– Przedsiębiorcy objęci tarczą branżową będą zwolnieni z opłacania składek ZUS również za grudzień i styczeń – zapowiedziała podczas piątkowej wideokonferencji wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Semeniuk wystąpiła na wspólnej konferencji z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Powołując się na decyzję rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i samego rządu, ogłosiła, że dla branż, które są objęte lockdownem – m.in. gastronomia, turystyka, przemysł spotkań, rozrywka, targi baseny, aquaparki – tarcza 6.0 (uchwalona w grudniu, ale obejmująca pomoc za listopad) będzie przedłużona na grudzień i styczeń. – To dodatkowe 7 miliardów złotych dla 40 branż – mówiła.
CZYTAJ TEŻ: Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni
Dodała, że dodatkowo do pomocy z tarczy 6.0 będą dodane obiekty noclegowe inne niż hotele, czyli te z PKD 55.20.Z.
Gowin powtórzył, że rządowi zależy, żeby pomoc była skuteczna i precyzyjnie celowana. Dlatego zachowuje elastyczność w jej dobieraniu do sytuacji. – W miarę potrzeb i możliwości będziemy rozszerzać wsparcie dla firm, aby uratować miliony miejsc pracy. Jeżeli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych tygodniach czy miesiącach, oczywiście będziemy przedłużać lub rozszerzać programy pomocowe – mówił.
Przypomniał, że pomoc udzielana od miesięcy przedsiębiorcom to nie są pieniądze rządu, ale wszystkich podatników. Od początku pandemii pochłonęła ona już 170 miliardów złotych. – Pod względem poziomu PKB jest to prawdopodobnie najbardziej szczodra pomoc ze strony społeczeństwa dla przedsiębiorców – ocenił wicepremier.
CZYTAJ TEŻ: Ruszyły wnioski o subwencje z PFR 2.0. Pieniądze na koncie już w poniedziałek
W tym kontekście zaapelował o „autentyczną solidarność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie Polaków”. – Bezpieczeństwo, walka o zdrowie i życie jest naszym pierwszym celem. Wszyscy jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni szczególnie za osoby z grup ryzyka, za starszych – mówił.
– Najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie ich z tarczy branżowej i finansowej – zapowiedział wicepremier, odpowiadając na pytanie o bunt przedsiębiorców przeciwko zamknięciu ich biznesów i planach otwarcia działalności mimo restrykcji.
Wsparła go Olga Semeniuk: – Wszyscy jesteśmy po dziesięciu miesiącach pandemii zarówno rząd, jak i przedsiębiorcy. Rozumiemy emocje, również robimy różnego rodzaju analizy europejskie i chciałam zapewnić, że instrumenty, które przygotowujemy dla państwa, oczywiście w postaci rozszerzenia czasowego trwania tarczy branżowej, jak również rozszerzenia kodów PKD i dołączenia do tego kolejnej gałęzi gospodarczej są właśnie potwierdzeniem, że ten dialog przynosi realne skutki.
WARTO: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.