenderskie linie lotnicze wznawiają połączenie między Wrocławiem a Amsterdamem. 3 sierpnia, po ...

Best Reisen stawia na duety, a nawet na trio

Więcej wycieczek łączących emiraty arabskie z egzotycznymi kierunkami i pakietowanie dynamiczne – to atuty, ...

POT: Zareklamuj się i bądź z nami w „weekend za pół ceny”

Hotele, restauracje, apartamenty, liczne muzea i teatry dwa razy w roku otwierają przed zwiedzającymi ...