Otwarcie granic – wiceminister podał możliwą datę

Artur Soboń

15 czerwca – to według wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, Artura Sobonia, możliwa data otwarcia granic.

Wiceminister pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic zastrzegł, że to pytanie do premiera Mateusza Morawieckiego, który podejmie decyzję „po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać”.

Sam ocenił jednak, że mogłoby to nastąpić 15 czerwca. – Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby odżyć – mówił.

Podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych, a także „stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach”.

Jak dalej wyjaśnił, biznes lotniczy jest obecnie w diametralnie różnej sytuacji niż przed pandemią. – Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych – przypomniał nawiązując do planu zakupu przez PGL niemieckiego Condora.

Mówił też o sytuacji LOT-u. Przyznał, że jeśli będzie potrzeba, rząd uruchomi pomoc dla przewoźnika. – Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają – zaznaczył.

Przypomnijmy, że w sobotnim wystąpieniu wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że po odmrożeniu lotów, konieczne będzie pozostawienie części miejsc w samolotach pustych. Ze względu na warunki epidemiczne.

CZYTAJ TEŻ: Horała: Wznawiamy loty. W samolotach zostaną puste fotele

Od niedzieli 15 marca rząd zamknął granice Polski dla większości cudzoziemców (obowiązkowa kwarantanna). Przywrócone zostały kontrole graniczne, ten stan ma być utrzymany do 12 czerwca.

Mogą Ci się również spodobać

Odpoczywaj, Ibis się zajmie twoim Instagramem

„Relax we post” to nowa usługa, którą testuje Ibis w Zurychu i Genewie. Sieć ...

Ryanair poleci z Szyman do Kolonii

Ryanair ogłosił, że od listopada będzie latał z lotniska Olsztyn-Mazury do Kolonii Loty będą ...

Grecka organizacja turystyczna informuje o koronawirusie i sytuacji w kraju

Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna informuje na swojej stronie internetowej o decyzjach dotyczących turystyki, które ...

Nowy kierunek z Wrocławia na wakacje – Burgas

Wizz Air będzie latem latał z Wrocławia do Burgas – ogłosiło lotnisko. Loty będą ...

Minister sportu i turystyki zaprasza na targi TT Warsaw

Ta impreza to jedno z najważniejszych wydarzeń turystycznych, na które co roku przybywają setki ...

Wycieczki sprzedaje się lepiej z domu niż z biura

Agent, który raz zaczął pracować jako mobilny wakacyjny doradca, nie chce już wracać za ...