Hiszpańska branża turystyczna na dużym minusie

Fot. Pixabay

O ponad 106 miliardów euro spadną w tym roku bezpośrednie i pośrednie przychody turystyki w Hiszpanii – wynika z analizy Exceltur, zrzeszenia reprezentującego 33 organizacje branży turystycznej.

Zrzeszenie Exceltur, do którego należą 33 organizacje branżowe reprezentujące linie lotnicze, armatorów statków wycieczkowych, biura podróży, agencje turystyczne, hotele, wypożyczalnie samochodów i inne przedsiębiorstwa, podsumowała trzeci kwartał roku w turystyce. Z analizy wynika, że z powodu pandemii koronawirusa przedsiębiorcy zanotowali w sezonie letnim (od lipca do września) spadki przychodów o 69,2 procent (minus 39,9 miliarda euro). Źle przedstawia się też sytuacja na rynku pracy w branży – zatrudnienie straciło 281 tysięcy osób, 315 tysięcy musiało przejść na postojowe lub skrócony wymiar.

W trzecim kwartale roku liczba wykupionych noclegów i wydatki gości zagranicznych spadły o ponad 80 procent rok do roku, gorzej wypadają też statystyki ruchu krajowego (minus 30 procent). Przychody firm z poszczególnych branż obniżyły się drastycznie – w wypadku hoteli o 70,8 procent, biur podróży o 82,2 procent, firm transportowych o 67,4 procent, wypożyczalni samochodów o 62,6 procent. Dla porównania spadek w przemyśle wyniósł 11,2 procent, a w usługach o 13,8 procent.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczne skutki pandemii dla hiszpańskiej turystyki

Z raportu wynika ponadto, że największe spadki zaliczył Madryt (minus 88,2 procent), Barcelona (minus 93,7 procent), Majorka (minus 85 procent), Teneryfa (minus 82,8 procent), Lanzarote (minus 81,5 procent) i Ibiza (minus 77,6 procent).

Także prognozy na czwarty kwartał nie napawają optymizmem – z ankiety przeprowadzonej przez Exceltur wśród przedsiębiorców wynika, że średnie spadki przychodów wyniosą 77,6 procent, przy czym największe będą w biurach podróży (minus 82,7 procent) i hotelach (minus 82,5 procent). Na Wyspach Kanaryjskich, które odpowiadają za 25 procent przychodów branży w czwartym kwartale roku, wyniosą nawet 77,8 procent.

Jeśli te przewidywania się sprawdzą, turystyczne przychody będą w tym roku mniejsze od zeszłorocznych o 69,6 procent, co przełoży się na wpływy mniejsze o 106,1 miliarda euro. Przy przychodach na poziomie 46,4 miliarda euro hiszpańska branża turystyczna cofnie się do poziomu z 1995 roku. Exceltur podaje, że tylko 10,2 procent przedsiębiorców liczy, że sytuacja wróci do stanu sprzed pandemii w połowie 2021 roku, większość, bo 46,1 procent, twierdzi, że nastąpi to w 2022 roku, a 43,7 procent, że dopiero w kolejnych latach.

ZOBACZ TAKŻE: Na Majorce ubyło hoteli

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CPK zrewolucjonizuje podróże koleją

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Zawiera on mapy korytarzy dla ...

W Niemczech touroperatorzy wymagają niemożliwego

Duzi touroperatorzy w Niemczech chcą, żeby z każdym rokiem agenci sprzedawali coraz więcej ich ...

Znamy ceny biletów do Wielkiego Muzeum Egipskiego

400 funtów egipskich, czyli 95 złotych, kosztować będzie bilet do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego ...

FlixBus pojedzie do Puli, Splitu i Monachium

Od połowy czerwca będzie można podróżować FlixBusem z Warszawy do Puli i Monachium oraz ...

Planujesz wizytę na Dolnym Śląsku? Mapy dostaniesz do domu

Dolnośląska Organizacja Turystyczna startuje z kampanią pod hasłem „Planuj z nami – Dolny Śląsk”, ...

Jak dotrzeć do portu lotniczego Modlin, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Podpowiadamy najwygodniejsze opcje – dla Ciebie i Twojej pociechy. Lot z dzieckiem, zwłaszcza małym, ...