Luwr stracił na pandemii 40 milionów euro

Fot. AFP

Paryski Luwr stracił 40 milionów euro przychodów podczas pandemii koronawirusa. Muzeum ma zostać ponownie otwarte dla turystów 6 lipca.

Bilety będzie można kupić i zamówić wyłącznie przez internet. W muzeum obowiązuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych i trzymania dystansu od innych zwiedzających.

Dyrektor Luwru Jean-Luc Martinez liczy się z tym, że tego lata odwiedzających będzie znacznie mniej niż zazwyczaj. – Aż 75 procent naszych gości pochodzi z zagranicy – podkreśla Martinez. Głównie są to Amerykanie i turyści z Azji – ani jedni, ani drudzy nie są teraz często widywani w stolicy Francji z powodu pandemii.

Fot. AFP

Na odwołanych imprezach oraz rezygnacjach z biletów i zamkniętych sklepach z pamiątkami i w centrum handlowym w podziemiach muzeum Luwr stracił około 40 milionów euro – szacuje kierownictwo muzeum. Jednocześnie Luwr szykuje się do dużej przebudowy przez igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

CZYTAJ TEŻ: Luwr zamknięty. Pracownicy boją się koronawirusa

W czasie lockdownu muzeum zapraszało na wirtualne zwiedzanie. Według danych kierownictwa placówki w tym czasie (od 12 marca do 22 maja) zanotowano aż 10,5 milionów wirtualnych odwiedzin. W całym 2019 roku muzeum fizycznie odwiedziło 14,1 miliona osób.

Luwr, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie, zamknął się dla zwiedzających na początku marca tego roku. Przed pandemia co tydzień muzeum odwiedzało około miliona osób. Najwięcej chciało obejrzeć „Monę Lisę” Leonarda da Vinci, przed którym zbierał się tłum. Teraz, jak zapewnia kierownictwo muzeum, tłumów nie będzie. Obraz będzie można podziwiać swobodnie.

Fot. AFP

Główne zabytki i muzea we Francji są otwierane stopniowo od pierwszych dni czerwca do połowy lipca. Już 5 czerwca otwarto renesansową królewską rezydencję w Dolinie Loary – zamek Chambord, Wersal zostanie otwarty 6 lipca. A od wczoraj działa jedna z największych atrakcji Paryża – muzeum d’ Orsay z jedną z największych kolekcji impresjonizmu i postimpresjonizmu na świecie. Liczba zwiedzających jest jednak ograniczona, konieczne są wcześniejsze rezerwacje przez internet i noszenie maseczek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PAŻP: 46 milionów złotych na nowe radary

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków ...

EgyptAir zamawia 12 bombardierów

Państwowy przewoźnik EgyptAir podpisał podczas salonu w Dubaju list intencyjny w sprawie kupna od ...

Niemcy – apetyt na rejsy wycieczkowe rośnie

Ceny rejsów statkami wycieczkowymi spadają, ale przychody z tego segmentu turystyki rosną – tak ...

Rainbow zaprasza na zimowe „Wakacje po 50-ce”

Rainbow rozpoczął przedsprzedaż wyjazdów na zimę 2019/2020 do krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Wśród ...

Berlińskie lotniska: Rok 2016 był rekordowy

Ponad 32 miliony pasażerów skorzystało w zeszłym roku z lotnisk Schönefeld i Tegel w ...

Japonia lepiej sprawdzi, kto wyjeżdża z kraju

Cudzoziemcy wyjeżdżający z Japonii będą dokładniej sprawdzani w portach i na lotniskach. Zaostrzenie kontroli ...