Bon turystyczny – posłowie odrzucają emerytów i pojedyncze usługi

Komisja sejmowa nie będzie rekomendować izbie dwóch z trzech poprawek merytorycznych zaproponowanych przez Senat – posłowie są przeciw objęciu emerytów i rencistów bonem turystycznym i przeciw możliwości płacenia bonem za pojedyncze usługi turystyczne.

Publikacja: 14.07.2020 20:29

Bon turystyczny – posłowie odrzucają emerytów i pojedyncze usługi

Foto: Twórcy ustawy (urzędnicy i ministrowie z Ministerstwa Rozwoju i Kancelarii Prezydenta oraz posłowie Zjednoczonej Prawicy) sfotografowali się wspólnie uczcząc zakończenie prac nad nią. Fot. Filip Frydrykiewicz

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaaprobowała natomiast poprawkę rozszerzającą bon na dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i przez to nie są objęci programem „500+”, co jest z kolei warunkiem otrzymania bonu turystycznego.

WIĘCEJ O POPRAWKACH: Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Dwie odrzucone poprawki zgłaszali w Senacie senatorowie opozycji, trzecią natomiast zgłosiła senator Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił dzisiaj wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, tę ostatnią poprawkę popierali na etapie prac w Senacie zarówno projektodawca ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, czyli prezydent, jak i rząd.

Posłowie nie zgodzili się na senacką poprawkę, dzięki której beneficjenci mogliby płacić bonem u pojedynczych małych usługodawców, na przykład u przewodnika turystycznego, u organizatora spływu kajakowego, lub za spływ Dunajcem. O utrzymanie tej poprawki apelował do posłów Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak uzasadniał, w innym wypadku będą oni wykluczeni z udziału w zyskach z bonu, a przecież bon ma służyć między innymi wsparciu branży turystycznej.

CZYTAJ TEŻ: Rzecznik MŚP: Bon także na pojedyncze usługi turystyczne

Przedstawiciele rządu, czyli wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju Dominik Borek, uzasadniali swój sprzeciw obawą o nadużycia. Jeśli każdy usługodawca mógłby przyjmować zapłatę bonem, mogłoby się zdarzyć, że turysta zapłacił na przykład za naprawę sprzętu elektronicznego. To by skompromitowało ideę bonu – tłumaczyli.

Abramowicz odpowiadał, że Kodeks Biznesu zakłada domniemanie uczciwości przedsiębiorców. I zgodnie z tą zasadą powinno się pisać prawo. Jeśli ktoś złamie prawo, zostanie przestępcą i wtedy można go ścigać. Ale nie można zakładać z góry, że przedsiębiorcy i obywatele zamierzają działać niezgodnie z prawem. W głosowaniu jego argumentacja jednak przepadła.

Posłowie, zgodnie z rekomendacją rządu, nie przychylili się również do senackiego wniosku, by fundusz na wdrożenie bonu w systemie ZUS zmniejszyć z 1 do 0,5 procent, całej sumy przeznaczonej na bon (szacuje się, że będzie to 3,5 – 4 miliardy złotych).

Zgodzili się za to, co postulowali senatorowie, żeby zobowiązać ministra właściwego do spraw turystyki do przygotowania na koniec sierpnia 2021 roku i sierpnia 2022 roku (bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku) sprawozdań z „realizacji ustawy oraz oceny skuteczności i efektów ekonomicznych bonów”.

Prawdopodobnie już w środę ustawa będzie głosowana w Sejmie. Odrzucenie lub przyjęcie poprawek w komisji oznacza jednak, że podobnie będzie głosowała większość sejmowa. Można więc uznać, że kształt merytoryczny ustawy już się nie zmieni. Jeśli w tym tygodniu podpisze ustawę sam jej autor, czyli prezydent Andrzej Duda i ustawa o Polskim Bonie Turystycznym zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, następnego dnia wejdzie w życie. Wtedy też prace nad wdrożeniem jej przepisów rozpoczną Polska Organizacja Turystyczna i ZUS.

JAK MA DZIAŁAĆ BON: Prezydencki bon turystyczny – znamy już projekt

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w programie (korzystaniem z zapłaty bonem) będą jednak musieli zaczekać jeszcze kilka dni na publikację terminu rozpoczęcia programu w „Biuletynie Informacji Publicznej”.

Jak powiedział nam Paweł Mucha, przy założeniu, że wszystko potoczy się jak najszybciej, pierwsze bony (elektroniczne) trafią do beneficjantów na przełomie lipca i sierpnia. – POT i ZUS zapewniły nas, że są gotowe do uruchomienia w tym terminie bonów – powiedział.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaaprobowała natomiast poprawkę rozszerzającą bon na dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i przez to nie są objęci programem „500+”, co jest z kolei warunkiem otrzymania bonu turystycznego.

WIĘCEJ O POPRAWKACH: Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Pozostało 91% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty