Manfred Weber: Uratujmy wakacje w Europie

Fot. Adobe Stock

Przywrócenie wolności podróżowania w Europie jest konieczne do uratowania sezonu letniego w tym roku. Od tego zależy przyszłość milionów miejsc pracy i los ludzi zależnych od kondycji branży turystycznej, której śmiertelnie zagraża epidemia koronawirusa.

Gospodarka w Europie zaczęła się ożywiać, ale najbardziej drakoński środek walki z rozprzestrzenianiem się wirusa, jakim jest zamknięcie granic, wciąż obowiązuje. Było ono konieczne na początku pandemii, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, lecz na obecnym etapie w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na szczeblu krajowym zamykanie granic jest niepotrzebne. Państwom udało się przejąć kontrolę nad epidemią, osoby zarażone mogą być zdiagnozowane i odizolowane szybciej niż na początku kryzysu. Dlatego powinniśmy przywrócić natychmiast swobodę podróżowania w ramach strefy Schengen.

Zawieranie umów dwustronnych umożliwiających podróżowanie byłoby wielkim błędem i pogwałceniem prawa swobodnego przepływu obywateli w UE. Jeśli dany kraj otwiera turystykę dla swoich obywateli, powinien otworzyć ją także dla obywateli innych państw unijnych.

CZYTAJ TEŻ: Zielone światło dla podróżnych – na razie Europa, wkrótce świat

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uratować miejsca pracy. Zwłaszcza w branży turystycznej i podróżniczej, która wytwarza około 10 procent PKB Europy i zatrudnia prawie 23 miliony ludzi. W większości są to firmy rodzinne i małe przedsiębiorstwa w krajach lub regionach w dużej mierze zależnych od turystyki. Unia Europejska powinna zrobić wszystko, żeby chronić tych przedsiębiorców, przedstawiając całościową strategię wyjścia z pandemii dla branży turystycznej w Europie.

Koronawirus stawia przed nami wszystkimi te same wyzwania, dlatego Europa powinna odpowiedzieć jednym głosem. Nasza strategia powinna obejmować między innymi wspólne protokoły dotyczące podróży lotniczych, morskich i kolejowych oraz ogólnoeuropejskie zasady podróżowania samochodem. Będziemy potrzebowali wspólnych norm sanitarnych dla hoteli, restauracji i muzeów oraz ich personelu, które pozwolą zapewnić odporność na covid-19 miejscowej infrastruktury turystycznej. Ponadto ludzie wyjeżdżający za granicę powinni mieć ubezpieczenie zdrowotne. Kluczowe pytanie, przed którym stoimy teraz, brzmi: jak dobrze uregulować zasady przemieszczania się, aby zapewnić maksymalną swobodę podróżowania przy najniższym ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa?

ZOBACZ TAKŻE: Europa powinna mieć wspólną politykę wobec linii lotniczych

Jednocześnie ruch w Europie w okresie letnim będzie zdecydowanie poniżej oczekiwań hotelarzy i restauratorów. Nawet jeśli uda nam się ponownie uruchomić przemysł turystyczny w Europie, wiele firm będzie miało trudności, a nawet będzie zagrożonych bankructwem. Dlatego chcemy, aby małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora turystyki miały możliwość korzystania ze wsparcia z budżetu UE. Kraje bardziej zależne od turystyki powinny uzyskać większe wsparcie. Na tym polega solidarność w Europie.

Działania UE w następnych dniach i tygodniach będą decydujące dla milionów ludzi. Komisja Europejska powinna działać szybko i zdecydowanie, żeby przywrócić podstawowe wolności i okazać solidarność milionom ludzi zależnym od branży turystycznej.

Manfred Weber jest przewodniczącym grupy Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim (187 europosłów)

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgrzy zbudują muzeum w obozie Kistarcsa

Muzeum i biblioteka powstaną na terenie dawnego obozu dla internowanych z czasów II wojny ...

Antalya kończy sezon dużymi spadkami

Prawie 3,3 miliona gości wypoczywało w tym roku na tureckiej riwierze – to o ...

W Hiszpanii certyfikat bezpiecznego hotelu może dostać każdy

Hiszpańska organizacja ochrony konsumentów, wystąpiła do ministra odpowiedzialnego za turystykę o zlikwidowanie certyfikatu „Odpowiedzialna ...

Kraków na mapie połączeń Air France’u

Linie lotnicze Air France zapowiedziały uruchomienie nowego, regularnego połączenia z Polski. Od 29 marca ...

Australia – święta góra Aborygenów zamknięta dla turystów

Nikt więcej nie stanie na górze Uluru, która uznawana jest przez Aborygenów za świętą. ...

Betlej: Czekają cztery miliony klientów

W Polsce istnieje rzesza ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą, że stać ich na wakacje ...