Luwr stracił na pandemii 40 milionów euro

Fot. AFP

Paryski Luwr stracił 40 milionów euro przychodów podczas pandemii koronawirusa. Muzeum ma zostać ponownie otwarte dla turystów 6 lipca.

Bilety będzie można kupić i zamówić wyłącznie przez internet. W muzeum obowiązuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych i trzymania dystansu od innych zwiedzających.

Dyrektor Luwru Jean-Luc Martinez liczy się z tym, że tego lata odwiedzających będzie znacznie mniej niż zazwyczaj. – Aż 75 procent naszych gości pochodzi z zagranicy – podkreśla Martinez. Głównie są to Amerykanie i turyści z Azji – ani jedni, ani drudzy nie są teraz często widywani w stolicy Francji z powodu pandemii.

Fot. AFP

Na odwołanych imprezach oraz rezygnacjach z biletów i zamkniętych sklepach z pamiątkami i w centrum handlowym w podziemiach muzeum Luwr stracił około 40 milionów euro – szacuje kierownictwo muzeum. Jednocześnie Luwr szykuje się do dużej przebudowy przez igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

CZYTAJ TEŻ: Luwr zamknięty. Pracownicy boją się koronawirusa

W czasie lockdownu muzeum zapraszało na wirtualne zwiedzanie. Według danych kierownictwa placówki w tym czasie (od 12 marca do 22 maja) zanotowano aż 10,5 milionów wirtualnych odwiedzin. W całym 2019 roku muzeum fizycznie odwiedziło 14,1 miliona osób.

Luwr, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie, zamknął się dla zwiedzających na początku marca tego roku. Przed pandemia co tydzień muzeum odwiedzało około miliona osób. Najwięcej chciało obejrzeć „Monę Lisę” Leonarda da Vinci, przed którym zbierał się tłum. Teraz, jak zapewnia kierownictwo muzeum, tłumów nie będzie. Obraz będzie można podziwiać swobodnie.

Fot. AFP

Główne zabytki i muzea we Francji są otwierane stopniowo od pierwszych dni czerwca do połowy lipca. Już 5 czerwca otwarto renesansową królewską rezydencję w Dolinie Loary – zamek Chambord, Wersal zostanie otwarty 6 lipca. A od wczoraj działa jedna z największych atrakcji Paryża – muzeum d’ Orsay z jedną z największych kolekcji impresjonizmu i postimpresjonizmu na świecie. Liczba zwiedzających jest jednak ograniczona, konieczne są wcześniejsze rezerwacje przez internet i noszenie maseczek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raport POT: Mazowsze najlepsze w przemyśle spotkań

W 2016 roku zorganizowano w Polsce prawie 40 tysięcy wydarzeń z dziedziny gospodarki, kultury ...

LOT wznawia rejsy po kraju. Duże zainteresowanie

Po 2,5-miesięcznej przerwie wystartowały dzisiaj samoloty LOT-u. Na początek na ośmiu trasach krajowych, 30 ...

Lotnisko Chopina szykuje się na więcej samolotów i pasażerów

Do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie Lotnisko Chopina przeprowadzi inwestycje zwiększające jego przepustowość ...

Moskwa dopłaci do zagranicznych gości

Władze Moskwy ogłosiły program dopłat dla biur podróży, które pozyskały zagranicznych turystów. Za każdą ...

Brytyjska turystyczna Grupa Malvern zbankrutowała

53 tysiące klientów dotknie bankructwo brytyjskiej firmy turystycznej Malvern Group. Była to spółka matka ...