Senator Kwiatkowski proponuje odszkodowania dla zamkniętych branż

Krzysztof Kwiatkowski jest senatorem niezależnym. Fot. materiały Senatu.

Masz hotel, wyciąg narciarski lub biuro podróży, które ucierpiały, bo nie mogły działać przez ograniczenia narzucone w pandemii przez rząd? Dostaniesz odszkodowanie.

Założenie, że każdy przedsiębiorca, któremu podczas pandemii rząd ograniczył możliwość działania, będzie mógł wystąpić o odszkodowanie, leży u podstaw projektu ustawy odszkodowawczej, której projekt przygotował senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Odszkodowanie obejmowałoby wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała.

CZYTAJ TEŻ: Müller: Luzowane będą w pierwszej kolejności handel i hotele

Projektodawca ma nadzieję, że jego projekt stanie się projektem całego Senatu a nawet, że spotka się z zainteresowaniem rządu. Dlaczego? – Dlatego, że to projekt win-win, każda ze stron coś wygrywa. Przedsiębiorcy zyskują szybko, ale tylko częściowe, odszkodowanie. A rząd unika setek tysięcy procesów i wypłacanie o wiele wyższych roszczeń – wyjaśnia Kwiatkowski. – Skarb Państwa już przegrał w pierwszej instancji 21 procesów, w których sąd orzekł, że ograniczanie przez rząd rozporządzeniami praw obywatelskich odbywało się niezgodnie z prawem.

W uzasadnieniu do projektu rozwija ten wątek, tłumacząc, że epidemia COVID-19 ma negatywny wpływ na funkcjonowanie państwa we wszystkich jego aspektach i nosi wszelkie znamiona katastrofy naturalnej w rozumieniu ustawy o stanie klęski żywiołowej. A konstytucja stanowi, że w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej. Polski rząd tego jednak nie zrobił.

Oznacza to, że wszystkie działania organów władzy państwowej, polegające na ograniczaniu wolności i praw obywatelskich, budzą wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją. Stąd coraz więcej grup i środowisk zapowiada pozwy indywidualne lub zbiorowe.

Projekt ustawy tworzy więc prostą ścieżkę odszkodowawczą. Zgodnie z projektem przedsiębiorca mógłby wystąpić o odszkodowanie „za straty majątkowe”. Co się kryje pod tym terminem? – Na straty majątkowe składają się trzy elementy: czynsze, wynagrodzenia pracowników i raty leasingowe – wyjaśnia Kwiatkowski. – Nie wchodzą w ich zakres wydatki inwestycyjne, czyli na przykład raty kredytu – dodaje.

Odszkodowanie obejmowałoby wyrównanie straty, bez korzyści, które poszkodowany „mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała i byłoby pomniejszone o równowartość pomocy udzielonej poszkodowanemu na podstawie przepisów przyjętych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2”.

Jak zakłada ustawa, odszkodowania wypłacałby Skarb Państwa, a decyzję podejmowałby w jego imieniu wojewoda. Miałby na to maksymalnie trzy miesiące. „Odszkodowanie wypłaca się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji poszkodowanemu”.

– Co ważne, z ustawy mogliby skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – podkreśla Krzysztof Kwiatkowski.

We wtorek Kwiatkowski przedstawił swój projekt przedstawicielom zamkniętych branż: fitness, hotelarskiej, gastronomicznej i eventowej. Jak przyznaje, przez niedopatrzenie zabrakło w tym gronie reprezentanta organizacji stricte branży turystycznej.

Kwiatkowski (w środku) zaprosił do Senatu przedstawicieli kilku branż, które ucierpiały w wyniku lockdownu lub częściowego ograniczenia działalności. Fot. Senat.

Goście zaakceptowali dokument bez większych uwag. W piątek zajmie się nim senacka komisja ustawodawcza (Kwiatkowski jest jej szefem), a w lutym mógłby trafić na posiedzenie Senatu, po czym byłby skierowany do Sejmu.

Jak mówi Kwiatkowski, ponieważ jest to projekt ustawy korzystny dla rządu, bo oszczędzający mu wielu procesów o wszystkie straty, nie tylko majątkowe, jest gotów porozumieć się z nim, by przejął proponowany projekt jako własny.

To niewątpliwie przyspieszyło by prace nad dokumentem, a przede wszystkim zagwarantowało jego sukces. Jeśli projekt pozostanie jednak projektem senackim, uchwalonym przez większość opozycyjną, w Sejmie, gdzie większość ma obóz rządowy, nie będzie miał szans.

Mogą Ci się również spodobać

Załoga Portów Lotniczych za strajkiem

93 procent uczestników referendum w PPL opowiedziało się za strajkiem. W głosowaniu wzięła udział ...

Pali się luksusowy hotel w centrum Londynu

Ponad stu dwudziestu strażaków walczy z pożarem pięciogwiazdkowego hotelu Mandarin Oriental w centrum Londynu ...

Wypadek autobusu w Andach

19 osób zginęło, a 20 zostało rannych w wypadku autobusu na górskiej drodze w ...

Rainbow dokłada Lesbos i Kalimnos

Można od dziś rezerwować wyjazdy z biurem podróży Rainbow. Touroperator planuje dwa nowe kierunki ...

FBI bada śmierć turystów na Dominikanie

W ostatnich miesiącach na Dominikanie zmarło sześcioro amerykańskich turystów. W śledztwo zaangażowało się FBI, ...

Opłaty lotniskowe przeszkodą dla Alitalii

Alitalia twierdzi, że lotniska we Włoszech pobierają od niej wyższe opłaty niż od zagranicznych ...