Ministerstwo Rozwoju: Tarcza branżowa będzie rozszerzona na grudzień i styczeń

Jarosław Gowin zaapelował o solidarność do przedsiębiorców w związku z tym, że pomoc im udzielana płynie z pieniędzy całego społeczeństwa. Fot. MPRiT

Przedsiębiorcy objęci tarczą branżową będą zwolnieni z opłacania składek ZUS również za grudzień i styczeń – zapowiedziała podczas piątkowej wideokonferencji wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Semeniuk wystąpiła na wspólnej konferencji z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Powołując się na decyzję rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i samego rządu, ogłosiła, że dla branż, które są objęte lockdownem – m.in. gastronomia, turystyka, przemysł spotkań, rozrywka, targi baseny, aquaparki – tarcza 6.0 (uchwalona w grudniu, ale obejmująca pomoc za listopad) będzie przedłużona na grudzień i styczeń. – To dodatkowe 7 miliardów złotych dla 40 branż – mówiła.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni

Dodała, że dodatkowo do pomocy z tarczy 6.0 będą dodane obiekty noclegowe inne niż hotele, czyli te z PKD 55.20.Z.

Gowin powtórzył, że rządowi zależy, żeby pomoc była skuteczna i precyzyjnie celowana. Dlatego zachowuje elastyczność w jej dobieraniu do sytuacji. – W miarę potrzeb i możliwości będziemy rozszerzać wsparcie dla firm, aby uratować miliony miejsc pracy. Jeżeli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych tygodniach czy miesiącach, oczywiście będziemy przedłużać lub rozszerzać programy pomocowe – mówił.

Przypomniał, że pomoc udzielana od miesięcy przedsiębiorcom to nie są pieniądze rządu, ale wszystkich podatników. Od początku pandemii pochłonęła ona już 170 miliardów złotych. – Pod względem poziomu PKB jest to prawdopodobnie najbardziej szczodra pomoc ze strony społeczeństwa dla przedsiębiorców – ocenił wicepremier.

CZYTAJ TEŻ: Ruszyły wnioski o subwencje z PFR 2.0. Pieniądze na koncie już w poniedziałek

W tym kontekście zaapelował o „autentyczną solidarność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie Polaków”. – Bezpieczeństwo, walka o zdrowie i życie jest naszym pierwszym celem. Wszyscy jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni szczególnie za osoby z grup ryzyka, za starszych – mówił.

– Najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie ich z tarczy branżowej i finansowej – zapowiedział wicepremier, odpowiadając na pytanie o bunt przedsiębiorców przeciwko zamknięciu ich biznesów i planach otwarcia działalności mimo restrykcji.

Wsparła go Olga Semeniuk: – Wszyscy jesteśmy po dziesięciu miesiącach pandemii zarówno rząd, jak i przedsiębiorcy. Rozumiemy emocje, również robimy różnego rodzaju analizy europejskie i chciałam zapewnić, że instrumenty, które przygotowujemy dla państwa, oczywiście w postaci rozszerzenia czasowego trwania tarczy branżowej, jak również rozszerzenia kodów PKD i dołączenia do tego kolejnej gałęzi gospodarczej są właśnie potwierdzeniem, że ten dialog przynosi realne skutki.

WARTO: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały

Mogą Ci się również spodobać

Air France zaprasza do Agadiru i na Majorkę

Od 18 czerwca samolotami Air France będzie można polecieć z paryskiego lotniska de Gaulle’a ...

World Travel Show: Jak zjechać z K2 i zwiedzić Meksyk za 17 Zenitów

Można skosztować argentyńskiej yerby lub wychylić na rozgrzewkę kubek góralskiej… kurwicy, a także posłuchać ...

To może być bardzo dobry rok dla polskich regionów turystycznych. Ograniczenia w podróżowaniu i strach przed koronawirusem mogą sprawić, że turyści zaleją Polskę. Najprawdopodobniej jednak nie będzie tanio

Paweł Cywiński: Wczasy we Włoszech i Hiszpanii będą tańsze

Ideologia turystyki to bardzo egocentryczny pomysł na siebie w świecie. Jadę gdzieś, a to ...

Opłaty lotniskowe przeszkodą dla Alitalii

Alitalia twierdzi, że lotniska we Włoszech pobierają od niej wyższe opłaty niż od zagranicznych ...

Finnair dodaje nowe rejsy do Warszawy

W szczycie sezonu letniego, między 5 czerwca a 4 sierpnia, Finnair doda nowe codzienne ...

Grobowiec Tutanchamona w pełnym blasku

Masowe zwiedzanie źle wpłynęło na grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów. Przez dziewięć lat międzynarodowy ...