Malta otwiera porty i lotnisko, ale nie dla Polaków

Fot. materiały prasowe

Za miesiąc, po trwającej od marca przerwie, Malta wznowi ruch pasażerski. Na razie przyjmie tylko przyjezdnych z krajów, które opanowały pandemię. Wśród nich nie ma Polski.

1 lipca Malta otwiera lotnisko i wznawia międzynarodowy ruch pasażerski – informują w komunikacie maltańskie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów i narodowa organizacja turystyczna Malta Tourism Authority. Na razie kraj będzie przyjmował turystów z krajów o niskim wskaźniku zachorowań na covid-19, to znaczy z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Luksemburga, Irlandii, Islandii, Danii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Cypru i Izraela. Zamierza również wznowić połączenia z Sycylią i Sardynią. Rząd będzie stopniowo rozszerzał tę listę o nowe kraje, w których epidemia będzie wygasać.

Na lotnisku i w samolotach obowiązywać będą nowe standardy higieny i bezpieczeństwa, takie jak obowiązek noszenia maseczek podczas lotu czy mierzenie temperatury przed wylotem i po przylocie.

CZYTAJ TEŻ: Malta szykuje korytarze turystyczne dla wybranych

– Ponowne otwarcie międzynarodowego lotniska na Malcie, naszej głównej bramy do świata, ma dla nas fundamentalne znaczenie. Przed nami nowe wyzwania, z którymi pojawiają się nowe możliwości. Jesteśmy gotowi, aby odbudować rentowność sektora turystycznego, który zapewnia tysiące miejsc pracy i jest tak ważny dla maltańskiej gospodarki – mówi dyrektor generalny MTA Johann Buttigieg, cytowany w komunikacie.

– Przez cały czas trwania pandemii, gdy wstrzymano międzynarodowe podróże, dbaliśmy, aby Wyspy Maltańskie pozostawały w pamięci turystów, organizując kampanię „Dream Malta now, visit later” (marz o Malcie teraz, odwiedź ją później – red.). Otwierając lotnisko, możemy zacząć informować naszych zagranicznych partnerów i klientów, że czas, w którym Malta pozostawała jedynie w sferze marzeń, zakończył się. Podróże nie zaczną się od razu i z każdego kraju na świecie, jest to jednak ważny pierwszy krok, na który gospodarka i społeczeństwo z niecierpliwością czekali – dodaje zastępca dyrektora generalnego MTA i dyrektor ds. marketingu Carlo Micallef.

ZOBACZ TAKŻE: Maltańska turystyka bije rekordy

Maltański rząd przeznaczył 1,8 miliarda euro na pomoc dla przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu pandemii. Pracownikom najbardziej dotkniętych sektorów do czasu ponownego ożywienia gospodarczego wypłaca po 800 euro miesięcznie.

Malta zanotowała dotąd około 600 przypadków zachorowań na covid-19 i dziewięć zgonów. Na podstawie badań i raportów dotyczących sytuacji epidemicznej Komisja Europejska, Wspólnota Narodów, Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Turystyki stwierdziły, że obecnie Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Ceny wakacji robią krok w tył

Po tym, jak tydzień wcześniej średnia cena wakacji w biurach podróży skoczyła o 42 ...

Grupa Rainbow miała prawie 1,5 miliarda złotych przychodów

Kierownictwo spółki Rainbow Tours SA podsumowało grudzień, a dzięki temu i cały rok 2017. ...

Wenecja opóźnia wprowadzenie opłaty turystycznej

Opłata dla turystów jednodniowych odwiedzających Wenecję miała obowiązywać od maja tego roku, później termin ...

Niemcy zakazują latania u siebie Fly Egypt i Air Cairo

Niemiecki Urząd Lotnictwa Cywilnego zakazał liniom lotniczym z Egiptu, Fly Egypt i Air Cairo, ...

Lidl przejmuje JT Touristik

Syndyk zajmujący się likwidacją niemieckiego touroperatora JT Touristik sprzedał go Lidlowi. Marka ma pozostać ...

Izrael spodziewa się wielu gości na święta

Izraelskie władze szacują, że z okazji Paschy i Wielkanocy ich kraj może odwiedzić co ...