Ministerstwo Rozwoju: Tarcza branżowa będzie rozszerzona na grudzień i styczeń

Jarosław Gowin zaapelował o solidarność do przedsiębiorców w związku z tym, że pomoc im udzielana płynie z pieniędzy całego społeczeństwa. Fot. MPRiT

Przedsiębiorcy objęci tarczą branżową będą zwolnieni z opłacania składek ZUS również za grudzień i styczeń – zapowiedziała podczas piątkowej wideokonferencji wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Semeniuk wystąpiła na wspólnej konferencji z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Powołując się na decyzję rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i samego rządu, ogłosiła, że dla branż, które są objęte lockdownem – m.in. gastronomia, turystyka, przemysł spotkań, rozrywka, targi baseny, aquaparki – tarcza 6.0 (uchwalona w grudniu, ale obejmująca pomoc za listopad) będzie przedłużona na grudzień i styczeń. – To dodatkowe 7 miliardów złotych dla 40 branż – mówiła.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni

Dodała, że dodatkowo do pomocy z tarczy 6.0 będą dodane obiekty noclegowe inne niż hotele, czyli te z PKD 55.20.Z.

Gowin powtórzył, że rządowi zależy, żeby pomoc była skuteczna i precyzyjnie celowana. Dlatego zachowuje elastyczność w jej dobieraniu do sytuacji. – W miarę potrzeb i możliwości będziemy rozszerzać wsparcie dla firm, aby uratować miliony miejsc pracy. Jeżeli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych tygodniach czy miesiącach, oczywiście będziemy przedłużać lub rozszerzać programy pomocowe – mówił.

Przypomniał, że pomoc udzielana od miesięcy przedsiębiorcom to nie są pieniądze rządu, ale wszystkich podatników. Od początku pandemii pochłonęła ona już 170 miliardów złotych. – Pod względem poziomu PKB jest to prawdopodobnie najbardziej szczodra pomoc ze strony społeczeństwa dla przedsiębiorców – ocenił wicepremier.

CZYTAJ TEŻ: Ruszyły wnioski o subwencje z PFR 2.0. Pieniądze na koncie już w poniedziałek

W tym kontekście zaapelował o „autentyczną solidarność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie Polaków”. – Bezpieczeństwo, walka o zdrowie i życie jest naszym pierwszym celem. Wszyscy jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni szczególnie za osoby z grup ryzyka, za starszych – mówił.

– Najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie ich z tarczy branżowej i finansowej – zapowiedział wicepremier, odpowiadając na pytanie o bunt przedsiębiorców przeciwko zamknięciu ich biznesów i planach otwarcia działalności mimo restrykcji.

Wsparła go Olga Semeniuk: – Wszyscy jesteśmy po dziesięciu miesiącach pandemii zarówno rząd, jak i przedsiębiorcy. Rozumiemy emocje, również robimy różnego rodzaju analizy europejskie i chciałam zapewnić, że instrumenty, które przygotowujemy dla państwa, oczywiście w postaci rozszerzenia czasowego trwania tarczy branżowej, jak również rozszerzenia kodów PKD i dołączenia do tego kolejnej gałęzi gospodarczej są właśnie potwierdzeniem, że ten dialog przynosi realne skutki.

WARTO: Rada Turystyki: Ostatni dzwonek, żeby firmy turystyczne nie zbankrutowały

Mogą Ci się również spodobać

Ceny hoteli w Egipcie pójdą w górę?

Hotele w Egipcie będą musiały stosować zaostrzone zasady jakości. To prawdopodobnie spowoduje wzrost cen. ...

Floryda tańsza niż Hiszpania

Dla przeciętnej brytyjskiej rodziny wyjazd na wypoczynek na Florydę może okazać się dużo tańszy ...

Lipsk: Przyjechałeś w interesach? Zapłać!

Od 1 stycznia w Lipsku obowiązywać będzie nowa opłata. Do tej pory pieniądze pobierane ...

Orbis pozbył się część biznesu

Hotelarska grupa sprzedała za 1,218 mld zł netto swojemu właścicielowi, grupie Accor, całą hotelową ...

Niemieccy agenci turystyczni wychodzą na ulice protestować

W ponad 30 miastach odbędą się demonstracje niemieckich agentów turystycznych, którzy chcą zwrócić uwagę ...

Thomas Cook chce więcej zarabiać na hotelach

Trzysta własnych obiektów i ponad 30-procentowy udział w obrotach – to cel, który w ...