Angela Merkel: Jeśli nie musicie, nie podróżujcie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. AFP

Kanclerz Angela Merkel wezwała Niemców w sobotę do ograniczenia kontaktów społecznych i ograniczenia podróży do minimum. Rząd planuje kwarantannę dla przyjeżdżających z krajów o dużym zainfekowaniu koronawirusem.

Kanclerz Angela Merkel osobisty apel skierowała do rodaków po tym, jak rząd federalny z rządami 16 landów starał się uzgodnić sposoby powstrzymania drugiej fali zakażenia koronawirusem.

– Musimy zrobić wszystko, aby wirus nie wymknął się spod kontroli. Każdy dzień się liczy – powiedziała Merkel w swoim cotygodniowym wystąpieniu rozpowszechnianym w formie wideo, podaje Reuters. Wyjaśniała, że to właśnie ograniczenie kontaktów pomoże zdaniem naukowców ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: MSZ odradza podróże. Można mieć „trudności w powrocie”

Chociaż wskaźniki infekcji w Niemczech były niższe niż w większości krajów Europy, to jednak, jak podał Instytutu Roberta Kocha, zajmujący się chorobami infekcyjnymi, wzrastały i osiągnęły w sobotę dzienny rekord wynoszący 7830 (w niedzielę rano podano, że było to już tylko 5587).

Tymczasem przywódcy poszczególnych landów nie w osiągnęli konsensusu w sprawie nowych, zdecydowanych środków powstrzymania drugiej fali covid-19. W każdym regionie obowiązują nieco inne zasady, są też różne zasady wjeżdżania do nich z innych landów. Sądy w kilku regionach uchyliły zakazy pobytu w hotelach dla gości przyjeżdżających z miejsc bardziej zainfekowanych.

ZOBACZ TEŻ: MSZ: Odradzamy Kanary. TUI: Niech zdecydują klienci

– Proszę porzucić każdą podróż, która nie jest absolutnie niezbędna, każdą imprezę, która nie jest absolutnie niezbędna. Pozostań w domu, jeśli to możliwe – mówiła.

– Apeluję, zostańcie w domu, kiedy tylko jest to możliwe – wezwała kanclerz Niemców. – Dla zdrowia własnego i wszystkich, których możemy uratować przed chorobą. Aby mieć pewność, że nasz system opieki zdrowotnej pozostanie wydolny. Dla dobra naszej gospodarki i naszych miejsc pracy – zaapelowała.

W piątek Instytut Kocha zaktualizował listę krajów i regionów, które uznaje za ryzykowne pod względem rozszerzania się wirusa. Tym razem dołączył do niej kilka polskich województw: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. W ślad za nim niemiecki MSZ zaktualizował komunikat, w którym odradza podróżowanie. Wymienił tam właśnie polskie regiony.

WARTO: Niemcy planują przedłużenie pakietów pomocowych

Niemiecki rząd planował wprowadzić od 15 października obowiązek odbywania kwarantanny dla przyjezdnych z krajów z dużą liczbą zachorowań na covid-19. Jednak nie doszedł w tej sprawie do porozumienia z władzami landów. Przesunięto więc wprowadzenie obostrzeń na 8 listopada.

Planowana kwarantanna ma nie być tak restrykcyjna, jak wiosną i nie obędzie obowiązywała wszystkich. Wprowadzone zostaną w niej wyjątki, na przykład dla przylatujących w celach biznesowych. Czas trwania odosobnienia będzie można skrócić do 5 dni, jeśli dana osoba podda się w tym czasie testowi na na koronawirusa i wykaże on wynik negatywny.

Mogą Ci się również spodobać

Port Lotniczy Lublin ma nową halę odlotów

Wczoraj lubelskie lotnisko oddało do użytku nową halę odlotów. Dzięki tej inwestycji będzie obsługiwać ...

Amerykanie i Chińczycy mają najdroższe lotnicze marki świata

Marka American Airlines została uznana za najdroższą w branży. Rosyjski Aerofłot zyskał miano marki ...

Wakacje.pl kupiły My Travel – dwaj najwięksi agenci turystyczni łączą siły

Wakacje.pl, należące do Wirtualna Polska Holding,kupiły sieć turystycznych agencji franczyzowych My Travel. Kwota inwestycji ...

„Czysty i bezpieczny” – portugalski znak jakości w turystyce

Obiekty, agencje i atrakcje turystyczne w Portugalii mogą wystąpić do narodowej organizacji odpowiadającej za ...

UFO i Lufthansa rozmawiają, nie będzie strajków

Związek zawodowy pracowników pokładowych UFO i kierownictwo Lufthansy ustaliły harmonogram rozmów w sporze płacowym ...

Thomas Cook zostawił 9 miliardów funtów długu

Dług Thomasa Cooka wynosi 9 miliardów funtów – twierdzi syndyk likwidujący brytyjską spółkę. W ...