Technologiczni giganci Microsoft i Oracle chcą z amerykańską organizacją, zajmującą się ochroną zdrowia, stworzyć narzędzie cyfrowe, które pomoże w przywracaniu podróży, jak sprzed wybuchu pandemii.
Firmy technologiczne, wśród nich Microsoft, Oracle, amerykańska organizacja non-profit Mayo Clinic i instytucje skupione wokół projektu „Vaccination Credential Initiative” (projekt indentyfikacji osób zaszczepionych) chcą stworzyć „paszport szczepień”. Ich zdaniem rządy krajów, linie lotnicze i inne firmy będą wymagać od ludzi potwierdzenia, że zostali zaszczepieni przeciwko covidowi-19.
„Paszport szczepień” ma umożliwić posługiwanie się zaszyfrowanym elektronicznym zaświadczeniem o przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Osoby nieposiadające smartfonów otrzymywałyby dokument papierowy z kodem QR, w którym zakodowane byłyby stosowne dane. Rozwiązanie ma być proste w użyciu jak bankowość elektroniczna.
CZYTAJ TEŻ: Podróżowanie tylko dla zaszczepionych – czy to dyskryminacja?
Podstawą projektu jest narzędzie stworzone wcześniej przez Commons Project, które pozwala zapisać w wersji elektronicznej wynik testu na koronawirusa. Chodzi o CommonPass, z którego korzystają dziś na przykład największe linie i alianse lotnicze.
Pandemia koronawirusa sprawia, że rządy krajów wprowadzają kolejne wymogi wobec podróżnych, na przykład obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku badania na koronawirusa. W czasie wideokonferencji Rady Unii Europejskiej ma być natomiast omawiana propozycja Grecji umożliwienia swobodnego podróżowania przynajmniej po krajach wspólnoty i strefie Schengen osobom, które poddadzą się szczepieniom na covid-19.
ZOBACZ WIĘCEJ: Paszporty dla zaszczepionych ułatwią podróżowanie po Europie?
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.