Niemcy przedłużają lockdown. Tylko drobne ustępstwa

Fot. AFP

Choć część restrykcji zostanie poluzowana, to jednak do 28 marca Niemcy pozostaną zamknięte – zdecydował rząd po środowej dziewięciogodzinnej naradzie z władzami poszczególnych landów.

Jak podaje Kancelaria Kanclerz Angeli Merkel, władze działają ostrożnie, ponieważ w Europie już widać tragiczne skutki trzeciej fali pandemii, a Niemcom grozi podobne niebezpieczeństwo. – Ta wiosna będzie jednak inna niż przed rokiem – uspokaja kanclerz i dodaje, że do walki z pandemią wszyscy są lepiej przygotowani dzięki szczepionkom i łatwiej dostępnym testom na covid-19.

CZYTAJ TEŻ: Włosi przedłużają zakaz podróżowania prawie o miesiąc

Rząd informuje, że program szczepień przyspieszy – konkretnie ma się zwiększyć dwukrotnie – obecnie dziennie szczepionych jest maksymalnie 200 tysięcy osób. Pod koniec marca lub na początku kwietnia szczepionki będą dostępne także u lekarzy pierwszego kontaktu i u specjalistów.

Fot. AFP

Szybkie testy na koronawirusa mają być stosowane w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Wszystkie osoby z objawami covidu-19 będą mogły raz na tydzień bezpłatnie takie badanie zrobić.

Politycy wprowadzili kilka ustępstw w stosunku do obecnych restrykcji. Od 8 marca poluzowane zostaną zasady spotkań prywatnych – będzie w nich mogło uczestniczyć do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych (w liczbę tę nie wlicza się dzieci do 14 roku życia). Jeśli wskaźnik nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców spadnie poniżej 35, w takich spotkaniach będzie mogło wziąć udział do 10 osób z trzech domostw. Jeśli wskaźnik skoczy znów powyżej 100, restrykcje zostaną przywrócone.

W zależności od poziomu zakażeń otwierane będą mogły być sklepy detaliczne z produktami pierwszej potrzeby, jeśli wskaźnik spadnie poniżej 50, działać zaczną muzea, galeria, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz miejsca pamięci. Będzie można też uprawiać sporty (do 10 osób) na świeżym powietrzu.

Na kolejnym etapie, jeśli poprzednie luzowania nie spowodują wzrostu liczby zakażeń w ciągu 14 dni, a wskaźnik nie przekroczy 50, landy mogą zezwolić na otwieranie gastronomii, ale tylko ze stolikami na zewnątrz, teatrów, kin, sal koncertowych i oper, a także obiektów sportowych – dyscypliny niekontaktowe będzie można uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych, kontaktowe tylko na terenach otwartych.

WARTO: Webinar: Berlin – nowości i atrakcje na rok 2021

Jeśli jednak wskaźnik liczby nowych zakażeń będzie niższy niż 100 (a nie niż 50), wówczas nadal możliwe będzie luzowanie obostrzeń, ale z ograniczeniami – gastronomia na zewnątrz będzie mogła działać, ale pod warunkiem założenia wcześniejszej rezerwacji, podania danych przez klienta do śledzenia kontaktów, jeśli przy stoliku będą chciały usiąść osoby z różnych gospodarstw domowych, będą musiały wykonać wcześniej szybki test na covid-19.

Na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 22 marca mają zapaść decyzje dotyczące innych obszarów gospodarki. Mowa o gastronomii , kulturze, wydarzeniach (przy tych trzech obszarach chodzi o strategię szerszą niż ustalona na wczorajszym posiedzeniu), podróży i hoteli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podziemne trasy turystyczne – 2 lata odroczenia

Kilkanaście podziemnych tras turystycznych zyskało kolejne dwa lata na dostosowanie do wymogów Prawa geologicznego ...

DER Touristik po pandemii stawia na własne hotele

Rozwijanie hoteli własnych to główny kierunek, w jakim po pandemii podążać będzie DER Touristik. ...

Niemieckie biura na zimę zostają ze Small Planet

Niemiecki Small Planet Airlines ogłosił niewypłacalność, ale będzie wdrażał plan restrukturyzacji. Tamtejsi touroperatorzy, którzy ...

Novaturas – w czasach pandemii wyniki spadają

Pod koniec lutego spółka zawiesiła loty do włoskich ośrodków narciarskich, a w marcu wszystkie ...

Latem bieszczadzka kolejka częściej na torze

Podczas wakacji Bieszczadzka Kolejka Leśna będzie kursować co najmniej pięć razy dziennie. – Będzie ...

Belgia – 100 muzeów za 50 euro

Belgia wprowadza kartę muzealną – za 50 euro rocznie możliwy będzie nielimitowany wstęp do ...