Ministerstwo Rozwoju: Tarcza branżowa będzie rozszerzona na grudzień i styczeń

Jarosław Gowin zaapelował o solidarność do przedsiębiorców w związku z tym, że pomoc im udzielana płynie z pieniędzy całego społeczeństwa. Fot. MPRiT

Przedsiębiorcy objęci tarczą branżową będą zwolnieni z opłacania składek ZUS również za grudzień i styczeń – zapowiedziała podczas piątkowej wideokonferencji wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Semeniuk wystąpiła na wspólnej konferencji z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Powołując się na decyzję rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i samego rządu, ogłosiła, że dla branż, które są objęte lockdownem – m.in. gastronomia, turystyka, przemysł spotkań, rozrywka, targi baseny, aquaparki – tarcza 6.0 (uchwalona w grudniu, ale obejmująca pomoc za listopad) będzie przedłużona na grudzień i styczeń. – To dodatkowe 7 miliardów złotych dla 40 branż – mówiła.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni

Dodała, że dodatkowo do pomocy z tarczy 6.0 będą dodane obiekty noclegowe inne niż hotele, czyli te z PKD 55.20.Z.

Gowin powtórzył, że rządowi zależy, żeby pomoc była skuteczna i precyzyjnie celowana. Dlatego zachowuje elastyczność w jej dobieraniu do sytuacji. – W miarę potrzeb i możliwości będziemy rozszerzać wsparcie dla firm, aby uratować miliony miejsc pracy. Jeżeli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych tygodniach czy miesiącach, oczywiście będziemy przedłużać lub rozszerzać programy pomocowe – mówił.

Przypomniał, że pomoc udzielana od miesięcy przedsiębiorcom to nie są pieniądze rządu, ale wszystkich podatników. Od początku pandemii pochłonęła ona już 170 miliardów złotych. – Pod względem poziomu PKB jest to prawdopodobnie najbardziej szczodra pomoc ze strony społeczeństwa dla przedsiębiorców – ocenił wicepremier.

CZYTAJ TEŻ: Ruszyły wnioski o subwencje z PFR 2.0. Pieniądze na koncie już w poniedziałek

W tym kontekście zaapelował o „autentyczną solidarność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie Polaków”. – Bezpieczeństwo, walka o zdrowie i życie jest naszym pierwszym celem. Wszyscy jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni szczególnie za osoby z grup ryzyka, za starszych – mówił.

– Najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie ich z tarczy branżowej i finansowej – zapowiedział wicepremier, odpowiadając na pytanie o bunt przedsiębiorców przeciwko zamknięciu ich biznesów i planach otwarcia działalności mimo restrykcji.

Wsparła go Olga Semeniuk: – Wszyscy jesteśmy po dziesięciu miesiącach pandemii zarówno rząd, jak i przedsiębiorcy. Rozumiemy emocje, również robimy różnego rodzaju analizy europejskie i chciałam zapewnić, że instrumenty, które przygotowujemy dla państwa, oczywiście w postaci rozszerzenia czasowego trwania tarczy branżowej, jak również rozszerzenia kodów PKD i dołączenia do tego kolejnej gałęzi gospodarczej są właśnie potwierdzeniem, że ten dialog przynosi realne skutki.

WARTO: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Ożywienie w biurach podróży wróci przed latem

W związku z koronawirusem i słabymi efektami starań rządu o pobudzenie konsumpcji, w sprzedaży ...

IGHP ma dyrektora na Warmii i Mazurach

Mariusz Pawliczak, dyrektor Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim został dyrektorem regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa ...

Fly.pl: Chaotyczne działania rządu pogłębiają kryzys w turystyce

Zamieszanie operacyjne i straty finansowe u organizatorów wycieczek, a do tego niechęć turystów do ...

Wizz Air wybiera się za Atlantyk

Z Irlandii do USA lata już Norwegian. Z Islandii dwie islandzkie linie – WOW! ...

Uczłowieczanie biura podróży filmem

Biuro podróży Bentour nakręciło film, w którym pokazuje, jak tworzy wakacje i dba o ...

Nie ma Air Berlina, nie ma tanich lotów

Po upadku Air Berlina nawet o 50 procent wzrosły w Niemczech ceny przelotów. Chętnych ...