Luwr stracił na pandemii 40 milionów euro

Fot. AFP

Paryski Luwr stracił 40 milionów euro przychodów podczas pandemii koronawirusa. Muzeum ma zostać ponownie otwarte dla turystów 6 lipca.

Bilety będzie można kupić i zamówić wyłącznie przez internet. W muzeum obowiązuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych i trzymania dystansu od innych zwiedzających.

Dyrektor Luwru Jean-Luc Martinez liczy się z tym, że tego lata odwiedzających będzie znacznie mniej niż zazwyczaj. – Aż 75 procent naszych gości pochodzi z zagranicy – podkreśla Martinez. Głównie są to Amerykanie i turyści z Azji – ani jedni, ani drudzy nie są teraz często widywani w stolicy Francji z powodu pandemii.

Fot. AFP

Na odwołanych imprezach oraz rezygnacjach z biletów i zamkniętych sklepach z pamiątkami i w centrum handlowym w podziemiach muzeum Luwr stracił około 40 milionów euro – szacuje kierownictwo muzeum. Jednocześnie Luwr szykuje się do dużej przebudowy przez igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

CZYTAJ TEŻ: Luwr zamknięty. Pracownicy boją się koronawirusa

W czasie lockdownu muzeum zapraszało na wirtualne zwiedzanie. Według danych kierownictwa placówki w tym czasie (od 12 marca do 22 maja) zanotowano aż 10,5 milionów wirtualnych odwiedzin. W całym 2019 roku muzeum fizycznie odwiedziło 14,1 miliona osób.

Luwr, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie, zamknął się dla zwiedzających na początku marca tego roku. Przed pandemia co tydzień muzeum odwiedzało około miliona osób. Najwięcej chciało obejrzeć „Monę Lisę” Leonarda da Vinci, przed którym zbierał się tłum. Teraz, jak zapewnia kierownictwo muzeum, tłumów nie będzie. Obraz będzie można podziwiać swobodnie.

Fot. AFP

Główne zabytki i muzea we Francji są otwierane stopniowo od pierwszych dni czerwca do połowy lipca. Już 5 czerwca otwarto renesansową królewską rezydencję w Dolinie Loary – zamek Chambord, Wersal zostanie otwarty 6 lipca. A od wczoraj działa jedna z największych atrakcji Paryża – muzeum d’ Orsay z jedną z największych kolekcji impresjonizmu i postimpresjonizmu na świecie. Liczba zwiedzających jest jednak ograniczona, konieczne są wcześniejsze rezerwacje przez internet i noszenie maseczek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiadomo już oficjalnie: egipskie wizy podrożeją

Do polskiej ambasady w Egipcie dotarła oficjalna odpowiedź tamtejszego Ministerstwa Turystyki w sprawie nowych ...

Strajk ostrzegawczy niemieckich kolei

Od piątej rano do godziny 9 trwa strajk ostrzegawczy na niemieckich kolejach Deutsche Bahn. ...

Hotele jednak bez restauracji?

Projekt rozporządzenia rządu, które ma być opublikowane w najbliższy weekend, przewiduje, że hotele, które ...

13 ofiar śmiertelnych po zamachu w Barcelonie

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w dzisiejszym zamachu z ...

Włochy – wszystkie stoki zamknięte do marca. Nagła zmiana decyzji

Do 5 marca wszystkie stoki będą jednak zamknięte – zdecydował włoski rząd. Wcześniej dopuszczał ...

Coral Travel na drodze do klubu miliarderów

Coral Travel zamierza w tym roku zwiększyć obroty o jedną trzecią. Jeśli mu się ...