Rusza tarcza dla dużych firm. Touroperatorzy i LOT w kolejce

Fot. materiały prasowe

Nie czekając na wszystkie zgody Komisji Europejskiej Polski Fundusz Rozwoju uruchamia tarczę finansową dla dużych firm.

Tarcza ma łączną wartość 25 mld złotych i składa się z trzech elementów. To pożyczki na poprawę płynności finansowej, pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe. Dwa pierwsze elementy tarczy mają już akceptację Komisji Europejskiej. Trzeci ciągle na nią czeka, ale PFR ma nadzieję, że ją dostanie w najbliższych dniach. Na razie duże firmy mogą wnioskować o pomoc z dwóch pierwszych elementów tarczy.

Na pożyczki dla dużych podmiotów czekają, jak kania dżdżu, duzi touroperatorzy. W poniedziałek mówił o tym na pierwszym miejscu podczas spotkania z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz wiceprezes Itaki i wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Piotr Henicz.

CZYTAJ: Emilewicz: Bon turystyczny – tak. Inna pomoc dla turystyki – nie

Pożyczki płynnościowe mogą być przyznane na okres do 4 lat. Maksymalna wysokość podwyżki to miliard złotych, Pożyczki będą preferencyjnie oprocentowane. W pierwszym roku 1,25 procent, w drugim i trzecim 1,75 procent, a w czwartym 2,75 procent. Pula do rozdysponowania między firmy to 10 mld złotych.

Z kolei pożyczki preferencyjne będą przeznaczone na zabezpieczenie płynności w połączeniu z rekompensatą bezpośrednich strat firmy poniesionych w związku z COVID-19. I tu pożyczka może być przyznana na okres do 4 lat. Jej wysokość to maksymalnie 750 mln złotych. Do 75 procent pożyczki może być umorzone. Pula na tę formę pomocy to 7,5 mld złotych.

Kolejne 7,5 mld złotych będzie przeznaczone na trzeci element tarczy. Ma on charakter kapitałowy i ma na celu obniżenie zadłużenia firmy do poziomu sprzed pandemii lub na inwestycje. Może mieć formę dokapitalizowania firmy lub wykupu obligacji zamiennych. Tu PFR czeka na zgodę Komisji Europejskiej.

O wsparcie dla dużych firm mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób, lub których obrót przekracza 50 mln euro a suma bilansowa za 2019 rok przekracza 43 mln euro.

Wnioski o pomoc dla dużych firm należy składać bezpośrednio do PFR, poprzez formularz na stronie www.pfrsa/tarcza250. Pomoc będzie przyznawana po wnikliwym zbadaniu sytuacji firmy. W zależności od skomplikowania danej transakcji proces od analizy wniosku do udzielenia finansowania powinien trwać od 3 do 6 tygodni. PFR będzie mógł przyznawać pomoc do końca tego roku, pieniądze będzie wypłacał zaś do końca 2021 roku.

Na razie wstępne zainteresowanie wsparciem PFR zgłosiło 600 dużych firm. Ich wnioski będą rozpatrywane w kolejności wynikającej z rankingu, który powstanie na podstawie oceny m.in. znaczenia firmy dla branży, regionu i całej gospodarki, jej sytuacji finansowej i zatrudnienia.

– Będzie nam bardzo zależało, żeby finansowanie było wypłacane na zasadach równych dla wszystkich, by procedura jego przyznawania była przejrzysta – mówił we wtorek w czasie prezentacji tarczy prezes PFR Paweł Borys. – Nie może być tak, że ktoś zadzwoni do prezesa PFR i załatwi pieniądze – dodał.

Pomocą z tarczy PFR już miesiąc temu interesowała się Polska Grupa Górnicza. – Do wsparcia największych firm z udziałami skarbu państwa potrzebna będzie jednak indywidualna notyfikacja KE – powiedział szef PFR. W tym kontekście wymienił też LOT. Dodał, że 98 procent dużych firm zainteresowanych pomocą z tarczy to przedsiębiorstwa prywatne.

Mogą Ci się również spodobać

Touroperatorzy mogą zatrzymać overtourism

– Nigdy nie chcę usłyszeć od nikogo z branży, że overtourism to nie jego ...

Trzęsienie ziemi w Indonezji – panika wśród turystów

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspę Lombok, w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. ...

Travelplanet.pl: Przyspieszyła sprzedaż wakacji

Sprzedaż letnich ofert na sierpień rośnie w sieci agencyjnej Travelplanet.pl o 17 procent w ...

Flixbus łączy siły z lokalnymi przewoźnikami

Follow me!, Voyager, E-bus, Inter i PKS Szczecinek to firmy autobusowe, z którymi będzie ...

Kraków – w czerwcu 12 procent pasażerów więcej

W czerwcu pasażerowie krakowskiego lotniska najchętniej planowali urlopy w: Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz we ...

130 milionów pasażerów Lufthansy w 2017 roku

W minionym roku Lufthansa przewiozła 66,2 miliona pasażerów, a wszystkie linie lotnicze z jej ...