Paszporty dla zaszczepionych ułatwią podróżowanie po Europie?

Fot. AFP

Premier Grecji chce wprowadzenia przez kraje unijne certyfikatu szczepień, który umożliwiałby swobodne podróżowanie po strefie Schengen. Polska przyłącza się do pomysłu.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis proponuje stworzenie certyfikatu, który uznawany byłby w całej Unii Europejskiej i który pozwalałby osobom zaszczepionym swobodnie jeździć po strefie Schengen – informuje portal Yahoo. W liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen żąda zdjęcia wszelkich ograniczeń w podróżowaniu dla wszystkich, którzy przyjmą szczepienie na covid-19. Pismo wysłał też do szefów rządów 27 krajów. Pomysł ma być przedmiotem dyskusji w czasie wideokonferencji Rady Europejskiej zaplanowanej na 21 stycznia.

Prace nad unijnymi standardami w tej sprawie trwają i duża część krajów, w tym Polska, Hiszpania i Malta, są za – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Są też jednak kraje, jak Holandia, które uważają pomysł za nieetyczny. Komisja stara się na razie ustalić minimalny katalog danych, które miałby zawierać dokument zwany roboczo paszportem covidowym. Być może będzie on miał większe szanse, gdy szczepienia przybiorą bardziej masowy charakter.

Apel Mitsotakisa popiera Manfred Weber, szef największej partii w Parlamencie Europejskim – Europejskiej Partii Ludowej. Także on chciałby wprowadzenia paszportu dla tych obywateli wspólnoty, którzy poddadzą się szczepieniu. – Mieszkańcy chcą wiedzieć, jak w przyszłości, po zaszczepieniu się, będą mogli podróżować – mówi.

CZYTAJ TEŻ: Podróżowanie tylko dla zaszczepionych – czy to dyskryminacja?

Weber uważa, że po przyjęciu leku powinni móc swobodnie przemieszczać się po Unii Europejskiej. Jego zdaniem UE musi zrozumieć kwestię wolności podróżowania i stworzenia warunków w tym względzie. Państwa muszą działać szybko, przede wszystkim należy unikać cząstkowych regulacji, by nie było tak, że każdy kraj stosuje własne zasady. Weber uważa, że przyjęcie propozycji pomogłoby również częściowo ograniczyć negatywne skutki kryzysu gospodarczego.

Nie wszyscy europarlamentarzyści popierają ten pomysł. Na przykład Zieloni są przeciwni specjalnym przywilejom dla zaszczepionych.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjczycy: Nie szczepiłeś się na covid-19? Nie lecisz!

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Niemczech coraz mniej touroperatorów

80 touroperatorów rocznie znika z niemieckiego rynku. Powodem nie zawsze są problemy biznesowe Profesor ...

LOT wylatał 9 milionów pasażerów i zysk

Prawie 9 milionów pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. Spółka zakończy ...

Zakopiański dworzec PKP doczeka się modernizacji

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem, liczący prawie 120 lat, będzie gruntownie odnowiony Wicemarszałek województwa ...

Więcej Europy i Bliskiego Wschodu w ofercie KLM-u

Holenderskie linie lotnicze włączą wkrótce do siatki dwa nowe kierunki europejskie – Cork w ...

Hotele ibis otwarte na pasje

Turyści widzą w hotelach „wyjątkowe miejsce spotkań”, deklarują też, że słuchają muzyki i chętnie ...

Australia – święta góra Aborygenów zamknięta dla turystów

Nikt więcej nie stanie na górze Uluru, która uznawana jest przez Aborygenów za świętą. ...