Otwarcie granic – wiceminister podał możliwą datę

Artur Soboń

15 czerwca – to według wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, Artura Sobonia, możliwa data otwarcia granic.

Wiceminister pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic zastrzegł, że to pytanie do premiera Mateusza Morawieckiego, który podejmie decyzję „po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać”.

Sam ocenił jednak, że mogłoby to nastąpić 15 czerwca. – Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby odżyć – mówił.

Podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych, a także „stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach”.

Jak dalej wyjaśnił, biznes lotniczy jest obecnie w diametralnie różnej sytuacji niż przed pandemią. – Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych – przypomniał nawiązując do planu zakupu przez PGL niemieckiego Condora.

Mówił też o sytuacji LOT-u. Przyznał, że jeśli będzie potrzeba, rząd uruchomi pomoc dla przewoźnika. – Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają – zaznaczył.

Przypomnijmy, że w sobotnim wystąpieniu wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział, że po odmrożeniu lotów, konieczne będzie pozostawienie części miejsc w samolotach pustych. Ze względu na warunki epidemiczne.

CZYTAJ TEŻ: Horała: Wznawiamy loty. W samolotach zostaną puste fotele

Od niedzieli 15 marca rząd zamknął granice Polski dla większości cudzoziemców (obowiązkowa kwarantanna). Przywrócone zostały kontrole graniczne, ten stan ma być utrzymany do 12 czerwca.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy będą mogli wyjechać na wakacje za granicę

Polska wraz z innym państwami Unii Europejskiej znajdzie się na liście krajów, wobec których ...

Tarnogórskie zabytki z listy UNESCO już zwiedza więcej turystów

W zabytkach Tarnowskich Gór, które przed tygodniem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ...

Aqua Park Zakopane

Tatry Super Ski przyciąga kolejnych przedsiębiorców

Do projektu Tatry Super Ski, w którym uczestniczy 17 stacji narciarskich na Podhalu, w ...

IGHP z nowymi starymi władzami

Wiceprezes Orbisu Ireneusz Węgłowski został ponownie wybrany na prezesa Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Nie ...

Magda Plutecka opuszcza Neckermanna

Biuro podróży Neckermann zrezygnowało z utrzymywania etatu rzecznika prasowego. Z firmy odeszła wieloletnia rzeczniczka ...

Korridy na Balearach bez przelewu byczej krwi

Rząd Balearów zmienił przepisy dotyczące organizacji walk z bykami. Jedynym rekwizytem torreadora będzie peleryna, ...