Mikrotarcza turystyczna – pierwsze czytanie bez poprawek

Wszystkie kluby w parlamencie zgodziły się, by pierwsze czytanie projektu ustawy zwanej mikrotarczą dla turystyki odbyło się w komisji finansów publicznych. Tam też posłowie przyjęli go, nie zgłaszając uwag, co rokuje, że ustawa jeszcze dzisiaj zostanie przegłosowana przez izbę.

Publikacja: 14.08.2020 14:58

Mikrotarcza turystyczna – pierwsze czytanie bez poprawek

Foto: turystyka.rp.pl

Projekt wpłynął do Sejmu dzisiaj rano. Przewiduje trzymiesięczne, wsteczne (czerwiec-sierpień) zwolnienie z ZUS niektórych grup zawodowych branży turystycznej, a także możliwość skorzystania przez nie z postojowego.

O PROJEKCIE CZYTAJ: Projekt mikrotarczy dla turystyki jest już w Sejmie

W Sejmie panuje wokół niego zgoda polityczna i chęć, żeby jak najszybciej ustawę uchwalić, by mogła zadziałać na korzyść branży turystycznej.

Posłowie nie mieli większych uwag do projektu. Posłanka opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej wręcz chwaliła rząd, za jego przygotowanie, zgadzając się, że branża turystyczna wymaga wsparcia i podkreślając, że turystyka jest bardzo różnorodna, nie wszystkim jej segmentom udało się do tej pory po odmrożeniu gospodarki wystartować ze względu na słaby popyt, a bon turystyczny „pomoże, ale pewnie niewielu”.

Przedstawiciel nieformalnej grupy drobnych przedsiębiorców określających się jako Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki (jedyni zaproszeni na posiedzenie komisji) Andrzej Wnęk zwracał uwagę posłów, że ustawa, choć korzystna dla branży, nie obejmuje jednak wszystkich problemów i grup zawodowych. – Jak w samochodzie pęknie opona i się ją naprawi, ale dalej silnik będzie zepsuty, to samochód nie ruszy – mówił obrazowo. Wskazał, że projekt nie przewiduje pomocy w postaci zwolnienia z ZUS i postojowego dla organizatorów turystyki, którzy są „motorem turystyki”. Również do tej pomocy nie będą mieli dostępu piloci, przewodnicy, którzy nie działają sezonowo, ale „cały rok płacą podatki i ZUS”.

""

Przewodniczący komisji zaprosił na obrady przedstawicieli OIRT, pierwszy z lewej Andrzej Wnęk.

turystyka.rp.pl

ZOBACZ TEŻ: Branża turystyczna: Turystyka polska jak „Titanic”. Szalupy dla nielicznych

Wicedyrektor departamentu Turystyki Dominik Borek wyjaśnił na pytanie jednego z posłów, że ustawa jest konsultowana na bieżąco z Komisja Europejską w kwestii zgodności z zasadami udzielania pomocy publicznej, dzięki czemu powinna pomyślnie przejść proces notyfikacji.

Wcześniej poseł wnioskodawca – projekt ma formalnie status projektu poselskiego, chociaż powstał w Ministerstwie Rozwoju i w Kancelarii Premiera – i wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy przedstawili posłom trudną sytuację branży i zalety projektu. Jak mówił Gut-Mostowy, przygotowanie projektu trwało długo (kilka tygodni) i było żmudne ze względu na skomplikowany mechanizm powołania przewidzianych w nim dwóch nowych funduszów – Turystycznego Funduszu Zwrotów i Turystycznego Funduszu Pomocowego.

WARTO: Branża turystyczna czeka na obiecaną tarczę. Czy jutro ją dostanie?

Objaśniał, że branża musi we wrześniu znaleźć setki milionów złotych na zwroty dla klientów. To jest niewykonalne, dlatego państwo chce ich początkowo wyręczyć, aby nie doprowadzić do sytuacji, że biura podróży zaczną upadać, co by zachwiało całym systemem finansowym (konieczność zwracania pieniędzy poszkodowanym przez skarb państwa) i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Przeznaczenie na Fundusz Wypłat przez 300 milionów złotych ma też zdaniem rządu – wyjaśnił Gut-Mostowy, odpowiadając Wnękowi – zrekompensować organizatorom brak innych przywilejów, jak umorzenie ZUS czy możliwość skorzystania z postojowego.

""

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wyjaśniał, dlaczego prace nad projektem trwały tak długo

turystyka.rp.pl

Jeszcze dzisiaj odbędą się wystąpienia klubów w sprawie projektu (drugie czytanie), a wieczorem głosowanie (trzecie czytanie). Jeśli tak się stanie, w poniedziałek lub wtorek mógłby się ustawą zająć Senat.

Projekt wpłynął do Sejmu dzisiaj rano. Przewiduje trzymiesięczne, wsteczne (czerwiec-sierpień) zwolnienie z ZUS niektórych grup zawodowych branży turystycznej, a także możliwość skorzystania przez nie z postojowego.

O PROJEKCIE CZYTAJ: Projekt mikrotarczy dla turystyki jest już w Sejmie

Pozostało 92% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty