Polski Bon Turystyczny uchwalony – po 500 złotych dla 6,5 miliona dzieci

Sejm zakończył pracę nad, zgłoszoną w trakcie kampanii wyborczej przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawą o Polskim Bonie Turystycznym.

Publikacja: 15.07.2020 17:36

Polski Bon Turystyczny uchwalony – po 500 złotych dla 6,5 miliona dzieci

Foto: turystyka.rp.pl

Bon ma dwa cele – społeczny, czyli wsparcie rodzin w planowaniu wypoczynku dzieci i gospodarczy – wsparcie przedsiębiorców turystycznych, oferujących usługi w kraju.

CZYTAJ O POPRAWKACH SENATU: Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Jak było do przewidzenia, izba nie zgodziła się na rozszerzenie katalogu beneficjentów o emerytów i rencistów, co postulowali senatorowie opozycji i co przyjął Senat. Obdarowanie tej grupy społecznej bonem kosztowałoby dodatkowe 4 – 4,5 miliarda złotych. Posłowie przychylili się jednak do senackiej poprawki zakładającej, że z bonu skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą (szacunkowo chodzi o grupę 150 – 200 tysięcy), którzy teraz nie mają prawa do zwykłego 500+.

Poprawka istotna z punktu widzenia branży turystycznej, czyli włączenie do płacenia bonem także małych usługodawców, oferujących pojedyncze usługi, nie znalazła wśród posłów większości. Jak wcześniej wyjaśniali projektodawcy, istnieje obawa, że nie da się precyzyjnie określić definicji „usługi turystycznej”. A to może prowadzić do nadużyć i skompromitować ideę bonu.

Bon turystyczny trafi do rodzin z dziećmi. W sumie będzie to 6,5 miliona osób, a państwo wyda na ten cel z funduszu antycovidowego 3,5-4 miliardy złotych (razem z kosztami obsługi bonu). Będą one mogły wydać po 500 złotych na każde dziecko na nocleg lub na imprezę turystyczną (dwie usługi w pakiecie). Rodzice dzieci niepełnosprawnych dostaną podwójną stawkę – 1000 złotych na dziecko.

Z bonu skorzystają dzieci, które nie skończyły 18 roku życia w dniu wejścia w życie ustawy i te, które się urodzą przed 31 marca 2022 roku, czyli datą do kiedy można bonem zapłacić za nocleg lub za pakiet turystyczny.

WIĘCEJ O BONIE: Prezydencki bon turystyczny – znamy już projekt

Bon ma mieć postać elektronicznego kodu. Można nim będzie opłacić wielokrotnie, aż do wyczerpania sumy 500 złotych. Jego ważność minie dopiero 31 marca 2022 roku. To oznacza, że do tej daty najpóźniej trzeba nim zapłacić, sama kupiona w ten sposób usługa może być wykonana po tym terminie, nawet wiele miesięcy później.

ZUS, który ma już bazę wszystkich beneficjentów, korzystających z programu społecznego 500+ ma stworzyć system, w którym rejestrowani będą usługodawcy (przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego), a także system rozliczania się z nimi.

Z kolei zadaniem Polskiej Organizacji Turystycznej będzie kontrolowanie poprawności rozliczania się bonem. W tym między innymi ustalanie prawa do świadczenia w formie bonu, udostępnienie listy przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, którzy będą mieli prawo przyjmowania płatności za pomocą bonów i weryfikowanie zgodności stanu faktycznego z podanymi przez nie podczas procesu rejestrowania się w systemie elektronicznym danymi oraz promowanie bonu.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.

Bon ma dwa cele – społeczny, czyli wsparcie rodzin w planowaniu wypoczynku dzieci i gospodarczy – wsparcie przedsiębiorców turystycznych, oferujących usługi w kraju.

CZYTAJ O POPRAWKACH SENATU: Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Pozostało 92% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty