Senatorowie uchwalili zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Senat wprowadził 45 poprawek do ustawy zwanej mikrotarczą dla branży turystycznej. Większość miała charakter legislacyjny, ale kilka ma duże znaczenie dla przedsiębiorców i pracowników turystyki – rozszerzają bowiem zakres działania ustawy na nowe grupy zawodowe.

Za przyjęciem całej ustawy głosowało 95 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu. To przypomina sytuację, jaka miała miejsce w Sejmie, kiedy za ustawą głosowało 430 posłów a jedne wstrzymał się od głosu.

Poprawki wprowadzone przez senatorów przewidują: rozszerzenie kręgu podmiotów, które mogą skorzystać ze świadczenia postojowego i obniżenia składek ZUS m.in. o organizatorów turystyki, targów, koncertów, a także przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z projekcją filmów.

Przewidują też zmniejszenie z 80 do 75 procent limitu spadku dochodów, który uprawnia przedsiębiorcę do uzyskania świadczenia postojowego.

Inna poprawka zmierza do obniżenia z 80 do 75 proc. stopnia obniżenia przychodu z prowadzonej działalności jako wymogu zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS i wydłużenia okresu zwolnienia do 30 września 2020 r. (w sumie cztery miesiące – od czerwca).

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje m.in. rekompensaty dla klientów biur turystycznych za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne. Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Ustawa powołuje też Turystyczny Fundusz Pomocow, który ma wspierać w przyszłości organizatorów turystyki w sytuacji podobnej, jak obecny kryzys wywołany epidemią covid-19.

Ustawa zakłada ponadto, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, a także agenci turystyczni.

Ustawa wróci teraz do Sejmu, jest szansa, że zostanie uchwalona podczas posiedzenia zaplanowanego na 16-17 września. Jednak są małe nadzieje, że przejdą tam poprawki rozszerzające uprawnionych do ZUS i postojowego. Zwiększałyby one wydatki skarbu państwa o 800 milionów złotych – według wyliczeń rządu. Dlatego nie chce się on na nie zgodzić. Ustawa bez tych dodatkowych kosztów ma kosztować budżet około 700 milionów złotych.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, prezydent może podpisać ustawę do końca przyszłego tygodnia.

Mogą Ci się również spodobać

Tajlandia promuje się kuchnią i przyrodą

82 tysiące Polaków odwiedziło Tajlandię w 2016 roku. To o 24 procent więcej niż ...

Small Planet – pechowy początek wakacji

Od 18 godzin czekają na swój lot turyści, którzy mieli wrócić do Polski z ...

Ryanair z przesiadką w Mediolanie Bergamo

Tania irlandzka linia lotnicza rozszerzyła ofertę lotów łączonych o lotnisko Mediolan Bergamo Od 3 ...

Niemcy – z powodu strajku odwołanych kilkaset lotów

Trwa strajk ostrzegawczy pracowników ochrony na lotniskach w Duesseldorfie, w Kolonii/Bonn i Stuttgarcie. Strajk ...

Nowa atrakcja Skanii – Muzeum Porażki w Helsingborgu

Co łączy coca-colę o smaku kawy, grę planszową Donalda Trumpa i maskę na twarz ...

Tunezyjska turystyka z certyfikatem „Ready and Safe”

Zakaz gromadzenia się, mierzenie temperatury, hotele, restauracje i autokary wypełnione tylko w połowie – ...