Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

Fot. AFP

15 czerwca Grecja otworzy sezon turystyczny, a 1 lipca ruszą międzynarodowe loty do miejscowości turystycznych – zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

1 czerwca zostaną otwarte wszystkie hotele całoroczne i pola kempingowe. 15 czerwca ma być otwarte lotnisko w Atenach i pozostałe, sezonowe, hotele. Na początek będą przyjmowani tylko goście z 20 krajów, w tym z Polski, Cypru, Izraela, Bułgarii i Chin. Od 1 lipca natomiast już wszyscy, chociaż plan zakłada jednak, że będzie jeszcze lista krajów „wykluczonych” ze względu na stan epidemii w nich. Wtedy też zostaną uwolnione pozostałe lotniska w kraju.

Wygramy wojnę o gospodarkę

Jak powiedział Mitsotakis, przyjeżdżający do Grecji turyści mogą być wyrywkowo testowani na obecność koronawirusa. W hotelach będzie obowiązywał rygor sanitarny, ale nie tak bezwzględny, by „przesłonił wypoczywającym nasze słońce i piękno Grecji”.

CZYTAJ TEŻ: Grecki plan: Najpierw bezpieczeństwo, potem turystyka

Zapowiedział wsparcie dla branży turystycznej, w tym obniżenie z 24 do 13 procent VAT na bilety promowe, lotnicze i autobusowe oraz napoje bezalkoholowe serwowane w kawiarniach, barach i restauracjach.

Rząd planuje również dofinansować część wynagrodzeń dla pracowników w sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym w turystyki. W tym celu rząd wykorzysta fundusze Unii Europejskiej z programu SURE. – Wygraliśmy walkę o zdrowie, wygramy wojnę o gospodarkę – mówił premier.

Z turystyki pochodzi aż 20 procent greckiego produktu krajowego brutto, to najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej.

Od połowy maja czynnych jest już w Grecji ponad 500 plaż, a od 18 maja można podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie. Natomiast od 25 maja będzie można także podróżować między greckimi wyspami.

WARTO: Grecja otwiera atrakcje turystyczne. Można już wejść na Akropol

W liczącej milion mieszkańców Grecji zanotowano 2850 przypadków infekcji koronawirusa. 166 osób zmarło – przypomina agencja Bloomberg.

Wcześniej premier mówił, że będzie domagać się od przyjeżdżających do Grecji specjalnych zaświadczeń lekarskich, że nie są zarażeni koronawirusem. Z tego pomysłu jednak zrezygnował.

Procedury medyczne i sanitarne

W komunikacie rozesłanym mediom przez ministra turystyki Harrisa Theoharisa, dodano, że szczególnie ważne będzie stworzenie mechanizmu do natychmiastowego reagowania w razie ujawnienia się zachorowania na Covid-19. „Będziemy w pełni przygotowani, aby sobie z tym poradzić, jeśli się pojawi” – czytamy.

W tym celu każdy obiekt zakwaterowania będzie miał przypisanego lekarza który będzie reagował w pierwszej kolejności i zjamie się danym przypadkiem. Jednocześnie zaplanowano utworzenie specjalnych „obszarów kwarantanny” w regionie lub na wyspie. Będzie również przewidziany mechanizm przetransportowania pacjenta do placówki służby zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Dla większego bezpieczeństwa zwiększona będzie wydajność infrastruktury ochrony zdrowia, między innymi przez stworzenie na wyspach 20 nowych laboratoriów do analizowania testów na koronawirusa i zapewnienie dodatkowych 600 łóżek dla chorych na covid-19. Czas transportowania pacjenta ma być nie dłuższy niż 2 godziny.

Szczegółowy plan określa zasady przestrzegania higieny w obiektach noclegowych, autobusach turystycznych, wypożyczalniach samochodów, transporcie morskim (statki pasażerskie, promy), transporcie lotniczym (w samolocie i na lotniskach).

Mogą Ci się również spodobać

Polonia zadowolona z lotów Warszawa – Newark

Polonia amerykańska wyczekiwała ponownego uruchomienia przez LOT bezpośredniego połączenia na trasie Newark – Warszawa ...

Jak rząd chce pomóc turystyce? Dowiemy się we wtorek

Minister rozwoju przedstawi do wtorku propozycje pomocy dla firm z branż dotkniętych stratami ze ...

Bidroom ma nowego dyrektora ds. technologii

Nad cyfrowym rozwojem platformy do rezerwacji noclegów w hotelach czuwać będzie Maurizio Tripi, ekspert ...

Rainbow przeprasza agentów za Lidla

Informacja, że wycieczki biura podróży Rainbow, będą sprzedawane przez nowo powstały portal internetowy Lidl ...

17 chętnych na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

24 osoby zgłosiły się w konkursie na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Komisja oceniła, że ...

Hotelarze udzielają się w infolinii NFZ

Ponad 20 pracowników Polskiego Holdingu Hotelowego wesprze infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą udzielać informacji ...