Grecja otwiera granice i wypatruje turystów

(FILES) In this file photo taken on June 01, 2020 a waiter prepares tables in a roof cafe of an hotel central Athens, as Greece eases coronavirus measures and reopening some of the hotels , priomary schools and nurseries. (Photo by Louisa GOULIAMAKI / AFP)

Turyści nie przyjechali w tym roku na Wielkanoc. Potem stracony był maj, a i rezerwacje na czerwiec wyglądają nieciekawie. Dopiero trzecia dekada lipca zapowiada jakieś odbicie – w Grecji panuje nerwowe oczekiwanie na turystów.

Wprawdzie Aegean, największa linia lotnicza w Grecji, lata już po kraju, ale kluczową datą będzie 15 czerwca, kiedy to mają zostać uruchomione pierwsze loty międzynarodowe. Ale ilu przewoźników i z ilu krajów ostatecznie skorzysta z prawa do wykonywania rejsów nadal pozostaje wielką niewiadomą.

CZYTAJ TEŻ: Greckie granice otwarte dla wszystkich

W branży hotelarskiej też jest niewesoło, bo hotele stoją puste, a rezerwacji przybywa bardzo powoli, mimo że te przyjmujące gości przez okrągły rok mogły ruszyć już w ostatni poniedziałek, 1 czerwca, a resorty sezonowe w dwa tygodnie później. Większość jednak zastanawia się, czy w ogóle warto będzie w tym roku ruszać z biznesem, tym bardziej, że do 20 lipca zainteresowanie greckimi wakacjami jest znikome – pisze agencja Bloomberg.

Prognozy nie są najlepsze. Prezes organizacji pracodawców z branży hotelarskiej George Chotzoglou szacuje, że z powodu pandemii Coivid-19 w tym roku pracę straci 600 tysięcy ludzi. Zapaść w turystyce, która dawała dotąd Grecji ponad 20 procent PKB i zapewniała 22 procent miejsc pracy, odbija się na i tak trudnym greckim rynku pracy. Zdaniem greckiego ministra turystyki Harrego Theoharisa, jeśli sprawdzą się najpesymistyczniejsze prognozy może zbankrutować nawet 65 procent hoteli i pensjonatów. Szacuje on, że tegoroczne przychody z turystyki będą o połowę mniejsze niż w roku 2019, kiedy wyniosły 39 miliardów euro – wskazuje Bloomberg.

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis ma jednak nadzieję, że procentować będzie dobra opinia o Grecji, kraju który nieźle sobie poradził z opanowaniem pandemii, w każdym razie znacznie lepiej, niż inne kraje z mocnym sektorem turystycznym, jak Włochy czy Hiszpania. — Mam nadzieję, że będziemy w stanie skorzystać z takiego wizerunku już w tym roku, a z pewnością w 2021— mówi Mitsotakis.

ZOBACZ TEŻ: Grecja – koronawirus na pokładzie samolotu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Changi w Singapurze najlepszym lotniskiem świata

W dorocznym rankingu portalu Skytrax najlepszym lotniskiem świata zostało drugi raz lotnisko Changi w ...

LOT tworzy w Budapeszcie centrum przesiadkowe

We wrześniu LOT uruchomi bezpośrednie rejsy z Budapesztu do Seulu, a od marca wystartuje ...

Wrzesień nie pomógł Chorwacji

O 76,5 procent mniej turystów niż rok temu przyjechało we wrześniu do Chorwacji. Branża ...

Small Planet – więcej Azji niż Europy

W pierwszej połowie 2017 roku przychody linii Small Planet Airlines zwiększyły się do 118,1 ...

Prezes POT: Pokażemy Polskę otwartą, gościnną i bezpieczną

Zmieniło się podejście do turystyki. Traktujemy ją jako gałąź gospodarki, w którą warto inwestować. ...

Chiny i Polska wspólnie zadbają o turystykę

Wzajemny udziału w targach, konferencjach i warsztatach, organizację pobytów studyjnych dla urzędników i dziennikarzy ...