Bon turystyczny – posłowie odrzucają emerytów i pojedyncze usługi

Twórcy ustawy (urzędnicy i ministrowie z Ministerstwa Rozwoju i Kancelarii Prezydenta oraz posłowie Zjednoczonej Prawicy) sfotografowali się wspólnie uczcząc zakończenie prac nad nią. Fot. Filip Frydrykiewicz

Komisja sejmowa nie będzie rekomendować izbie dwóch z trzech poprawek merytorycznych zaproponowanych przez Senat – posłowie są przeciw objęciu emerytów i rencistów bonem turystycznym i przeciw możliwości płacenia bonem za pojedyncze usługi turystyczne.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaaprobowała natomiast poprawkę rozszerzającą bon na dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i przez to nie są objęci programem „500+”, co jest z kolei warunkiem otrzymania bonu turystycznego.

WIĘCEJ O POPRAWKACH: Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Dwie odrzucone poprawki zgłaszali w Senacie senatorowie opozycji, trzecią natomiast zgłosiła senator Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił dzisiaj wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, tę ostatnią poprawkę popierali na etapie prac w Senacie zarówno projektodawca ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, czyli prezydent, jak i rząd.

Posłowie nie zgodzili się na senacką poprawkę, dzięki której beneficjenci mogliby płacić bonem u pojedynczych małych usługodawców, na przykład u przewodnika turystycznego, u organizatora spływu kajakowego, lub za spływ Dunajcem. O utrzymanie tej poprawki apelował do posłów Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak uzasadniał, w innym wypadku będą oni wykluczeni z udziału w zyskach z bonu, a przecież bon ma służyć między innymi wsparciu branży turystycznej.

CZYTAJ TEŻ: Rzecznik MŚP: Bon także na pojedyncze usługi turystyczne

Przedstawiciele rządu, czyli wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju Dominik Borek, uzasadniali swój sprzeciw obawą o nadużycia. Jeśli każdy usługodawca mógłby przyjmować zapłatę bonem, mogłoby się zdarzyć, że turysta zapłacił na przykład za naprawę sprzętu elektronicznego. To by skompromitowało ideę bonu – tłumaczyli.

Abramowicz odpowiadał, że Kodeks Biznesu zakłada domniemanie uczciwości przedsiębiorców. I zgodnie z tą zasadą powinno się pisać prawo. Jeśli ktoś złamie prawo, zostanie przestępcą i wtedy można go ścigać. Ale nie można zakładać z góry, że przedsiębiorcy i obywatele zamierzają działać niezgodnie z prawem. W głosowaniu jego argumentacja jednak przepadła.

Posłowie, zgodnie z rekomendacją rządu, nie przychylili się również do senackiego wniosku, by fundusz na wdrożenie bonu w systemie ZUS zmniejszyć z 1 do 0,5 procent, całej sumy przeznaczonej na bon (szacuje się, że będzie to 3,5 – 4 miliardy złotych).

Zgodzili się za to, co postulowali senatorowie, żeby zobowiązać ministra właściwego do spraw turystyki do przygotowania na koniec sierpnia 2021 roku i sierpnia 2022 roku (bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku) sprawozdań z „realizacji ustawy oraz oceny skuteczności i efektów ekonomicznych bonów”.

Prawdopodobnie już w środę ustawa będzie głosowana w Sejmie. Odrzucenie lub przyjęcie poprawek w komisji oznacza jednak, że podobnie będzie głosowała większość sejmowa. Można więc uznać, że kształt merytoryczny ustawy już się nie zmieni. Jeśli w tym tygodniu podpisze ustawę sam jej autor, czyli prezydent Andrzej Duda i ustawa o Polskim Bonie Turystycznym zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, następnego dnia wejdzie w życie. Wtedy też prace nad wdrożeniem jej przepisów rozpoczną Polska Organizacja Turystyczna i ZUS.

JAK MA DZIAŁAĆ BON: Prezydencki bon turystyczny – znamy już projekt

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w programie (korzystaniem z zapłaty bonem) będą jednak musieli zaczekać jeszcze kilka dni na publikację terminu rozpoczęcia programu w „Biuletynie Informacji Publicznej”.

Jak powiedział nam Paweł Mucha, przy założeniu, że wszystko potoczy się jak najszybciej, pierwsze bony (elektroniczne) trafią do beneficjantów na przełomie lipca i sierpnia. – POT i ZUS zapewniły nas, że są gotowe do uruchomienia w tym terminie bonów – powiedział.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister daje Alitalii ostatnie pół roku

Rząd Włoch nie da więcej publicznych pieniędzy mającej problemy Alitalii — powiedział minister przemysłu ...

Wietnam – trzy zarażenia, wielka ewakuacja turystów

Władze Wietnamu nakazały ewakuowanie 80 tysięcy ludzi, głównie turystów, z miasta Danang po tym, ...

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...

Niemieckie organizacje turystyczne promują się razem

Choć Niemiecka Centrala Turystyki cały czas działa na rzecz promocji kraju, to tamtejsze regionalne ...

Wyspy Kanaryjskie tracą turystów

O ponad 80 tysięcy spadła liczba gości wypoczywających na Wyspach Kanaryjskich w pierwszym półroczu ...

Wiele ofiar śmiertelnych w zasypanym hotelu

Ratownicy, którzy dotarli do zasypanego przez lawinę hotelu w górach koło Pescary w środkowych ...