W Chorwacji przybywa turystów

Turyści na wyspie Krk
Turyści na wyspie Krk
Fot. AFP

188 tysięcy turystów przyjechało do Chorwacji w pierwszych dwóch tygodniach czerwca – informuje Ministerstwo Turystyki.

Minister turystyki Chorwacji Gari Cappelli przekazał, że od 1 do 13 czerwca do Chorwacji przyjechało 188 tysięcy turystów, którzy wykupili milion noclegów. Liczby te odpowiadają odpowiednio 20 i 24 procentom wartości osiągniętych w pierwszym półroczu zeszłego roku. 14 czerwca w kraju przebywało 115 tysięcy turystów, czyli około 20 procent zeszłorocznej liczby. Goście najczęściej wybierali Istrię, żupanię primorsko-gorska ze stolicą w Rijece i Zadar. Przychody z turystyki sięgnęły już 50 procent wartości zeszłorocznych, w żupanii pożedzko-slawońskiej nawet 61 procent.

Ministerstwo szacuje, że w tym roku przychody z turystyki dojdą do 30-35 procent tych z 2019 roku, w Istrii i żupanii primorsko-gorskiej nawet 40 procent. Statystyki dla tej drugiej mówią, że liczba gości, którzy już przyjechali, odpowiada 21 procentom wartości z zeszłego roku, natomiast liczba wykupionych noclegów 29 procentom.
45 procent turystów to goście krajowi, 34 procent przyjechało ze Słowenii, 15 procent z Niemiec, 12 procent z Austrii i Czech. Najpopularniejszymi kierunkami były dotąd Rovinj, Vir, Mali Lošinj, Medulin i Krk.

CZYTAJ TEŻ: Chorwacja: Turyści przekroczą granicę w kilka sekund

Minister przypomniał, że 15 czerwca swoje granice otworzyli Niemcy, a obywatele tego kraju nie będą musieli poddawać się kwarantannie po powrocie. Kolejne ważne rynki otwierają się po 15 czerwca. Cappelli dodał, że rośnie liczba rezerwacji na okres od 10 lipca, klienci przestali też rezygnować z zamówionych pobytów, zwiększają się ich wydatki, głównie na kempingach, kwaterach prywatnych i w hotelach.

Wśród kempingów największym wzięciem cieszą się te czterogwiazdkowe, z kolei 51 procent nocujących w hotelach wybrało obiekt pięciogwiazdkowy. Rośnie popyt na droższe pobyty.

Szef resortu turystyki zapewnia, że trwają prace nad uruchomieniem lotów do Dubrownika, natomiast rejsy Ryanaira do Zadaru będą prawdopodobnie dofinansowane. W przyszłym tygodniu zaczną latać samoloty z Düsseldorfu i Hamburga na Krk, a pociągi z Czech będą kursować trzy razy w tygodniu, choć istnieje szansa, że będą to cztery połączenia tygodniowe. Z zapowiedzi wynika, że przyjedzie nimi 10 tysięcy pasażerów. Dla Chorwacji ważni są też klienci z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Izraela i dalekich krajów. We wrześniu resort będzie rozmawiał o przyjazdach z Chin i Korei Południowej.

ZOBACZ TAKŻE: Chorwacja: Przewodnik tylko z właściwą temperaturą

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mouzenidis: 100 procent wzrostu, 3 procent zaliczki

Nawet do 60 procent rabatu i tylko 3 procent zaliczki – takimi korzyściami kusi ...

Ryanair Sun: Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym partnerem

Liczbę miejsc w naszych samolotach czarterowanych biurom podróży powiększyliśmy na 219 rok prawie o ...

Branża turystyczna: Premierze pomóż przewoźnikom autokarowym

Chętnie pomożemy rządowi w rozwiązaniu problemów przewoźników autokarowych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. ...

PIT do premiera: Trzeba uspokoić rynek i chronić branżę turystyczną

Łatwo osiągalne pożyczki, zawieszenie składek ZUS, odstąpienie od pobierania zaliczek na VAT marżę i ...

Jeszcze więcej Tunezji w TUI

Dobra sprzedaż wyjazdów do Tunezji skłoniła brytyjskie TUI do zwiększenia oferty wyjazdów do tego ...

Bieszczadzkie drezyny popularne jak nigdy dotąd

Prawie 50 tysięcy turystów od początku tegorocznych wakacji zwiedzało Bieszczady, korzystając z drezyn rowerowych ...