Emilewicz: W przyszłym tygodniu dobre wiadomości dla branży turystycznej

Jadwiga Emilewicz wystąpiła dzisiaj na konferencji poświęconej cyfryzacji procesu budowlanego.

Zapowiadana podczas spotkań z branżą turystyczną ustawa przedłużająca zwolnienie z ZUS i wprowadzająca fundusz na zwroty dla klientów trafi prawdopodobnie do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Projekt miał być gotowy już wcześniej, na posiedzenie Sejmu rozpoczynające się 22 lipca. Nie udało się go jednak dopracować, a branża turystyczna zgłaszała do niej uwagi. Jak już pisaliśmy, jedną z jego części mają stanowić przepisy poświęcone zwolnieniu z ZUS i prawa do tzw. postojowego dla kilku grup zawodowych w turystyce – pilotów turystycznych, przewodników (pracujących sezonowo), agentów turystycznych i firm autokarowych.

CZYTAJ TEŻ: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej

Projekt ma też zawierać rozwiązania dla touroperatorów, którzy od końca września – kiedy skończy się działanie zasady przyjętej jeszcze w pierwszej tarczy antykryzysowej odsunięcia rozliczeń o 180 dni – będą musieli zacząć zwracać klientom zaliczki, wpłacone na wyjazdy, które uległy anulowaniu przez pandemię.

Potwierdziła to dzisiaj wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, mówiąc że w tym celu powstanie specjalny fundusz. – Wypracowaliśmy rozwiązanie. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży turystycznej – stwierdziła, dopytywana przez dziennikarzy na zakończenie konferencji prasowej poświęconej cyfryzacji procesu budowlanego.

Przypomniała, że branża turystyczna szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Będzie wychodziła z kryzysu jeszcze długo, i wiele zależy od nastawienia konsumentów do podróżowania. Jak mówiła, branża turystyczna ma niewielkie „poduszki finansowe”, kredytuje się więc wpłatami na kolejne sezony.

Projekt zakłada, że specjalnym funduszem będzie dysponować Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Po potwierdzeniu należności przez touroperatora, będzie on przelewał pieniądze klientom. Z kolei organizatorzy po rocznej karencji zaczną zwracać te środki. Będą mieli na to sześć lat. Stworzą w ten sposób kolejny fundusz – fundusz na nadzwyczajne sytuacje, zwany klęskowym. – To nasze pomostowe rozwiązanie na czasy covidu ma być zaczątkiem trwałego rozwiązania systemowego – wyjaśniła Emilewicz.

Dodała, że w prace nad projektem ustawy jest zaangażowany premier Mateusz Morawiecki.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 7 sierpnia (6 sierpnia posłowie wezmą udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbierze przysięgę nowego prezydenta, Andrzeja Dudy). W porządku obrad nie ma jednak jeszcze projektu ustawy dla branży turystycznej. Nie wpłynął on nawet do laski marszałkowskiej. Według naszych informacji jest jeszcze przedmiotem prac w Kancelarii Premiera.

Jeśli zostanie zgłoszony do Sejmu, to jako projekt poselski (szybsza ścieżka legislacyjna), co zapowiadano już wcześniej. Projekt w Sejmie ma prowadzić poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący działającej w ramach komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki podkomisji turystyki.

CZYTAJ: Agenci, piloci, przewodnicy, transport – będą zwolnieni z ZUS 

Mogą Ci się również spodobać

Linie tanie i tradycyjne nie do odróżnienia

Coraz mniejsze różnice między liniami tradycyjnymi i niskokosztowymi, wzrost znaczenia Chin, dalsza ekspansja Ryanaira, ...

Przewoźnicy winni kolejkom na lotniskach

Część winy za długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa ponoszą same linie lotnicze – uważa ...

PKP Intercity: 18 pociągów stop

18 pociągów PKP Intercity, które będą w trasie w trakcie zmiany czasu z godziny ...

Anna Midera zwraca uwagę, że w Łodzi szczególnie dynamicznie rośnie ruch czarterowy

Midera: Potrzebna jest strategia dla lotnictwa

Lotniska regionalne przeżywają dynamiczny rozwój. Przynajmniej kilku z nim zagraża jednak projekt wybudowania pod ...

Alexandre de Juniac

Alexandre de Juniac: Okno dla rządów się zamyka

Ktoś kiedyś powiedział, że historia się nie powtarza, tylko rymuje. Dzisiaj, gdy linie lotnicze ...

Koronakryzys zakończy erę all inclusive?

Po koronakryzysie turystyka będzie wyglądać inaczej, twierdzą przedstawiciele tureckiej branży turystycznej. Ich zdaniem wyżywienie ...