Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii wzbudza opór branży turystycznej.
Od 8 czerwca każdy wjeżdżający do Wielkiej Brytanii będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie albo spodziewać się grzywny w wysokości 1000 funtów. Rząd w taki właśnie sposób chce chronić się przed koronawirusem. Jednak ponad 70 szefów firm z branży turystycznej, przewoźników i hotelarzy, podpisało się pod listem do szefowej resortu spraw wewnętrznych Priti Patel, w którym wyrażają zaniepokojenie.
CZYTAJ: Wielka Brytania – będzie kwarantanna dla wjeżdżających
„Obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich przybywających jest ostatnią rzeczą, której potrzebuje turystyka. Zniechęci to gości do przyjazdu, a także zapewne sprawi, że inne kraje wprowadzą podobne wymogi dla Brytyjczyków” – stwierdzają w cytowanym przez BBC liście.
Przedstawiciele firm działających w sektorze turystycznym przypomnieli też, że rząd nie wprowadził kwarantanny w czasie, gdy miało to, ich zdaniem, większy sens – gdy epidemia dopiero się zaczynała. W liście stwierdzają, że dzięki temu „tysiące potencjalnie dotkniętych pasażerów mogło łatwo szerzyć infekcję”. Do tego branża narzeka na spóźnioną reakcję rządu w rozważaniu sposobów pomocy dla branży turystycznej. Zdaniem szefów firm z sektora turystycznego istotne jest też, że „mieszkańcy tego kraju nie chcą, by uniemożliwiano im podróżowanie”.
ZOBACZ TEŻ: Malta szykuje korytarze turystyczne dla wybranych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odniosło się do zastrzeżeń branży stwierdzając, że rząd wspiera sektor turystyczny „najbardziej szczodrym pakietem na świecie”, ale zastrzega sobie prawo wprowadzania środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się epidemii.
Turystyka zapewnia Wielkiej Brytanii 9 procent produktu krajowego brutto.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.