Małopolska na odsiecz branży turystycznej

Fot. Pixabay

198 milionów złotych – taką kwotę przeznaczyło na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców województwo małopolskie. Duża część tych pieniędzy, bo około 30 procent, ma wesprzeć firmy turystyczne.

W Małopolsce działa około 3000 przedsiębiorstw. – Z czego 30 procent w turystyce. 13 procent to hotele i usługi noclegowe, a 17 procent to gastronomia – wyliczał podczas środowej konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. – Łącznie prawie 60 milionów złotych to pomoc, jakiej województwo ze środków unijnych mogło udzielić przedsiębiorcom turystycznym.

– Nie ma drugiego takiego bezzwrotnego programu pomocy w żadnym województwie – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie miasta gotowe na przyjęcie turystów

Nie ma też drugiego tak bardzo opierającego się na turystyce regionu w kraju – turystyka odpowiada za 10 procent PKB Małopolski, przy średniej krajowej 6 procent. Ruch jest tu rzeczywiście wyjątkowo duży, w 2019 roku do regionu przyjechało 17,86 miliona turystów, z czego 3,78 miliona stanowili obcokrajowcy.

15 miliardów wpływów

Co ważniejsze, ten przepływ turystów nie ma charakteru sezonowego, tylko letniego czy zimowego. Jedynie 21-25 procent wszystkich przyjazdów w ubiegłym roku stanowiły wizyty jednodniowe, co świadczy, że zwiedzający zatrzymują się w Małopolsce na dłużej, a co za tym idzie, wydają więcej pieniędzy. Województwo odnotowało z tego tytułu 15,2 miliarda złotych wpływów, co oznacza 6-procentowy wzrost w stosunku do roku 2018.

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air lata już na nowych trasach z Polski

W połowie czerwca węgierski przewoźnik uruchomił zapowiadane wcześniej połączenia z Polski do Londynu-Gatwick, Santander ...

Tatry Mountain Resorts wymieniły prezesa i zarząd

Igor Rattaj został prezesem spółki Tatry Mountain Resorts (TMR). Zastąpił Bohuša Hlavatý’nego, który po ...

Polska w pierwszej 20. rankingu ICCA

7 maja Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów opublikowało ranking w którym Polska uplasowała się ...

Sekret tanich luksusowych hoteli w Portugalii

Portugalia przyciąga turystów nie tylko szerokimi, piaszczystymi plażami i łagodnym klimatem, ale też nieraz ...

Rafał Buczak rozstaje się z HanseMerkur

Dyrektor polskiego biura niemieckiej firmy ubezpieczeniowej HanseMerkur Rafał Buczak odchodzi ze stanowiska Rafał Buczak ...

Kupujesz podróbki? W Hiszpanii zapłacisz karę

Hiszpańska policja bierze pod lupę turystów, którzy kupują od ulicznych handlarzy podrabiane towary znanych ...